"... ale jednu dobu bylo na SGX závislé přehrávání UltraHD Blu-ray"
Ta doba u PowerDVD Ultra asi zatím stále trvá. https://www.cyberlink.com/products/powerdvd-ultra/spec_en_EU.html
ono to bohuzel nestaci. na ultrahd bluraye musis mit bluray mech. s podporou UHD-BD hw sifrovani. zjistit ktera to ma je peklo. moje lg treba ne, spekuluje se ze to maji pouze nezapisovaci mechaniky. pak musis mit grafarnu se advanced protected a/v path, a to je myslim dneska pouze intel:
Ultra HD Blu-ray is supported only if a display is powered by Intel Graphics and supports HDCP 2.2. Intel 7th generation (Kaby Lake) Core i processors integrated with Intel HD Graphics 630, Intel Iris™ Graphics 640 or above.
Ono to zdaleka není tak jednoduché. Jaké to bude dosahovat frekvence, nevíme. Teoreticky můžou být stejné jako u Skylake, vyšší díky zlepšením návrhu, ale i nižší kvůli tomu, že architektura je širší. Jádro v Ice Lake zdá se má problémy dostat se na stejně vysoké frekvence jako Skylake i v 15W čipech (i když to jednovláknové turbo asi jde u těch 5GHz Comet Lake dost nad TDP). Teď je otázka, do jaké míry je to 10nm procesem, do jaké míry architekturou. Tiger Lake vypadá líp, ale problém může z části zůstat.
To je dost neznámá, ale s čím bude problém skoro určitě, je spotřeba. Ten 10nm proces je sice zdá se špatný na tu frekvenci, ale minimálně na energetickou efektivitu na nižších taktech by snad jakž takž měl představovat zlepšení (i když to tak kvůli těm nízkým taktům a tím výkonu procesorů nevypadá). A ta architektura CPU jádra s tím nejspíš počítala, stejně jako počítala s určitou velikostí tranzistorů. A v otázce energetické efektivity tohle nebude portování na lepší proces, ale na horší, takže by to mělo žrát víc. To by mělo být limitující pro boost všech jader a základní frekvenci, ale může se stát, že to bude limitem dokonce i pro ST/jedno jádro.
Ono převést něco tak komplexního jako fyzický design pro špičkové CPU jádro na jiný proces IMHO bude hodně velký problém (proto se taky dlouho zdráhali). Ono vlastně i to, že to jádro bude větší fyzicky, může být teoreticky problém pro škálování frekvence nahoru, protože vzdálenosti, které bude muset elektrika uběhnout, budou delší, takže za jeden cyklus bude při stejném taktu na 14nm míň času na práci než na 10n, protože kažá práce bude na těch delších drahách trvat déle. Teoreticky to může znamenat nutnost snížení taktů.
Jako jaká šance na takovej negativní scénář je, to popravdě nevím. Pokud je 10nm proces utltra špatnej, tak se může ukázat, že za všechny nízké frekvence a vyšší než očekávanou spotřebu Ice Lake může čistě on a bez něj to poběží na 14nm rychle a překvapivě úsporně. Ale šance, že to zklame přehnané naděje, tu je.
Ale IMHO i kdyby to třeba mělo nižší jednovláknový výkon než bude mít i9-10900K, tak to pořád bude zajímavý díky lepší platformě, lepší výbavě (AVX-512 by se taky mohlo hodit, mimo toho co tu probíráme, iGPU bude nejspíš v ovladačíc podporováno déle než stará Gen9 v Skylake...).
A je tu "pocit", že člověk má něco nového :)
Výhledově to pomůže grafikám, nyní to pomůže zejména SSD. NVMe moduly jako je Samsung 970 Evo/Pro a podobné už 2-3 roky naráží na limit PCIe 3.0 ×4, kvůli tomu rychlost čtení nepřekračuje cca 3600 MB/s. Použitím PCIe 4.0 ×4 se tenhle limit odstraní, takže hned první generace SSD s nijak zvlášť skvělým řadičem dokázala dát 5000 MB/s a letos by měly být moduly se čtením přes 6000 MB/s. V následujícíh 3-4 letech bude takových přibývat, takže bude lepší, když budete mít desku, která na to bude připravené.
MOžné je to trošku jako kdybyste dejme tomu v roce 2012 řešil, jestli na desce potřbujete SATA III (600 Mbps) nebo SATA II (300 Mbps). Kdybyste to tehdy řešil jenom podle prvních starých generací SSD a HDD, tak vám třeba vyjde, že je to jedno, ale za pár let by to modernější i maisntremová SSD už docela brzdilo.
Je to jako propustnost u pamětí. S tím, jak roste výkon u komponent, tak je třeba zvyšovat taky rychlosti propojení mezi nimi. PCIe 3.0 přišlo v roce 2012 a od té doby byla rychlost té sběrnice stejná, takže v letech 2019-2020 je určitě čas na evoluci.
Rychlost navíc je vždycky vlastnost, která se dá oželet, takže vždycky je otázka, jestli se za něco takového vyplatí připlácet, samozřejmě. Asi nejsou věci, které byste s PC vůbec nemohl dělat, kdybyste měl jenom PCIe 3.0.
Já jen reagoval na tynyta a prohlášení "kdo chtěl, už to dávno má".
Až příjdu jako první s komentem "co všechno ten deb.l Obr zase napsal" a budu to tady rozebírat na 2 - 3 odstavce, pak mě klidně ukamenujte...
Ale co píše DD je občas fakt za hranou. Ale s Obrem si celkem sekundují, takže sorry, "můj" DD to opravdu není.