"Ale lze počítat, že některý z vysokých šedých sloupečků hned za TSMC bude pravděpodobně Intel"
NIE.
https://www.design-reuse.com/news_img16/20160107_1.jpg
To je Intel + IM flash tj. továrne v Číne, Indii a Utahu, každá s oveľa vyššou kapacitou ako logické procesy... (60 - 120, samsung má dokonca 450 Kwpm) (edit.: neviem narýchlo dohľadať presnú kapacitu ale továrne na pamäte sú spravidla oveľa väčšie ako na logiku už len z dôvodu ekonomiky výroby)
Keď sa bavíme o čisto logických procesoch (plus vstavaná SRAM, DRAM... ale stále integrovaná na rovnakom kremíku ako MCU) tak tie najbližšie "šedé slĺpčeky" bude GlobalFoundries a potom "staré" firmy ako TI, ST, Infineon, Onsemi, Renesas.... vďaka kontraktom v industrial, embedded alebo automotive oblastiach.
Ono sa vám to nezdá pretože túto oblasť tu nepokrývate, ale aj hlúpe auto (tj bez ADAS, bez kamier, bez infotaimentu) obsahuje viac kremíku ako priemerný PC (okrem pamätí).
"vzhledem k tomu, že tržby má z vlastních výrobců logických čipů nejvyšší na světě."
Nie.
Najvyššie tržby na svete majú, pretože svojho času dokázali predať 100mm kremík za $500, zatiaľčo ostatní v tabuľke rovnako veľké kremíky predávali za $20-$50. No a samozrejme aj preto že boli tak trocha monopol, takže počet dodaných kusov neklesal aj keď zvyšovali cenu.
já bych na těch slajdech příliš nestavěl ... sice se vždycky říkalo, že Intel je daleko za TSMC a samsungem, jen jakési "béčko", v reálu je pořád největším výrobcem čipů ... Intel má 13 fabrik na zpracování 300mm waferů, TSMC 4 a i když nevím jak investuje, ty fabriky se nepostaví za týden ani za měsíc ... taky se říká, že INtel nemá ani 10nm, a TSMC už jede na 5 nebo nevím kolik ... Intelu se možná zatím tak nedaří, ale 10nm proces jeden v osmi farikách, 7nm zatím ve čtyřech ... neříkám, v jaké fázi jsou ty procesy, rozhodně ale není pravda, že by Intel vyráběl jen 14nm++++++++ a zbytek prospal ... takže ... je pěkné, že TSMC investuje, možná překvapili sami sebe s tím, jak jim to jde :D , ale o Intel bych se nebál ...
Ta čísla o investicích jsou nějaká divná. TSMC ve svých finančních reportech CapEx neuvádí. Uvádí však náklady na R&D (výzkum a vývoj), které jsou třeba za celý minulý rok 2,8 miliardy USD proti cca 13,6 miliardám USD, které má v této položce Intel.
Ten Intel v tom má samozřejmě všechno možné, kdežto TSMC jenom ty výrobní technologie, takže je klidně možné, že TSMC vydává na tyto investice víc, ale moc nechápu, odkud jste vzal ta čísla u TSMC.
Ty žebříčky největších výrobců polovodičů (tuším jsme o nich psali) jsou podle tržeb. https://www.cnews.cz/zebricek-top15-vyrobcu-cipu-intel-zpet-na-trunu/
Tj. jak tam říká jojioo (i když ne se vším v jeho perspektivě pohledu souhlasím), tak díky tomu, že často prodává věci s hodně vysokou marží, tam Intel bude vycházet výš než kolik je kapacita jeho továren. TSMC by mělo mít o dost nižší průměrnou marži.
Kromě toho ještě jednou musím připomenout, že jsou to jenom logické procesy. Proces na výrobu pamětí (ať už NAND nebo DRAM) je odlišný a do tohohle nejsou takové linky započítané (takže Intelu se nepočítá část kapacity v továrnách na NAND/3D XPoint). Ty továrny na paměti mají celkově hodně velkou kapacitu, takže s nima by ty sloupečky byly úplně jinak (Samsung, Toshiba, Hynix, Micron by vyletěly nahoru).
TSMC vo svojich výsledkoch capex uvádza
https://www.tsmc.com/uploadfile/ir/quarterly/2019/3yH9B/E/3Q19ManagementReport.pdf
A spomínajú to aj v konferencii.
Údaje o tom, kolik jsou současné kapacity těch firem, jsem bohužel nenašel aktuální, naposled snad z roku 2015. https://www.electronicspecifier.com/around-the-industry/top-10-available-wafer-fab-capacity-december-2015
Je to v ekvivalentu 200mm waferů, takže pro ty 300mm pro zjednodušení můžeme počítat polovinu.
A jsou v tom bohužel zase zamíchané ty paměťové procesy.
To GloFo tam skutečně vychází nad Intelem (který má započítanou nějakou kapacitu NAND, ale měla by být IIRC menší než u těch ostatních výrobců pamětí). GlobalFoundries zase v posledním roce IIRC prodala pár továren (300mm v East Fishkill, ta je po IBM? a tuším taky jednu 200mm v Singapuru po Chartered Semi).
Ono to není moc důležitý, kdo je první, protože na tom slajdu porovnávajícím s TSMC je několik vcelku srovnatelných "dvojek" a pro to, co jsem tam psal, není moc důležitý, jestli je teda Intel #2 nebo #5.
-------------------------------
Novější data jsem našel akorát pro rozdělení podle regionů: http://www.icinsights.com/news/bulletins/Taiwan-Maintains-The-Largest-Share-Of-Global-IC-Wafer-Fab-Capacity/
Jsou tam nějaký poznámky o tom, kolik procent konkrétních regionů dělají určité firmy, ale je to jenom pro hrubou orientaci...
TSMC nesmírně profitovalo z toho boomu smartphonů. Tím, jak mělo veliké objemy výroby těch mobilních SoC, tak při výrobě málepší "economies of scale", ale zároveň se mu taky tím zvýšily rozpočty na výzkum/vývoj a to množství různých partnerů asi taky při ladění trochu pomáhá. Takže se dá říct, že Intel doběhli/předběhli díky mobilní revoluci.
Ono určitě je třeba, aby Intel zůstal, a dost mě mrzí, že se jim moc nepodařilo otevřít se jako foundry partner, protože ta dominance/konsolidace toho sektoru do ruk TSMC může být problém pro budoucí konkurenci. Tím jak GLobalFoundries odpadlo, tak už jsou jenom dvě foundry s nejlepší technologií, Samsung a TSMC. Kdyby se na to Samsung vykašlal, tak je to potenciálně průšvih jako blázen, protože do toho byznysu asi zvenku skoro už nikdo nový nemůže naskočit.
@Maor: Taiwan's education system has been praised. 45 percent of Taiwanese aged 25 to 64 hold a bachelor's degree or higher. Since 2008, the percentage of high school graduates entering university has exceeded 95 percent. https://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_Taiwan