Je to prosté, cituji wiki: Thermal Design Power (TDP), lze přeložit jako Navržený tepelný výkon. Tato hodnota představuje nejvyšší možný tepelný výkon, který musí chlazení počítače (CPU, GPU či jiné součástky) umět odvést.
Čili TDP =! spotřeba, TDP jen říká, jaký maximální tepelný výkon může součástka vyzářit. V případě toho xeonu s 80W se bavíme o socketu 115x, který oficiálně není navržen pro tak vysokou zátěž (proudovou). LGA2066 to snese. Příklad, i7-940 (měl jsem) vypadal děsivě s TDP 130W, ale reálně to odebíralo (a tedy přibližně vyzářilo) 90-100W. Oproti tomu i7-750 má TDP 95W a nabízí vyšší turbo, reálná spotřeba byla ale blíže udávanému TDP.
V současné době TDP rozhodně neodpovídá reálné spotřebě, obzvlášť u U procesorů intelu, kde to přeleze i násobky TDP (než se to ohřeje a pak to spadne).
strc si notebook do wattmetra a potom vypravaj ako to preleze nasobky. U (dnes snad vsteky) procesory kratkodobo dovoluju prekrocit TDP pokial je teplota OK, ale nie v nasobkoch. Co je kratkodobo netusi ani diva svina, ale budu to radovo sekundy. V desktope ked mas dobre chladenie kludne minuty. Ono dnes treba brat nominalne frekvencie trochu volnejsie ako v minulosti, napr. mne i7 4790 3,6GHz furt ide na 3,8, lebo to zvlada chladenie...