Pár poznámek:
1) Z čísel plyne, že poměr trhu desktopů a notebooků je 28,5 : 71,5
2) Z čísel jasně plyne, že to, že AMD tak neroste v desktopech není tím, že OEM trh je zakonzervovanější (to by nemělo AMD v noteboocích, kde OEM dělá 100 % trhu větší podíl než v desktopu). Daleko pravděpodobněji je to tím, že AMD nenabízí to, co si OEM trh žádá.
3) Ryzen založený na Zen 2 je pěkný propadák. AMD se s ním cpalo do segmentu, kde už dávno podíl získalo a tak tento čip Intelu moc neubral a AMD moc nepřidal (a to říkám jako člověk, co si ho koupil, aby zase fanatici neřvali, že je to jen mojí zaujatostí). Naopak Renoir, založený na témže Zen 2, je přesně to, co si trh žádá a s velkou pravděpodobností díky němu uvidíme za pár měsíců prudký nárůst podílu AMD na trhu desktopů.
4) Z uvedených předchozích bodů plyne ještě jedna věc, která se příznivcům AMD nebude líbit. Ryzen založený na Zen 3 je opět produkt z kategorie zbytečných. Zbytečných ve smyslu, že s ním AMD nemá šanci získat větší podíl na trhu. Tentokráte to už ale AMD vidí a zařizuje se podle toho. Podle posledních úniků to vypadá, že Zen 3 bude hlavně serverový produkt, který se zatím do desktopu podívá jen do high-endu a do nižších pater se dostane až s APU na něm založených.
5) V nesouladu těch serverových procent je vidět, jak Intel diverzifikuje své portfolio. AMD zvedlo svůj podíl z 3,4 na 5,8 %, a přesto dokázal Intel v tomto segmentu meziročně vyrůst o 43 %.
Malá osobní poznámka na závěr: Využil jsem současného poklesu ceny akcií Intelu a přikoupil. A to přesto, že věřím, že AMD bude získávat ve všech třech v článku zmiňovaných segmentech čím dál větší podíl.
Ono taky jedna vec jsou desktopy a notasy, kde ma cenu se zajimat o souboj x86 procesoru, protoze vyjma nejakych chromebooku a surfacu (oboji o nicem) nic jineho neni.
U serveru a obzvlast u storage jsou podily x86 nerelevantni, pokud nebudeme znat i celkove podily treba ve storage serverech, kde muze hodne velke procento mit ARM a firmy na nem zalozene.
AMD má prestíž, Intel nemá proti 3950X nič a proti TR už vôbec, Renoir je tiež výborný. A to je tiež dôležité, aby sa firma dostala do širšieho povedomia, zákazky na 2x výkonnejšie superpočítače oproti konkurencii atď... Marže rastú, Intelu ukrajuje podiel zo segmentov, hodnota firmy rastie, plány sa plnia. Pre akcionárov ako Vás, je to pomalý rast, ale je.
Suhlasim s 2) . Ze viac ako zakonzervovanost je v pripade OEM problem to, ze OEM trh nedostava co si ziada. Suhlasim, ze ak AMD bude mat dostatok CPU Renoir, tak bude dost strmo rast. Taky CPU AMD chybal.
S 3) nesuhlasim. Zen(+) nebol este dostatocne dobry CPU oproti Intelu. To az Zen2 a tento segment bol najlahsie ovladnutelny AMD. Takze bolo dobre a logicke, ze sa na tento trh AMD zameralo ako prve. Teraz sa ma o co opierat pri presadzovani sa v dalsich segmentoch. Dobre rozhodnutie bolo aj chipletova architekrura, lebo popri desktope mohli jednym produktom riesit aj dalsi segment - servery. Nepotrebovali pre kazdy segment separatne CPU. Takto im stacia 2 CPU.
Ak by zacali naraz na vsetkych frontoch, tak by to urcite pre AMD nedopadlo tak dobre. Na to AMD v takom stave ako bolo nemalo.
S tím 3) pozor.
Těch 17,1 % pro Ryzeny 2000 bylo získaných v době, kdy Intel nejvíc nestíhal výrobu a jeho běžné desktopové CPU byly v retailu dražší o 20-30 %, to byla situace sakra jiná než normální a bez ní by podíl byl nižší. A růst se také před vydáním Ryzenů 3000 už zastavil (Q1 2019 17,1 %, v Q2 2019 17,1 %), což je doklad, že až takový tahoun ty Ryzeny 2000 už tehdy nebyly a být nemohly. Byly sice celkem výhodné, ale jednoduše tahaly za kratší provaz.
Ryzen 3000 proti tomu je mnohem víc rovnocenný soupeř (pro mě lepší, ale herní výkon je nižší, takže dejme tomu plichta). Ponechme stranou, že bez toho Zenu 2 v desktopu by nebyl ani Zen 2 v serveru ,takže je nesmysl ho řešit osamoceně, ale on se IMHO obhájí i sám o sobě.
Přijde mi, že to vidíte tak, že jednou dosažený podíl je doma a není třeba dělat nic pro to, aby se udržel. Ale myslím, že kdyby AMD sedělo na zadku a místo Ryzenů 3000 akorát vydalo nějaké Ryzeny 2000 XT nebo ani to, tak ten desktopový podíl v retailu nezůstane stejný, ale klesne jim, protože ceny Intelů se srovnaly, nedostupnost pominula. A ty Ryzeny 3000 Matisse nejsou jenom v retailu, ale i v OEM...
Jako těžko nějak dokázat, že by bez toho "propadáku" byly čísla a pozice firmy horší, ale myslím, že tedy to dost podceňujete.
Taky je podle mě iluzorní si myslet, že kdyby AMD chtělo, tak mohlo vydat dřív ten Renoir a Matisse/Rome později. Tipuju, že tam je reálná překážka v tom, aby to tak udělali. To APU je nejspíš těžší udělat (víc IP, všechna konektivita na 7nm procesu, kdežto Matisse/Rome usnadnilo použití 12nm čipletů).
Debata lepsi zdrojoveho clanku.
"Naopak Renoir, založený na témže Zen 2, je přesně to, co si trh žádá a s velkou pravděpodobností díky němu uvidíme za pár měsíců prudký nárůst podílu AMD na trhu desktopů."
Tady bych tlumil pozitivni predikce. AMD rozjelo boj na tolika frontach, ze to faby nestihaji a stim AMD neudela vubec nic.
https://www.svethardware.cz/vyrobce-si-stezuje-na-vazny-nedostatek-apu-renoir-od-amd/52761
Ano, Renoiry porostou, ale nic dramatickeho ocekavat nelze.
Se podivej na to, kolik je za 4 mesice od uvdeni zalistovanych OEM modelu a jejich variant. Podle cisel co si muze zjistit na geizhals.de, tak jsou cca v soucasnoti na 300 modelech s APU Renoir. Starsiho Matise je cca stale 400 modelu zalistovanych za 1,5roku od uvedeni. Ten narust je podstatne rychlejsi nez cokoliv co AMD predvedlo doposud.
Jedná sa o benchmark v linku, trojročné + procesory majú lepšie skore proti R3:
https://mirovl.rajce.idnes.cz/PhotoWorxx/1452841750
Zen+ dokázal mezi 2Q/2018 a 2Q/2019 zvýšit podíl AMD v desktopu z 12,3 na 17,1 %.
Zen 2 (a to si budeme ještě nalhávat, že to opravdu udělaly jen a pouze prodeje Zen 2, já bych si tipnul, že se na tom spíše podílely Zen+ APU) za další rok zvedly podíl z 17,1 na 19,2 %.
Segment notebooků také rostl daleko rychleji, než segment desktopu, přestože v něm žádné Zen 2 až donedávna nebyly.
Bohužel lidi jako vy čísla nezajímají. Vy máte svou utkvělou představu, o které se mezi sebou vzájemně přesvědčujete, a realitu ignorujete.
Že měla čipletová konstrukce něco do sebe, vám neberu. Ale právě nástup a úspěch Renoiru, ale i všech starších APU, ukazují, že to byla jen z nouze ctnost, a že se to pro běžný segment moc nehodí. Hodí se to pouze tam, kde opravdu využijete víc než jeden výpočetní čiplet. V ostatních případech je to jen mrhání křemíkem za cenu dobrovolného zhoršování parametrů.
Hlavně tam nejsou započítány takové ty "Atomové" serverové procesory, které se prodávají jako housky na krámě. Ono když takové, letos uvedené serverové CPU (Intel Atom® Processor C3338R) stojí třeba 37 dolarů, nelze se divit, že jich "pár" prodají. Ovšem zdejší AMD fans mají jasno. Nejlepší serverový produkt je Epyc, a kdo koupí něco jiného, je buď hlupák nebo ho Intel podplatil.
Zbytečně v tom hledáte něco, co tam není. Já jen konstatoval, že Ryzeny založené na Zen 2 moc díru do světa neudělaly, na rozdíl od jiných produktů, třeba i těch 12/14nm APU, které v noteboocích (a asi nejen v nich) ve stejné době rostly výrazně rychleji. Tedy z dnešního pohledu možná mělo větší smysl vydat šesti či osmijádrový APU na starém procesu, když nemohli udělat rovnou 7nm APU. Ale u toho 7nm APU, moc nevěřím tomu, že by byl problém s tím ho vyrobit. Když dokázali už měsíce před vydáním Zen 2 uvést 7nm Vegu, která je 2x tak velká, než Renoir, zvládli by uvést APU taky. Jen si pravděpodobně tenkrát, když o tom rozhodovali, nemysleli, že APU by mělo mít prioritu. Navrhnout Zen 2 Ryzen asi taky nebyla úplně sranda. On to není jen ten jeden osmijádrový čiplet, ale i ten i/o čiplet, co je zároveň čipovou sadou.
Už od vydání prvního Ryzenu byla APU na druhé koleji. A změnilo se to až v okamžiku, kdy jim konečně došlo, jak obrovský je ten APU trh, a že není zas tak těžké se na něm prosadit. Můj odhad je, že priority se začaly měnit někdy v druhé polovině roku 2018, což už nezabránilo uvední toho "propadáku", ale v případě Zen 3 už stačili zareagovat, odsunuli jeho uvedení ve prospěch Renoiru. Z hlediska serverů to totiž nebude žádný zázrak, ale Milan bude jen mírné vylepšení Rome. Navíc dneska už ten serverový trh rozjeli, takže už nebude potřeba sdílet stejné čiplety napříč segmenty od desktopových čtyřjader, až po serverová 64jádra.
Vidíš a já dále četl. že výrobní kapacity byly vyčleněny podle předběžné poptávky. Naštěstí pro AMD je poptávka větší než se čekalo a chvíli potrvá trh zaplnit. (ono se to nevyrobí přes noc)
Předtím nestíhal vyrábět Intel nyní AMD vidíš v tom snad nějaký problém? Navýší výrobu a jede se dál. Myslím, že tady to odnesly menší firmy a AMD si tohle nedovolí u HP, Dell a pod...
Problem cisel je vzdycky problem jejich interpretace. Pokud jsem dosahl v nektere cast segmentu urcite kriticke hranice dosazitelnosti, tak uz dal neporostu nebo minimalne. Potazmo doslo treba k ukonceni phase obmeny HW a bude zase trvat treba 2 roky, nez nastane dalsi vyraznejsi kolo, atd. To jsou vsechno aspekty, ktere vy taky neberete v potaz. Takze ani Vase zavery nejsou bezchub, byt se zajladaji na "cislech".
Jinak nechapu proc nechcete akceptovat to, ze existuje setrvacnost u korporatniho OEM. To je x-krat omilany fakt. Zen2 ser very maji v absolutnich cislech na trhu nejmensi 'penetraci' i presto, ze jsou ve vetsine aspektu nejspis lepsi nez soucasne Xeony. Uspech Renoir je dany tim, ze se jej valka cast proda u Home useru, coz zjednodusene receno 'notebookovy retail' a pomer vykon/cena. Takze tady jde hezky videt paralela s deaktopovym retailem. Jinak plati i to co rikate, ze AMD nemela doted vyrazne zajimavejsi desktopova APU, takze tady OEM opravdu nemela moc co nabizet.
"Už od vydání prvního Ryzenu byla APU na druhé koleji. A změnilo se to až v okamžiku, kdy jim konečně došlo, jak obrovský je ten APU trh, a že není zas tak těžké se na něm prosadit."
To si právě myslím, že je omyl. U prvního APU bylo zdržení za CPU taky nejspíš technické - v APU je víc různých IP a potřebuje větší sladění co do spotřeby, kdežto u CPU Ryzenů 1000 se power management tak moc neřešil (například u nich není hotové turbo, které pak v plné formě jako Precision Boost 2.0 měly až Ryzeny 2000 - a právě APU).
Podle mě je to celé spíš o tom, že ty čistě CPU pro desktop se prostě dají dotáhnout a vydat dřív, než APU, ne o tom, co má prioritu.
OEM trh chtěli určitě zasáhnout od počátku, dost pochybuju o tom, že jim nejdřív nedocházelo, že ty APU jsou třeba. Jako doklad může být třeba to, že APU v roce 2011 začali dělat. A že když pak padala kosa na kámen a rušily se produkty, tak v procesorech byly zrušené velké CPU odvozené od Steamrollera a Excavatora, ale APU v roadmapě zůstala...
" Můj odhad je, že priority se začaly měnit někdy v druhé polovině roku 2018, což už nezabránilo uvední toho „propadáku“, ale v případě Zen 3 už stačili zareagovat, odsunuli jeho uvedení ve prospěch Renoiru."
Zen 3 má novou architekturu a že vyjde dejme tomu 16 měsíců po Zenu 2, je spíš na AMD hodně rychlý. Takže fakt pochybuju, že ho "odsunuli ve prospěch Renoiru". Je to až další generace, takže relevantní APU k ní bude až to, co následuje po Renoirovi, ať už je to cokoliv...
Jako já souhlasím že pro jejich finance a tržní podíl by bylo nejlepší kdyby se ty APU dařila vydávat dřív, ale fakt myslím, že to není otázka chtění, ale je to otázka toho, co vývoj dokáže. Pokud to urychlit nejde, tak holt smůla.
A zbytečně kvůli tomu opozdit vydání těch CPU a serveru, když by i v takovým případě APU stejně vyšla cca stejně rychle, by ničemu nepomohlo.
@Kochren
Pravda bude asi nekde napul. Jedna casr je, ze nemeli dopredu dostatecne velke ordery od odberatelu, kteri po tom, co zjistili, jak se Renoir povedl, tak zacali navysovat dodatecne poptavky. Druha vec je, ze od urciteho bodu asi ani TSMC nafukovaci taky nebude. Kapacity maji zabrane, takze zalezi, kolik toho AMD dopredu nasmlouvalo a pokud by se najednou rozhodli, ze chteji treba +50% navrh, tak asi taky budou mit smolika. Podle mne je to kombinace obojiho.
Ono to nebude tak jednoduché s tím navýšením výroby. Pár měsíců nazpět samo TSMC uvádělo, že do konce tohoto roku by rádo zvýšilo kapacitu 7nm výroby na cca 140000 waferů měsíčně, což bude +/- desetina celkové produkce TSMC. I po plánovaném navýšení odběru AMD má mít cca 20% z té 7nm produkce (nyní cca 10%), přičemž se celkem s jistotou dá předpokládat, že to navýšení sežerou nová APU pro konzole.
Ale to je přesně o tom, o čem mluvím. Já neříkám, že Ryzen se Zen 2 jádry je špatný produkt. Jen říkám, že na trhu toho moc nepředvedl. A důvody, proč toho moc nepředvedl, jsou ty, o kterých píšete. Tedy z pohledu technologie je to výborný produkt, z pohledu finančního, to není žádná sláva. A to je zase rozdíl v pohledu mém versus většiny lidí zde. Většina lidí zde kouká jen na tu technologickou stránku a vyvozuje z ní, že když je to dobré, tak to má logicky finanční úspěch. Já se na to dívám přesně opačně. Úspěch to moc velký nemá, takže to pro firmu dostatečně dobré není, přestože je to dost dobré pro mě jako jednotlivce zákazníka, který si to klidně koupí.
Že je něco x krát omílané, z toho fakt neudělá.
Ten OEM segment v desktopu mají prakticky stejní hráči, jako celý notebookový segment. Zatím jsem neslyšel jediný argument, proč by titíž hráči měli být v jednom segmentu zakonzervovaní a v druhém ne, zvláště, když ten segment, kde jsou údajně zakonzervovaní je alespoň 4x menší.
Vy alespoň přiznáte, že AMD pro OEM desktop neměla dosud moc co nabízet. Bohužel většina ostatních to naprosto ignoruje a hází to jen na to zakonzervování.
Ale jasne a to ze se rozjela na plno masinerie kolem novych konzoli tomu taky nepomuze. Ja jen ze tady mistr Hnizdo vi jako vzdy prd... Ale proto ze se to stalo AMD tak si rad prihreje polivcicku. Jinak AMD se urcite snazi v prvni rade uspokojit velke hrace. Ti mensi si musi pockat. A co se vsude psalo, tak vzali i cast kapacit po Huawei, takze muzou mit rezervy. To tu nikdo nevime. Vse ukaze cas, zda si zacnou stezovat i velci hraci.
Hlavně ne vše je děláno na 7nm. I/O čipy jsou pořád od GloFo.
Podle mě, kdo o kolik si řekl, tak dostal, ale mezi lidmi je o AMD takový zájem, že najednou firmy přiobjednávají a velká množství a to je problém, protože se s tím nepočítalo a chvíli potrvá, než se dovyrobí.
Stejně je to i u nás ve firmě, máme nějaký forecast, ale nepočítáme s nějak velkým zvětšením poptávky a pokud se objeví, tak nestíháme vyrábět, protože nestíhají dodavatelé vyrábět "prvodíly". Ale jen se posunou termíny a jede se dál.
KOCHREN 8.8.2020 at 23:27 > Triggered? Podívej se laskavě na co reaguji. Nevzpomínám si totiž, že by v době, kdy byl nedostatek mobilních intel 10nm produktů někdo predikoval "prudký nárůst podílu". O tom je můj příspěvek, o ničem jiném.
Mimochodem, firmy jako Dell atd. lamentovat vůbec nemusí, prostě produkty na bázi renoirů neuvedou. Narozdíl od Intelů jim na tom nestojí celý byznys.