Zajímalo by mne proč někteří recenzenti použili k testu Ryzenů 5000 paměti pouze 3200MHz(byť CL14) když již Ryzeny 3000 mají optimum 3600MHz (IF 1800 MHz). Radeony 5000 mají snad dosáhnout bez děličky až na 3800MHz (IF 1900MHz). Recenzenti určitě vědí, že Ryzenům chutná rychlá paměť. Na PCT údajně použili 4000MHz, ale z článku není zřejmé zda ke slovu nepřišla dělička.
Pěkné výsledky pro AMD. Akorát ty servery jim pořád moc nejdou nahoru a celkem jsem se i trefil, když jsem nedávno psal, že mají tak 7%. Uvidíme, jak ten podíl hlavně v desktopu popožene Zen3.
"AMD také uvádí hodnotu nazvanou „celkový podíl x86 procesorů“, kde má ještě větší skóre, údajně 22,4 %, přičemž před rokem tato hodnota měla být 16,1 % a minulý kvartál 18,3 %. Proč je toto číslo vyšší než kterékoli z předchozích, byť by je mělo průměrovat? Je to asi proto, že do těchto 22,4 % AMD započítává i všechny herní konzole s procesorem x86." To hlavně ukazuje, že i když si AMD u TSMC uvolní 7nm kapacitu po APU pro konzole, tak jim to k dramatickému nárustu podílu (myšleno více než pár procent) stejně nepomůže, navíc to musí dělit mezi aktuální produkty, nové Zen3 a nové grafiky.
Servery budou trvat několik let.
Když bych to měl brát podle sebe, tak:
- výměna až celého vsphere (problémy s vmotion mezi různými platformami/degradace výkonu)
- Dell zatím nemá v nabídce (edit: pro ČR) skoro nic
- baremetal servery bývají specifické, např. u MSSQL STD je limit na počet core, na který pasuje líp Intel, byť zase možnostmi osadit velkou paměť to u 1S válcuje AMD.
Pokud by toto byl skutečný důvod tak by přeci na srovnávaném i9 10900K musely v recenzích paměti běžet na 2993MHz. Což se nestalo, například 3200CL14 použil v obou sestavách HardwareUnboxed. Další recenzenti použili 3600, na recenzi s 3800MHz jsem nenarazil.
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/199332/intel-core-i9-10900k-processor-20m-cache-up-to-5-30-ghz.html
To je len logické premietnutie súčasného stavu v segmente pracovných staníc, respektive ich nepotrebnosti a nezáujmu o mnohojadrové procesory umocnené finančnou náročnosťou a slabou efektivitou platformy. Pár rokov v minulosti získal majiteľ workstation toľko žiadaný výkon s odhodlanosťou preglgnúť horkú slinu finančnej náročnosti.
Dnes máme výkonné grafické karty, ktoré výpočtovým výkonom úplne odrovnali 16-64 jadrové procesory a hlavne plejádu programov schopných využiť HW akceleráciu, nová éra. Rýchlosť/výkon, efektívnosť, cenová dostupnosť - atribúty pracovnej stanice založenej na akcelerácii GPU.
Keď je v biose FCLK na auto tak ZEN2 3800+ prepína 2:1, ZEN3, čo som doteraz videl tak pri 4000 ju taktiež zapína. Treba ručne nastaviť 1900 alebo 2000. OBR mal tu deličku zapnutú takže FCLK mu išlo na 1000MHz. Ešte to aj napísal, že pri 4000 to nejde 1:1. Takže mu spravil dobre cielený handicap a bohvie aké časovanie bolo nastavené a utrpeli na to výsledky z hier, čo sa mu náramne hodilo.
Koukám, že tam Igor měl i test s během hry pouze v rámci jednoho CCD (5900X) s dalšími pár procenty fps navíc. Na 5950X by mohlo být ještě zajímavější.
https://youtu.be/AsMIgd0iApc?t=1097
vmware se licencuje na sokety, tam je to obráceně, Zenům takové licencování svědčí. Jenže jsou tu (u virtualizace) další omezení, jako velikost+rychlost RAM, IOPSy, apod., takže nejde úplně jednoduše položit rovnítko mezi počet jader a efektivitu/výhodnost.
Další level jsou pak licence na SW.
Navíc tu je další faktor, dnes se velké firmy houfně ubírají do cloudových služeb (jako jsou AWS, Azure, Rackspace nebo Nutanix), kde tyhle "problémy" neřešíš a jen platíš měsíční fíčko.
Vyšší IPC a asi i vyšší takty base(boost) u EPYC Milan určitě v tomto ohledu pomohou. Akorát se děsím cen, které si za ně AMD řekne. Viz příklad vysoko taktovaných modelů Epyc Rome 7Fx2 ( cca 65kKč za 8c/16t 7F32 atd). :-(
Na druhou stranu řada řešení dnes staví na bezplatném software kde výkon/core není z hlediska nákladů podstatným a rozhoduje především celkový výkon/cena.
Ne vše lze řešit pomocí GPGPU (těch úloh je menšina), takže universální (CPU) výkon bude třeba vždy. A HEDT není jen o hrubém výpočetním CPU výkonu, ale i IO. Nakonec ty grafické či jiné výpočetní akcelerátory je třeba nějak připojit (platforma s dostatkem PCIe linek).
Myslím, že ThreadRipper na bázi Zen 3 bude zajímavou volbou. Můžeme jen doufat, že cena proti 39x0 příliš nenaroste.
Do 3200MT/s jsou nejrychlejší podle JEDEC specifikací, kde musí být napájecí napětí maximálně 1,2V. Vyšší rychlosti se dosahují s vyšším napětím (1,35V), které JEDEC nestandardizoval (a asi nikdy pro DDR4 nestandardizuje). Možná by časem ještě mohly přibýt 3600MT/s na 1,2V. CPU od AMD samozřejmě oficiálně podporují i rychlejší paměti, které neodpovídají žádné ze specifikací JEDEC.
VMWare aktualizovalo licencování na takového kočkopsa.
Mají pořád licencování "per CPU", ale pokud zároveň překročíte 32 jader na CPU, musíte koupit další licenci.
https://www.vmware.com/company/news/updates/cpu-pricing-model-update-feb-2020.html
Cokoliv na 3200 nesplnuje JEDEC, jenze AMD dneska oficialne podporuje XMP, takze ta veta, ze to AMD oficialne nepodporuje, neni presna, nakonec samo AMD nastavilo delicku az nad 3800, takze je z toho zrejme, kam cili.
Sice ano, je mezi 3200-3800 takove vakuum, nicmene v odpovedi na komentar od PetebLazar nemuze byt nic jineho, ze v recenzich vskutku nebyl duvod nepouzit XMP profil na 3800MHz.
Šmarjá Crha, vždyť jste sám reagoval na článek, kde je to detailně popsané:
https://www.cnews.cz/amd-zen-3-ryzen-5000-taktovani-pameti-ddr4-infinity-fabric/
Takže si to nastudujte a pak můžete v klidu machrovat.
Jen bacha na efektivní frekvenci ram - ta je vždy poloviční oproti udávanému číslu - DDR totiž znamená "Double Data Rate" a data jsou přenášena 2x za takt. Tím pádem např. 3200MHz moduly běží efektivně na 1600MHz. No a z toho plyne takt sběrnice při poměru 1:1:1...
@Crha, proboha - nastudujte si to nejdřív, než vám náhodou někdo uvěří:
https://www.cnews.cz/amd-zen-3-ryzen-5000-taktovani-pameti-ddr4-infinity-fabric/