Tak už víme proč se Krzanich bál toho aby AMD dosáhla 20% v serverech.
Už nemůže prodávat Xeony za předražené ceny.
Mám pocit jako by se blížila doba kdy se Intel bude obávat ne 20 ale 50% v serverech. Uvidíme jak mi tahle předpověď vyjde,
Noooo... Epycy mají technologickou převahu už za čtyři roky a sebrali jenom 23 % (a to ještě může být ústřel v trendu) trhu? Mám pocit, že ta setrvačnost/zaháčkovanost Intelu se podceňuje tak moc, že i když člověk řekne, že se hrozně podceňuje, tak se pořád hrozně podceňuje :)
"Epycy mají technologickou převahu už za čtyři roky a sebrali jenom 23 %"
.. nekde jsem cetl komentare, ze v techto cislech nejsou zahrnuty dodavky pro superpocitace, ktere si AMD nejspis domlouva naprimo. Pokud by to bylo, udajne by se zvysil podil amd nekam k 37 nebo 39%. Mozna je to fama nevim.
Dalsi vec je, ze ne vsude potrebujete masivni pocet jader, takze tady je Intel schopen castecne technologickou nabidku AMD eliminovat, byt na ukor vyssich spotreb. A posledni je asi dobre zminit, ze opravdu prelom prisel spis s Zen3 nez se Zen2, kde se porad cekalo,z e Intel vytahne kralika..a on kralik nikde. Takze Zen4 je spis "teprve" druha serverova generace, kde se AMD bere 'vazne' a mozna teprve prvni, u ktere opravdu padlo "cekani a Golgota' v podani Intelu.
12. 11. 2023, 14:20 editováno autorem komentáře
Jestliže jak píšete "na tržbách mělo údajně 29,4 %". Zlí jazykové tvrdí, že další tři roky Intel nebude mít konkurenční procesor. Navíc se to vše profláklo a už i neznalí obchodníci si toto zaostávání Intelu uvědomují a proto by klidně mohla ta obávaní hranice pro Intel 20% zaměněna za 50% hranici. Ano jsou to hypotézy ale nevidím zásadní důvod proč by AMD nemohlo posílit o 15% a k uvedené hranici se přiblížit. Uvidíme.
Serverový trh je ten nejkonzervativnější. Důkazem budiž, že AMD prodlužuje výrobu Epyců Milan s jádry Zen3 do konce roku 2026 a navíc vydává nové modely. Zákazníci v tomto oboru prostě vyžadují dlouhodobou podporu, možnosti upgradů procesorů bez výměny dalšího hardwaru a tak dál. Tím je dána i velká setrvačnost serverového trhu procesorů. Pokud by jednou Intel měl šanci získat tento trh zpátky, taky mu to půjde pomalu.
@JO, presne tak, hezky to jde videt na srovnani s predchozim rokem. A to "zjisteni" ohledne vyssich prumernych cen AMD je celkem k pousmani, kdyz pred rokem to bylo jeste vyraznejsi. Resp. ma to sestupny trend, takze prumerne ceny AMD vzhledem k % podilu se snizily. Tehdy to ale zrejme nikdo nezkoumal. :-)
Q3/23 = 23.3%/29.4%
Q2/23 = 17.5%/27.8%
Ale ta zaháčkovánost Intelu je jenom jeden z faktorů trhu který až moc přeceňujete. To hlavní se již událo. Tím je povědomí Intel je lepší padlo. To co se děje že narušená hráz praská. Trh si už uvědomuje, že AMD je lepší a navíc se vyplatí cenou za výkon i cenou za provoz. Proto už je připravená cesta k dalšímu a růstu AMD na trhu která může akcelerovat. Slibování Intelu jak bude vše lepší namísto činů je toho potvrzením toho, že Intel může nabídnout jenom papír.
Lpět jenom na jednom parametru je neprozíravé. Opakováním tohoto zahačkování situaci nezměníte.
Tak tohle je velice nepříjemné pro Intel "A je zajímavé, že zde je to AMD, které prodává za v průměru vyšší ceny než Intel, protože podíl na tržbách mělo údajně 29,4 %. Toto může odrážet, že Intel má i přes stále majoritní podíl slabší pozici a je tlačen do situace, kdy konkuruje snižováním svých cen, čímž brání tržní podíl v nejlukrativnějším sektoru trhu slevami na úkor svých marží." Navzdory tomu, že je AMD dražší jeho podíl roste.
AMD prodává dražší serverové procesory - ale ty mají proti Xeonům výhodnější poměr cena / výkon. Což vlastně jde proti počtu prodaných kusů - pro stejně výkonný cluster stačí méně Epyců než Xeonů.