Umlčte svůj počítač, rychle a efektivně!

2. 10. 2014

Sdílet

 Autor: Redakce

Od hlučného k bezhlučnému

Následující článek je určen méně pokročilým čtenářům. Ty má správně nasměrovat a inspirovat. Budeme rádi, pokud zkušení čtenáři, jimž bude připadat banální, přidají další a třeba konkrétní tipy v diskuzi a představí svou ztišenou sestavu i s fotografiemi ve fóru.

 Ztišení počítače

Hardwarových a softwarových prostředků ke ztišení počítače je dnes tolik, že studování všemožných materiálů o tom, co, kde, jak a kdy použít, vám zabere fůru času, a i přesto nemusí být výsledek úplně podle představ. Buďto z důvodu, že nenarazíte na příliš praktické testy, nebo budete chvalozpěvy marketingových oddělení unášeni nesprávným směrem. Proto jsme si dali za úkol všechny věci, které vás mohou při odhlučňování počítače zajímat, uvést na pravou míru. 

Protože velká část našich čtenářů už nějaký ten počítač vlastní, text bude orientován právě ke ztišování již existující sestavy. Za vzor toho, co se bude tlumit, jsme vybrali tradiční hotový počítač, kde se šetří na všem, co nepřidá výpočetní výkon či místo pro vaše data. Zpravidla jde o úspory na chlazení, skříni a napájecím zdroji. Tedy na všem, co se nějakým způsobem podílí na tvorbě hluku. Nezapomněli jsme ani na ty z vás, co nákup nového počítače teprve plánují. Po dočtení budete vědět, na co se při koupi zaměřit. 

Bezplatné ztišení 

Zdá se vám, že váš počítač býval tišší? Asi vás sluch neklame a skutečně je tomu tak. Hlavně, když ho pravidelně co půl roku nečistíte. Prach si cestu najde téměř všude a počítače jej přitahují obzvláště. V levných skříních bez protiprachových filtrů o sobě dává vědět už po pár dnech. Ty zabezpečenější, s filtry (byť i s hrubším sítem) ho už tak hladce nepropouštějí. 

Prach se rád lepí na žebra chladičů, kde funguje jako vynikající izolant, a úspěšně degraduje účinnost chlazení. To má dopad nejen na vyšší zahřívání, ale i na vyšší hlučnost. 

 Ztišení počítače
Prachem udušený počítač nemůže být tichý (zdroj fotky: icomputerdenver.com)

V drtivé většině případů jsou otáčky chladičů procesoru a grafické karty regulovány automaticky, a to dnes už velmi šikovně podle pracovních teplot čipu. Nižší chladící výkon vždy znamená vyšší otáčky a hlučnost – tedy to, co nechcete.

Pořádná očista počítače po letech dokáže místy doslova zázraky. Hladina hluku může až rapidně klesnout a celkově vás to vyjde tak na jedno upršené odpoledne. Co k tomu budete potřebovat? Pokud zrovna nemáte po ruce kompresor, dobrou službu odvede plechovka stlačeného vzduchu, k mání od stokoruny v každém lepším elektru. Luxování se raději vyhněte, to kvůli vyššímu riziku zničení komponent statickou elektřinou. 

Neochlazujte skříň víc, než je třeba 

Počínaje touto podkapitolou budeme častěji vzpomínat systémové ventilátory, tedy ventilátory, které cirkulují vzduch uvnitř skříně – typicky diagonálně zepředu (zespodu) → dozadu (nahoru). 

 

Jejich otáčky jsou nezřídka nastaveny nepřiměřeně. Ani ve výkonných, energeticky náročnějších stolních počítačích s vyšším odpadním teplem, situace nevyžaduje více než 800 ot./min na dvou 120mm větrácích.

Všechny ventilátory, až na výjimky s napájením přes konektor Molex, je možné plynule a hlavně jednoduše regulovat. Pokročilejší ladiči upřednostňují rozhraní BIOSu (UEFI), kde je možné na vybraných konektorech přiškrtit napájení. Pro někoho přijatelnějším prostředím budou graficky intuitivnější a funkčně pestřejší utility běžící pod operačním systémem, ve kterých je možné si dle potřeby vytvořit i průběhové křivky (například v závislosti na teplotě procesoru). Každý z výrobců základních desek takovou aplikaci má. 

 Ztišení počítače
Křivku otáček si můžete nastavit ručně podle potřeby

V úspornějších sestavách můžete ventilátory zpomalit klidně k minimálním otáčkám, kdy se po startu ale ještě stále rozbíhají stabilně. Vše ale s mírou, otáčky systémových ventilátorů nemá smysl tlačit výrazně pod hladinu hluku ostatních komponent. 

Ztišení do 1 000 Kč

Ztišení do 1 000 Kč

Možná jste si už na maximální, ale konstantní hlučnost zvykli a teď vám překáží spíše nárazové kolísání otáček podle toho, jak intenzivně počítač zatěžujete. Chladiče dodávané s procesory jsou šité na míru tomu, s čím se prodávají, a pokud ždímáte z procesoru maximum, na hranici možností běží i jeho chlazení. Potřebujete zkrátka předimenzovaný chladič, který procesor uchladí bez problémů i při nízké hlučnosti. Vynikající volbou je dnes SilentiumPC Fera 2 za šest stovek. A je prakticky jedno, jestli máte 53W Pentium, nebo 84W Core i7. O něco levnější chladiče mají účinnost výrazně nižší a připlácet se vyplatí až za dvakrát dražší modely.

S chlazením grafických karet je to trochu jinak. Doba referenčních chladičů, kdy účinné chlazení znamenalo podobně jako u procesorů koupi samostatného chladiče, je již nenávratně pryč. Ty mají význam až pro nadšence prahnoucí po limitním přetaktování.

V případě nereferenčních karet dnes už nemáte skoro na čem zakopnout. Určitě ne s chladiči TwinFroz od MSI. Potenciál mají i DirectCU II od Asusu či Gigabyte WindForce – z nich jsou tichoučké hlavně verze s přívlastkem 2X, které jsou osazovány na levnější grafické karty. 

 Ztišení počítače
Nejvýkonnější grafické karty Gigaybte WindForce vyžadují manuální upravení regulace

Otáčky jsou přizpůsobitelné, vše má však své meze 

Výkonnější karty s WindForce mají obvykle opatrnější křivku řízení otáček, ve výchozím nastavení pouštějí otáčky někdy až příliš vysoko. Lékem na to je vytvoření vlastního profilu. Křivku otáček si můžete jednoduše přizpůsobit například v šikovné utilitě MSI Afterburner (ke stažení bezplatně na adrese event.msi.com/vga/afterburner/download.htm). Kompatibilita je zajištěna se všemi značkami.

 

Pro majitele starších karet s malým pasivem i větráčkem, se stále prodává kdysi tak populární Accelero S1 (Plus), které s adekvátním ventilátorem vychází kolem tisíce korun. Tady už ale spíše zvažte, zda se vám více, než pouze výměna chladiče, nevyplatí starou kartu prodat, něco málo doplatit a koupit novou s pořádným chlazením již od výroby. Takovým upgradem navíc získáte technologicky modernější kartu s celkově lepšími provozními vlastnostmi.

Ztišování grafických karet není ale až tak bezpečné jako u procesorů. Kromě ohlídání si pracovních teplot GPU (např. přes utilitu GPU-Z), je důležité, aby se vám nevymklo zpod kontroly ani zahřívání napěťových regulátorů. Z nich už teplotu software povětšinou neodečítá a chce to střízlivý odhad. Kaskády úspornějších karet bez přídavného napájení se velmi nezahřívají a na regulátorech často nenajdete nalepené ani pasivy. U výkonnějších to bývá kritičtější. Vyladění otáček k bezhlučným i v zátěži u karty s tepelným výkonem 250 W zavání medvědí službou. 

Ztišení počítače
Napájení nejvýkonnějších grafických karet vyžaduje intenzivnější profukování

Asi se ptáte, jaké hraniční teploty se držet. Sice neradno paušalizovat, ale když si za strop stanovíte 80 °C, nemusíte se ničeho obávat. Opět ale zdůrazňujeme to, co může vaši kartu pohřbít. Pokud má masivnější pasiv, který grafický procesor i přes nízkou hlučnost drží na uspokojivých teplotách, myslete také na to, že jeho napájení se bez přefouknutí už obejít nemusí. Teploty regulátorů mohou přesahovat i sto stupňů, které dlouhodobě grafické kartě rozhodně neprospívají. 

Ztišení do 2 000 Kč

Ztišení do 2 000 Kč

Co se zdrojů týče, běžně doporučujeme Seasonic OEM. Každopádně, do tichých sestav se kvůli své přece jen vyšší hlučnosti nehodí. Protože uživatelská regulace ventilátoru ve zdroji není zcela jednoduchou a korektní záležitostí, je vhodné si připlatit za tišší. Chybu neuděláte s Fortronem Aurum S (v porovnání s wattáží ekvivalentním SS OEM ET-F3 je dražší o pět set korun).

V počítačových skříních, a zvláště v těch levnějších, se s oblibou šetří na kvalitě ventilátorů. Přestože regulací odbouráte aerodynamický hluk, je dost možné, že budou vrčet nebo vysokofrekvenčně pískat už jako nové. Výměna je tak často skoro až nutností. Mezi levnějšími je to o kratší životnosti vždy, u některých se šetří dokonce i na kvalitě a množství maziva.

 

Docela slušné jsou Gelid Silent 12 a parazitními zvuky netrpí ani Arcic Cooling F12. Kupte hned dva, do páru. Vyjsou vás cca na dvě stovky. Ještě předtím ale ověřte, zda je vaše skříň uzpůsobená pro montáž 120mm ventilátorů vpředu i vzadu. Vzadu může překvapit užší 92mm pozice. V tom případě hledejte stejný ventilátor v menším formátu.

Spolu s příplatkem za tišší zdroj jste zatím sotva na tisícovce, 2 000 Kč můžete dorovnat účinnějším chladičem procesoru s trvanlivějšími (kuličkovými) ložisky, než má o polovinu levnější SPC Fera 2. Přímo se nabízí Prolimatech Basic 81.

 Ztišení počítače
Prolimatech Basic 81, nejvyváženější chladič s výborným poměrem cena/účinnost

Ztišení do 5 000 Kč

Ztišení do 5 000 Kč

Levnější ventilátory bývají zpravidla tak do dvou let hlučné, zejména kvůli svým ložiskům.  Vyžadují tak výměnu, což s sebou nese i váš čas strávený jejich instalací a podobně. Perspektivnější jsou tedy dražší ventilátory. Etalonem kvality ve ventilátorech je rakouská značka Noctua. Za jeden kus zaplatíte sice i čtyřikrát více, odměnou za to bude (minimálně) čtyřikrát vyšší životnost při zachování původních vlastností. Navíc, díky různým prvkům, které mají, je jejich zvukový projev potlačen do pro ucho frekvenčně příjemnějšího šumu.

 Ztišení počítače
To nejlepší, co si můžete s ventilátorů dopřát, je od Noctua

Něco jako velmi tichý a zároveň výkonný ventilátor ale neexistuje a ani Noctua není výjimkou. Kdo tvrdí opak, zavádí. Po zarovnání hladiny hluku na úroveň konvenčních, levných ventilátorů, má Noctua chladící výkon vyšší jen zanedbatelně, téměř o (v praxi) neměřitelné hodnoty. Do tichých počítačů ale hlavně kvůli vysoké životnosti patří. Jejím poznávacím znakem je sice béžovo-hnědá, po novém jsou dostupné i šedé a levnější modely Redux. Úspory se prakticky týkají pouze vždy přepychového příslušenství, bez kterého se obejdete. 

S vyšším rozpočtem si můžete dopřát až čtyři systémové ventilátory (v případě Noctua NF-S12B Redux 700 budou stát zhruba 1 400 Kč). Výhodou je, že čtyři jsou po regulaci při stejném a vyšším chladícím výkonu tišší než dva. 

 Ztišení počítače
Doporučená schéma rozložení systémových ventilátorů, dva na nasávání, dva na výfuku, ideálně s rovnovážným průtokem

Když už máte dlouhověké ventilátory ve skříni, neměly by chybět ani na chladiči. Pokud neholdujete limitnímu přetaktování, bude vám stačit bohatě výprodejová Noctua NH-U12P SE za 1 600 Kč a zapojení na dodávaný zpomalovací adaptér (ULNA). Taktovači si mohou tisícovku připlatit za obrovskou NH-D15 se dvěma věžemi i dvěma ventilátory. Ujistěte se ale, zda se vám vejde do skříně. 

Zkrotit desktopový disk je někdy těžké 

Po ztišení ventilátorů bude nejrušivější komponentou magnetický disk. Jeho technologická zastaralost s sebou nese hned tři problémy, které musíte k úspěšnému vývoji eliminovat nebo alespoň omezit. A to vibrace, zvuk pendlujících hlaviček a šum ploten. V první řadě zjistěte, zda disk vytváří sekundární hluk přenášením vibrací na kostru skříně. Nejhůř to snášejí tenké plechy a přichycení disku kov na kov. Tím ale rozhodně nechceme vyzdvihovat všudypřítomné montážní kroužky z tvrdé gumy. Ty nejsou prakticky žádným řešením, protože vibrace stále vesele přenášejí.

 

Je škoda, že se výrobcům skříní nezamlouvá gumičkový systém uchycení, které si nadšenci podomácku vytvářejí sami. Výmluvu na nedostatečné jištění nebereme, při rozumném návrhu bude vše stabilní dostatečně. Kdo se na vyvazování disků gumičkami necítí, má ještě jednu možnost, a to sáhnout po nějakém komerčním tlumiči. Většina z nich je ale kvůli použití tvrdých materiálů neefektivní. To neplatí o TichéPC HDD Vibration Killer, vyjde vás na tři stovky a na kostru nepřenese ani záchvěv. Protože jde pouze o ližiny, seekování a šum ploten neřeší. K tomuto jsou dobré uzavřeny boxy (například Scythe Himuro). Vibrace už však tak efektivně jako Vibration Killer nepohltí a stojí skoro dvakrát tolik.

Cvakání se dá sice přes AAM (např. v HD Tune) zmírnit zpomalením hlaviček, daní za to je nižší výkon již tak pomalého zařízení. Zlaté SSD, na gigabajt vycházejí sice stále podstatně dráž, žádnými parazitními zvuky život neznepříjemňující. A jsou výrazně rychlejší. 

 Ztišení počítače
Za skutečným zabijákem vibrací stojí slovenský obchod specializující se na vymazlené PC sestavy, TichéPC. Disk spolu s ním se instaluje do 5,25" šachty

Odhlučnění, polykač nejdrobnějších detailů 

Říkáte si celou dobu, že jsme zapomněli na odhlučnění? Omyl. Význam má až v posledních fázích ztišování. Sice i zde sporný, ale řekněme, že šum HDD a případné pískající cívky odhlučňovací hmota tlumí efektivněji než holé a děravé plechy. Ano, pěna lépe absorbuje i hučící ventilátory, její vedlejším efektem je však vyšší teplota uvnitř skříně a s ní spojené vyšší teploty komponent. Jinými slovy, totožných výsledků byste dosáhli v téže neodhlučněné skříni s o něco nižšími otáčkami na ventilátorech, o čem jsme se v rámci podrobných testů skříní sami přesvědčili. Kdo má v počítači pouze SSD a zalité cívky, žádné odhlučnění nepotřebuje. Nakonec, při dnešní pestré nabídce by byla obrovská škoda se omezovat na dvě tři skříně. 

Investice do osvědčeného zdroje s vysokou účinností se ale vyplatí vždy. Tiché je prakticky vše od certifikace 80Plus Gold a některé do určité zátěže fungují pasivně. Nejlepší volbou bude Corsair RM550. Celopasivní zdroje (bez ventilátoru) jsou do běžného počítače zbytečně příliš drahé a i dobře nastavené systémové ventilátory nízkootáčkový větráček ve zdroji přehluší. 

Unlimited – pro nejnáročnější

Bezhlučno pro nejnáročnější

Pasivní zdroj (např. vynikající Super Flower SF-500P14FG za čtyři tisíc korun) začíná nabírat na významu až v případě kompletně bezventilátorových sestav, které nevydávají žádný zvuk. Skvělá to věc na tiché pracovní noci, kdy nechcete být na pozadí nijak rušeni. Sice je dnes již možností, jak takový počítač sestavit, více a i ceny jsou dostupnější, levný špás to ale rozhodně není. Potřebovat budete atypickou skříň i chladič. Specialistou na to je firma Nofan a jejich chladič CR-95C s cenou 2 750 Kč. Pro úspornější procesor můžete zvolit levnější variantu CR-80EH za polovinu.

 

Abyste nedegradovali chladící potenciál, skříň musíte vyměnit za nějakou s instalací základní desky vodorovně (to kvůli rovnoměrnému rozložení tepla). Nofan paradoxně žádnou takovou skříň v nabídce nemá. Jednou z mála vhodných je Cooler Master HAF XB. Při výběru jiné nezapomeňte, že k efektivnímu úniku tepla musí mít výrazně perforovaný strop. Celé toto nekonvenční drátové řešení s „icepipe“ na rozdíl od tradičních chladičů nevyžaduje žádné přídavné ventilátory. 

 Ztišení počítače
Nejúčinnější pasivní chladiče hledejte u Nofanu

Kdo by raději pasivní počítač menšího formátu (například do obývacího pokoje), pomalu se rozrůstá i nabídka menších pasivních HTPC skříněk. Ty teplo z procesoru odvádí pomocí tepelovodivých mostů do vlastního pláště tvořeného žebrováním a k napájení používají interní měniče v kombinaci s notebookovými adaptéry. Cenově se taková skříňka s kompletním vybavením pohybuje až kolem deseti tisíc korun. 

Ztišení počítače
Skříňky s nízkým profilem odvádějí teplo do vlastního těla

ICTS24

Jednou z těch komplexně nejvyladěnějších je Impactics C3LH. Ani ta ale není nekompromisní, teploty disku se v létě šplhají ke skutečně kritickým hodnotám. Použití SSD je v těchto počítačích podmínkou. Pokud uvažujete nad takovouto sestavou kvůli bezhlučnému chodu, desktopovým rotačním diskům se zcela vyhněte. Budou vždy hlučnější než pomaloběžný ventilátor standardního počítače. Jsme v závěru, ve stádiu, kdy už není co ztišovat. Nezbývá, než popřát hodně štěstí!

Autor článku