Tiger Lake se dostane na dvakrát vyšší základní frekvence než Ice Lake
Lépe řečeno, takt. Vzorek se objevil v databázi 3DMarku a bohužel u něj bylo zdá se vypnuto turbo. Známe tak jenom základní frekvenci. Procesor se hlásí to Intel Core i7-1185G7, pokud tedy tento záznam v databázi není zfalšovaný – s tím je vždy nutno počítat, takže zatím ho berete s obvyklou rezervou. Pokud není, tak by jít o vůbec nejvýkonnější Tiger Lake ve třídě procesorů s 15W TDP, ale dost možná ne nejvýkonnější Tiger Lake vůbec. Nad těmito totiž budou asi opět ještě 28W verze, které by mohly mít ještě lepší frekvence. Ty mají číslo končící osmičkou, takže náš únik 28W není (to by se jmenoval i7-1188G7).
Core i7-1185G7 podle tohoto úniku má základní frekvenci rovnou 3,0 GHz, při čtyřech jádrech a osmi vláknech. Pro srovnání: Ice Lake Core i7-1068G7 uvádí základní frekvenci 2,3 GHz, ale při 28W TDP. Mezi procesory s 15W TDP je nejrychlejší Ice Lake Core i7-1065G7, které má základní frekvenci jenom 1,3 GHz. Dokonce i když se mu zvýší TDP na 25 W (což oficiálně umožňuje), dosahuje podle databáze Intelu základní frekvence pořád jenom 1,5 GHz.
Pokud by Core i7-1185G7 mělo základní frekvenci 3,0 GHz už při 15W TDP, bylo by to tedy naprosto excelentní. Pravda, 7nm Ryzen 9 4900HS zvládne 3,0 GHz při osmi jádrech na 35 W, ale od 10nm procesu už se mezitím přestala očekávat takto dobrá efektivita. Dost pravděpodobné ale je, že jde spíš o základní frekvenci na 25W zvýšeném TDP. Pokud i7-1065G7 běží v 25W režimu, ukazuje u něj totiž 3DMark také odpovídající zvýšený základ 1,5 GHz. I tak by to ale znamenalo o 100% navýšení, což je velký pokrok a asi by se dalo říci, že zde 10nm proces konečně zdá se splňuje naděje, které se do něj vkládaly.
Zda se zvýší také turbo boost pro jednovláknové úlohy, zatím nevíme. Je to pravděpodobné, z 4,3 GHz u posledně uniklého ES by se tedy třeba mohl dostat až k 4,5 nebo 4,6 GHz (ne-li výš, toto jsou asi střízlivé odhady). V tomto případe se už logicky dvojnásobek proti Ice Lake čekat nedá.
Samozřejmě nemůžeme vědět jistě, zda se stejně výrazně posune i reálný výkon. Intel teoreticky mohl u Ice Lake oficiální základní frekvenci trochu podstřelit a u Tiger Lake ji zase uvádět přespříliš ambiciózně. Teoreticky je také možné, že procesor mohl být při tomto testu přetaktován – ale nevím, zda by pak pak 3DMark reportoval OC takt jako původní základní frekvenci.
Proti Ice Lake by měl Tiger udělat velký skok
Tiger Lake by ale každopádně mělo být o dost výkonnější, než Ice Lake. To, že unikl finální procesor nebo QS vzorek s konečným jménem produktu, také ukazuje, že se vydání těchto CPU přiblížilo. Doteď se na internetu objevovaly jenom úniky inženýrských vzorků (ES). Intel by snad mohl Tiger Lake vydat už toto léto, ale čekalo se, že to bude spíše zase až kolem července až srpna (Ice Lake vyšlo na začátku srpna). Nicméně asi je možné i to, aby bylo vydání uspíšeno už třeba na červen, kdy měl původně být Computex 2020 (ale nebude kvůli pandemii).
Zdroj: _rogame (Twitter)