Uvazuji o novym routeru, uz dlouhe roky mam RT-AC68U a s Merlin firmwarem pracuje paradne a da se na nej dat i OpenWRT, Turris mam v hledacku. Nicmene novy router bude muset podporovat nejen nove standardy ale mit alespon 2 rychlejsi porty nez je 1gbit ... 1 pro desktop a 2 pro NAS, lepe 3+. Cesky nebo cizi, davat za toto 8 litru v dnesni dobe? Dekuji, hledam dal.
@tynyt O2TV je jeden velký $hit co mi domů nesmí a technologicky je řešená blbě. ASUSy mají podporu pro IPTV ve VLAN, nebo jde VLAN vytáhnout z uplinku jakýmkoli managovatelným switchem za pár korun.
Naprosto souhlasím s @mittar. Do bytu prostě nechci drahé overkill řešení se spotřebou v desítkách wattů. Chci all-in-one řešení. V domě bych to řešil jinak, pokud by to jedno AP nepokrylo. Jinak proč by měl být router někde na kraji bytu nebo na půdě? U vstupních dveří mám GPON terminál v bridge (stejně tak může být v bridge anténa na střeše nebo Terminátor u telefonní zásuvky). Router je tam, kam se natáhne kabel, který tam budeš tahat ať už bude router na půdě nebo ne. Když ho dám doprostřed bytu, tak mám signál výborný všude a strukturku k desktopům od něj natáhnu taky. K tomu mám v obýváku 8port switch pro TV, dva desktopy, kopírku a server. Kabel je základ, na tom se shodneme. Tam kde je potřeba tam je natažený.
Jinak jedna z věcí co mě u ASUSu drží je GUI rozhraní pro WoL, docela často dělám na desktopu přes RDP a nonstop zapnutý ho mít nechci.
MultiWAN je v domácím prostředí nesmysl, proč platit dvě přípojky k internetu. To, že třikrát do roka je v nočních hodinách ohlášená servisní odstávka mi opravdu nevadí.
K čemu mi je QoS když mám doma 1Gbit Full duplex FTTH přípojku? QoS na ASUSu mám v jiné lokalitě na 20 Mbps kabelovce a běží výborně.
Jinak v této diskuzi končím, s tebou o tomhle nemá smysl dále diskutovat...
Jsem už dva roky spokojeným uživatelem ASUS RT-AC66U B1, což je RT-AC68U v jiném kabátu. Funguji také na Merlinu.
Nicméně naskytla se mi možnost router posunout jinam, tak jsem za 2700 objednal nový ASUS RT-AX56U. Merlin ho podporuje, výkonu má oproti AC66U B1/AC68U na rozdávání (z 1GHz 2 core na 1,5GHz 4 core, RAMky a FLASHky dvojnásob) a podporuje AX včetně nedávno oznámené 6E specifikace. Za ty peníze to je opravdu luxus. Pokud je požadavek na rychlejší spojení PC s NASkou, tak k tomu vzít Mikrotik CRS305-1G-4S+IN. Dohromady něco přes 6 tisíc, switch má plné 10G porty.
1. Jestli je či není shit, to se jistě můžeme pobavit, já si naopak myslím, že to je jedna z mála služeb s celostátní působností, která poskytuje IPTV v dobré kvalitě a nikoli OTT jako většina ostatních. Kyslíci a Cetin jsou samozřejmě speciální zvířátka a nejsem jejich fanda.
2. řešení VLAN u Aušusu je k zblití, laciné (staré) zyxely a dokonce i ty Comtrendy měly tohle vyřešeno asi tak o 1000% lépe, už jen proto, že umožňují na jednu VLAN vyhradit více LAN portů (což by měli ocenit zejména fandové filozofie "jedna krabička na vše")
3. Tvé představy o tom, kde mají lidi typicky instalované routery, je opravdu legrační. V drtivé většině jsou to chodby v bytech a v domech zase sklepy nebo půdy, nebo opět vstupní chodby - tedy místa, kde technik telkáče najde první POTS, či technik místního bezdrátu najde místo na uložení své technologie. Tahání kabelů po bytech, to je další poměrně podivná víra, tohle se taky běžně neděje.
4. Skvělé, máš gigabit, ale drtivá většina lidí v ČR jede na přípojkách o řády jinde. Někde jsou dodnes rádi za ADSL nebo za wifi do 10Mbit/s, takže QoS, zejména ve větších rodinách, kde jsou dva pracující lidi a k tomu děti schopné sosáním her ze Steamu apod. vytížit linky, je poměrně podstatná věc. Stejně tak kvalita služeb kolísá, takže tvrdit, že multiwan je nesmysl, je absolutní blbost. Naopak, je to spíše tak, že po mně i domácí uživatelé, když vidí benefity, chtějí alespoň základní "nouzové" řešení multiwan přes LTE (což je opět perfektní doména Mikrotiku, kde to funguje dobře a spolehlivě, včetně jasného omezení služeb (pomocí policy routingu a QoS), protože málokdo má LTE neomezené)
5. WoL ... LOL, dřevní hračka, se kterou jsem si hrál před lety. My s těmi "nemožnými routery" máme virtualizováno přímo na nich - pokud už teda náhodou potřebuju víc, než bash.
No a že končíš - se ani nedivím. Jsi uzavřený v kleci jediného svého řešení, které pokládáš za správné, a tak logicky tvé domněnky nemají obecnou platnost.
staci si najit na netu navod jak nastavit ubuntu pro kompilaci, ja si to hodil jako virutalku do VirtualBox at nemusim preskakovat z windows, dohral potrebne knihovny a pak staci uz jen pustit neco jako:
cd ~
rm -r ~/asuswrt-merlin.ng/
git clone https://github.com/RMerl/asuswrt-merlin.ng.git
cd ~/asuswrt-merlin.ng/release/src-rt-6.x.4708/
rm ./toolchains
ln -s ~/am-toolchains/brcm-arm-sdk toolchains
export PATH=$PATH:~/asuswrt-merlin.ng/release/src-rt-6.x.4708/toolchains/hndtools-arm-linux-2.6.36-uclibc-4.5.3/bin
#upravim si co chci a jak chci
make RT-AC68U
a uz jen nahrajes vygenerovanej .trx soubor do routeru a mas nejnovejsi Merlin s upravama jaky si udelas ... ja treba upravy nedelam, staci mi moznost scriptovani co uz Merlin umoznuje ...
Asi by to slo udelat i elegantneji, bastlil jsem to podle navodu pred davnym casem, takze je mozny, ze moje upravy aby to make probehlo bez chyby uz ani nejsou potreba, preci jen je to pres rok stary postup na ktery jsem od te doby nemusel hrabnout a jak se rika, nehrab na to co funguje :) Mikrotik je urcite legenda, ale Asus byl prvni router kde si muzes hrat "Merlin" coz pro me jako zacatecnika bylo super a profik si to pak muze predelat i kdyz pro me vsechny dulezity veci uz Merlin ma v sobe, ale da se tam delat tuna psich kusu, dohravat balicky pro arm tak, ze se to prakticky tvari jako linux pocitac s funkcionalitou jakou mu dovolis.
kdyby nebyl Merlin nebo OpenWRT tak bych souhlasil s Aususem, takto to je ale paradni router a mozna i Asus vi, ze ma velky mezery v softwarove podpore tak toleruje moznost manualnich uprav .. jediny co zatrhli byla moznost manualne prepsat vysilaci vykon, coz me trosku mrzi ale na druhou stranu kdyz by te zmerili ze mas doma vysilac mimo normu, tak bys vyfasoval pokutu, osobne me to mrzi, myslim, ze by bylo lepsi nemit zadna omezeni, ale nastesti alespon pretaktovani nechali, takze mi to bezi 1200Mhz CPU,800Mhz RAM coz muj ve stare revizi dorovnal nove revize a jde tam nahrat i entware, tudiz pole pusobnosti obrovske. Jedine co me mrzi, ze to ARM neumi akceleraci AES, to umi jen novejsi modely ... proto rikam, ze novej router musi umet vic a jak vlcekmlcek daval tip na kterej se podivam, tak jestli tam bezi taky Merlin, nevidim duvod proc by to mela byt spatna volba.
Takže DoDo? S tím jsem skončil u Wl-500gp. Sorry, ale tohle jsou domácí krabičky, které nemají dobře vyřešené napájení (jako ten MKT) - bohužel jeden aušus mám (musím mít) doma kvůli DSL (ano, je lepší, než běžná konfekce, ale není rockstable jako Mikrotik)
A dál, když už vlastní router, tak doporučuju APU2, výkon jinde, konfigurace taky jinde, spotřeba srovnatelná. A jede tam vše, co si vymyslíš. Od pfsense přes RouterOS po Debian. Cena srovnatelná. Spotřeba se 128GB mSATA kartou do 10W (při běžících větších tascích), běžně 5-6W.
Jak říkám, tuhle etapu bastlení dobastleného jsem si užil před cca 15 lety, kdy tu Asus prodával Wl-500b a my z toho dělali bezdrátové klienty, nejprve hnusným hackováním nvram (celý modul klienta jako položka v nvram a automatické zprovoznění telnetu), posléze úpravami Olegova firmware a nakonec kombo OpenWRT/DD-WRT. Bylo to hezký, ale já už mám jiné standardy a hlavně jiné požadavky (zejména na výkon a stabilitu/spolehlivost). A taky, když srovnám možnosti busyboxu a klasického bashe + GNU, tak vyhrává na celé čáře bash+GNU. V případě Mikrotiku pak vítězí shell, který se filozoficky blíží tomu od Cisco, ale zachovává strukturu a funkce Linuxu. Navíc i nejlevnější Mikrotik za 500Kč udělá víc práce, než Asus za mnoho tisíc Kč.
Kouknul jsem se na stránky projektu a je to stále stejný nakolenismus jako před lety. Neumí to pořádně ani takovou triviální věc jako VLANy (což je v době IPTV jedna ze základních věcí) o policyroutingu na multiwan nemluvě. QoS jak z doby kamenné, atd., atd. - jen flikují a upravují to, co udělal Aušus.
zacatek debaty byl o tom, ze ASUS za 4.4k je na tom defakto stejne jako tento Turris za dvojnasobek ... ja si klidne na APU2 neco postavim, ale jak do toho dostanu Wifi AX? Dokazu dohledat jen podporu pro nejake AC moduly ... ale privedlo me to na myslenku, mam tu nepouzivany Brix 4570r s mistem na wifi modul, jenze zase, kde sezenu wifi modul AX jez muzu pouzit pri routovani, 10gbit switch teda muze byt bokem, ale stale ta wifi ...
Router musí být s wifi? Proč jako? Wifi řeším na místech, kde potřebuji, ne tam, kde je router.
AC-68U stojí okolo 4 tisíc. Lepší APU2 stojí totéž (+zdroj + krabice). Jediný rozdíl je v tom, že je násobně výkonnější, má 4GB RAM, 3-4 nezávislé gigové síťovky a možnost osadit normální disk (sata/msata), případně jen SD/CF karty. Wifi mpcie karta stojí 500,- (plus pár korun na pigtaily a pendreky) Nadto je to profesionálně postavená deska, bez nějakého kompromisu.
Plastikové domácí hračky jsem už překonal. :-)
tvl tak pro pomalejsi ... router na dom opravdu musi mit wifi, zacina to s tebou jit z kopce, zplodis jakoukoli blbost jenom aby to sedelo na to APU2 ... sry, jdu hledat dal, toto je ztrata casu uz v prvnim prispevku pisu, ze musi splnovat nove standardy + rychlejsi lan nez gigabite a urcite to nejsou standardy toho jakou velikost a barvu ma mit krabicka :D kdyz to ma byt nahrada RT-AC68U
Nevím proč furt řešíte ASUS za 4,4k. Pokud jde o AC68U tak naprosto identický hardware má AC66U B1 dostupný za 2k. Ten nový AX56U jsem předevčírem objednal za 2,6k.
Jinak taky používám EdgeRoutery, ale tam mě dost štve krkolomné nastavení a správa možná prakticky výhradně přes CLI, protože GUI toho moc neumí. Jinak to jsou výborné routery s VyOS, jen pro domácnosti jaksi moc vhodné nejsou - jak kvůli ceně, spotřebě tak kvůli absenci wifi rozhraní.
V bytě 3+1 zkrátka nechci stavět firemní síť a naopak ve firmě by mě ASUS použít ani nenapadlo. Naopak pro domácnost je to výborné all-in-one řešení, kde opravdu nepotřebuji a od routeru za necelé 3k ani neočekávám výbornou podporu VLAN, byť je Merlin umí.
Dobře, budu tě považovat za pomalejšího.
Router opravdu wifi mít nemusí, protože se leckdy nachází na půdě, ve sklepě, nebo někde v rohu bytu, typicky na chodbě. Daleko vhodnější je mít APčka umístěné tam, kde se nacházejí lidi.
Chytří mají po baráku rozvedenou strukturovanou kabeláž. Hloupější to řeší různými powerline adaptéry, repeatery apod. a absolventi zvláštních škol si kupují "routery se silnou wifinou" aby mohli skvěle pokrýt místa, kde se zdržují minimálně a naopak v místech, kde se běžně zdržují, měli signál někde na úrovni -85dBm (pro tebe: "dvě čárky")
Dále netuším, jak souvisí rychlost LAN s porty na routeru, když ten má (většinou) vyhrazený jen jeden port. LAN se řeší switchem (já mám doma aktuálně skoro plný 24 portový L3 coby core switch, doplněný malými 5-portovými L2 Mikrotiky tam, kde už nestačí strukturka). A opět, mně (zatím) stačí 1Gbit. Ceny jsou nesmyslně vysoko i na 2,5Gbit, který toho za ty peníze nepřináší nic zásadně významného.