všechno tedy stojí a padá na tom, jestli se ASML podaří dokončit vývoj a vyrobit "EXE:5000" ... bez něj žádné 2nm nebudou ani u jednoho ze tří výrobců (když už 3nm finfet je problém kvůli multipaterningu a "zubatému" hřišti) ... jako první by ty skenery měl dostat Intel, tož "hyn sa hukáže" jak s tím naloží ...
To asi jen neumíš číst graf.
V grafu máš vynesené jednotlivé výrobní procesy pro daný model Cortexu, takže asi nepřekvapí, že N5 má větší plochu než varianty 3nm výroby. Dále platí, že onen "kopeček" jednotlivé výrobní technologie je výkonově funkcí jak plochy, tak frekvence, což jsou ale proti sobě jdoucí faktory - čím větší plocha, tím lépe se chladí, ale na druhou stranu se při daném výrobku (čipu, tady Cortex A72) prodlužuje vedení mezi jednotlivými tranzistory a/nebo funkčními celky, což zase negativně ovlivňuje dosažitelné frekvence. Proto bude existovat nějaký sweet spot pro plochu - ani malá, ani velká, prostě tak akorát.
Pro dosažení větších frekvencí jsou menší/hustší tranzistory kontraproduktivní (například nezvládnou tak velký proud...), takže při optimalizaci na výkon se hustota snižuje (tranzistor například může mít víc Finů než základní úsporná/kompaktní varianta) a takhle to asi probíhá ve víc aspektech, i různé základní prvky/bloky ve standardní knihovně budou optimalizované jinak a budou mít při stejné funkci větší plochu (ale budou schopné jet na vyšší frekvenci).
Tak to asi budu taky člen "rudého Diitka", protože já to vidím úplně stejně jako del42sa. Samsung dnes nekonkuruje ani na 7nm, takže čekat, že z ničeho nic se mu povede 3nm je liché. Intel je prdeli až tak, že svých 10nm přejmenoval na 7nm (což by vůbec nevadilo, protože i tak je to parametrově srovnatelný proces), akorát že jeho výsledné produkty jsou duvvelsheyss.
O GAA se píše už 30 let, a furt to nějak nevypadá. Myšlenka plně 3D brány je samozřejmě nosná, ale tak nějak to asi naráží na problém spolehlivé vyrobitelnosti, proti čemuž jdou evolučně stále menší struktury. Věřím, že třeba na 28nm by to dnes byla asi cesta, jenže my jsme se mezitím posunuli už někam na 5nm, byť ne zcela mechanicky (5nm jsou jen některé moduly těchto struktur) a ono to přesto stačí, respektive je to levnější a spolehlivější..
edit: na Samsung jsem samozřejmě zvědav, jen si myslím, že to dopadne jako jejich přeskočení imerzní litografie na 7nm a přímý přechod na EUV. Prostě moc velké sousto.
Cortex je etalon pro srovnání jednotlivých procesů.
Základem je fyzika, zejména teorie okolo Diracova impulsu. Ve zkratce platí, že čím vyšší frekvence (a tedy čím blíže je přechod z 0 na logickou 1 blíže Diracovu impulsu, tím je nutno dodat větší energii - tj. navýšit napětí za co nejkratší čas (u Diracova impulsu pak energie limituje k nekonečnu).
Z toho (opět zjednodušeně) plyne, že čím vyšší frekvence (a tedy rychlost/výkon), tím bude potřeba většího výkonu, a tedy i příkonu. To zase znamená, že každý polovodičový prvek bude mít nějaký tepelný odpad od protékajícího proudu, který se bude muset odvést z čipu. Dále platí to, co jsem napsal.
Že Cortex v běžných aplikacích jede hluboko pod svým maximem, a tedy není třeba jej zásadně chladit, neznamená, že pro něj neplatí výše uvedené. Mohl by běhat třeba na 4,5GHz, ale potřeboval by aktivní chlazení a hlavně by se už dostal do podobné situace, ve které jsou třeba Zen3, že jeho plocha je už tak malá, že nedokáže dostat veškeré odpadní teplo pryč (u Zen3 je toto poměrně problém, proto taky má uvnitř čipu čidla, aby byl zajištěn správný termální management)
Konkrétní vzorečky se dozvíš těžko, ty budou jiné pro každý výrobní proces, a řekl bych, že budou trochu jiné i pro každou designovou knihovnu jednotlivých výrobců čipů.
už jsi stejný kecálek, jako maestro DÍDÍ ... máš pravdu je částečně ... pokud samsung ten 3gaa dotáhne do použitelnosti, o to menší problém bude mít s novými skenery bez multipaterningu, tsmc s intelem budou s gaa jen začínat a co intel přejmenoval, to tě trápí? Jen problematiku uvedl na pravou míru, v podstatě pod tlakem zvenčí, protože nedělali nic, jen zákazníkům předváděli, že jejich 10 je lepší, než konkurenční 7 alespoň co do density ... a ty tebou pochcávané sračkové produkty ... já si raději počkám na reálné testy ...
Oproti tomu ako zvládlo AMD nakoniec problémy s výrobou vo vlastných továrňach je na tom Intel ešte suprovo ????
Takže ako vidíme zakopnuť môže každý, podstatne je sa otriasť a ísť ďalej. Stratenie každého zo súčasných výrobcov by už bolo pre svet nem dobré. Takže by som sa moc netešil z niekoho nešťastia.
Oplatím Vám Váš osobní útok:
To asi jen neumíte chápat psaný text:-)
Neptám se na konkrétní vzoreček, ale na závislost obecně. Čili to co je dáno principem.
"(a tedy čím blíže je přechod z 0 na logickou 1 blíže Diracovu impulsu, tím je nutno dodat větší energii – tj. navýšit napětí za co nejkratší čas (u Diracova impulsu pak energie limituje k nekonečnu)."
Pletete si enegii s výkonem. Energie je stejná, ale mění se strmost pulsu tedy derivace energie podle času - výkon.
U CMOS se jedná o nabíjení kondenzátoru a závislost spotřeby je dobře známá. Je závislá(mimo jiné) na frekvenci a druhé mocnině napětí.
Pán nevidel prúdové požiadavky Alderlake? :D
K Intel 4 s odkazom na anandtech
https://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=86811&p=9808465#p9808465
tady jsi Tynyte vedle kompletně ... ty píšeš něco o něčí fyzické bolesti, co tyhle řeči způsobují tobě? Takové to "já si z ničeho nic nedělám" tady určitě neobstojí ... stačí číst tvoje reakce ... Vlko to trefil přesně ...
mohl bys ještě doplnit, co že to to vlastnictví spousty peněz a fabrik nezaručuje ... ?
Gogo: mě třeba neschopnost Intelu a Samsungu sejří, i když mám raději AMéDé. Je to totiž konkurence, a ta je potřeba, aby se vývoj hejbal dopředu. A nejen u AMéDé, ale taky u TSMC - ti si už odfrkli tak, že start 3nm posunují - proč? Protože můžou, protože konkurence je v háji ještě víc.
A když očistíš informace přicházející od jednotlivých výrobců od jejich marketingových krasožvástů a planých slibů, vypadne ti surová pravda, kterou nebudeš mít jak omluvit. Opravdu nevím co měl Vlko trefit (kromě toho, že se marně pokoušel trefit do mě, jako bych byl akcionář AMD), AMD nemá foundry už roky, a jak je vidět, udělali to nejlepší co mohli, protože na hypotetický vývoj byť jen 7nm výroby by zcela určitě neměli žádné peníze. Ten trend specializace je tu vidět zcela zřetelně a Intel to jen dokazuje, že tak jak to šlo doposud, to už asi nepůjde. Svou foundry nemá třeba ani Apple nebo Qualcomm, takže to není žádné pravidlo nebo povinnost.