Uniklá CPU: Coffee Lake, Ryzen Threadripper 1920, šestnáctijádro snad na 3,4 GHz a další

10. 6. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Na letošní léto se chystá ještě docela dost nových procesorů. A hodně z nich už zřejmě také koluje mezi výrobci základních desek, protože se porůznu objevují třeba v databázích benchmarků nebo únicích. Web VideoCardz, který se už čile montuje i do procesorů, nyní přinesl přehled různých těchto předprodukčních vzorků, které se v poslední době vynořily. Pár z nich zasluhuje obzvlášť pozornost – je mezi nimi totiž vůbec první Threadripper pravděpodobně už s finálními parametry a také šestijádrový model čipu Intel Coffee Lake.  

Ryzen Threadripper 1920: 12 jader, 3,2 GHz

Nejprve k onomu Threadripperu. K těmto procesorům již koluje tabulka parametrů dokonce devíti modelů (s označeními jako Ryzen 9 1955X), ale jak jsme již dříve upozorňovali, je téměř určitě vymyšlená. To naznačuje i VideoCardz a uvádí místo toho jméno prvního známého procesoru z této rodiny, který je nazvaný Ryzen Threadripper 1920. Zdá se tedy, že systém značení bude takovýto – modely patrně budou mít všechny číslování od 1900, přičemž lišit se budou posledním dvojčíslím.

Threadripper 1920 bude patrně jedním z těch nižších verzí, jelikož jde údajně jen o dvanáctijádro, navíc bez přídomku X. Jeho základní takt ale není úplně mrzký: 3,2 GHz. Šlo by tedy asi o něco jako dva Ryzeny 5 1600 v jednom pouzdře. Neznáme ale TDP tohoto procesoru ani maximální frekvenci turba, která by mohla být vyšší. Model má aktivní SMT (takže nabízí 24 vláken) a objevil se zřejmě v sestavě od Alienware. Tato značka firmy Dell tudíž asi Threadrippery bude nabízet v nějakém highendovém počítači.

Ryzen Threadripper ukázaný na Computexu 2017 Ryzen Threadripper ukázaný na Computexu 2017

Ryzen Threadripper 1920 by už podle názvu měl být finální hotový model určený k prodeji. Kromě něj ale VideoCardz mluví ještě o existenci dvou vzorků typu „qualification sample“, což jsou stále ještě zkušební CPU, ale již s parametry odpovídajícími nakonec prodávaným CPU. První z nich (kód ZD1438A9UC9F4) by možná mohl odpovídat výše propíranému modelu 1920, jelikož má 12 jader, 24 vláken, a základní takt 3,2 GHz. V tomto případě ale také známe turbo: 3592 MHz. Pokud nejde o frekvenci s XFR, pak by možná turbo takt Threadripperu 1920 mohl být 3,6 GHz. Docela nízký na poměrně drahý procesor, dlužno říct.

Šestnáctijádro na 3,4 GHz?

Zajímavější je čip s kódem ZD1840A8UGAF4. Opět jde o kvalifikační vzorek, tentokrát ale od šestnáctijádra s 32 vlákny. Podle VideoCardz má údajně mít základní takt 3,4 GHz a turbo 3,7 GHz. Ve vícevláknovém výkonu by tedy teoreticky odpovídal dvěma Ryzenům 1700X. Takt je to poměrně slibný, doposud jsme věděli jen o ES šestnáctijádru běžícím na 3,1 GHz v základu. Zda bude 3,4GHz šestnáctijádro nejvyšším modelem řady Threadripper, nebo se objeví i model taktovaný výš, zatím není jasné. Alespoň jednojádrové turbo by slušelo vyšší, ideálně 4,0 GHz.

V současnosti cirkulující ES procesory AMD (Zdroj: VideoCardz) V současnosti cirkulující ES procesory AMD (Zdroj: VideoCardz)

Mezi „ménějádrovými“ procesory je nové pozorování vzorku desktopového APU Raven Ridge, běžícího v AM4 desce ASRock AB350 Gaming K4. Procesor se čtyřmi jádry nemá aktivní SMT, takže zpracovává jen čtyři vlákna a půjde o obdobu Ryzenu 3 (ale samozřejmě s grafikou), zřejmě spíše levnější model. CPU část má základní takt 3,0 GHz a maximální turbo je 3,7 GHz.

Coffee Lake: šest jader (zatím) na 3,1 GHz

V Sandře a dalších zdrojích se objevila i celá řada vzorků procesorů Intel. Z těch jsou nejzajímavější dva procesory s šesti jádry a 12 vlákny (v tabulce webu VideoCardz jsou na konci). Obojí jsou zřejmě procesory Coffee Lake pro desktop. Jeden z nich běží na 2,6 GHz bez detekovaného turba (záznam viz zde), patrně jde o ES čip. Druhé šestijádro je už ale zajímavější, jelikož by možná mohlo reflektovat model, který Intel v září či srpnu uvede na trh. Podle reportu ze Sandry má tento čip základní takt 3,1 GHz a maximální turbo 4,2 GHz, což už by byla celkem zajímavá nabídka. L3 cache je 12 MB; zda je TDP 65 nebo 95 W, nevíme (Sandra detekuje 81W spotřebu, což uvádí i třeba pro i7-6700, které je 65W, tento údaj ale nemusí být správný).

bitcoin_skoleni

ES čipy Intel Kaby Lake-R a Coffee Lake (Zdroj: VideoCardz) ES čipy Intel Kaby Lake-R a Coffee Lake (Zdroj: VideoCardz)

Takty Radeonu Vega Frontier Edition

Nakonec ještě něco z jiného soudku: VideoCardz zmiňuje i takty pro vzorky grafik s čipem Vega 10, ke kterým se jeho zdroje dostaly. Mezi těmi jsou jednak karty s poměrně nízkými frekvencemi, což jsou nejspíš starší ES prototypy – tyto mají takty 1000–1200 MHz a 1,4GHz paměti HBM2. Nyní už ale jsou v oběhu i modely modely s taktem GPU 1600 MHz a taktem paměti 1850 nebo 1890 MHz. Nesou 16 GB paměti, takže jde podle všeho o Radeony Vega Frontier Edition.

Vzorky Radeonů s čipem Vega 10, kteér se zatím objevily (Zdroj: VideoCardz) Vzorky Radeonů s čipem Vega 10, které se zatím objevily (Zdroj: VideoCardz)

Koluje už ale také karta s 8GB pamětí, která by mohla být herním modelem, tedy nějakým Radeonem RX Vega, nebo jeho prototypem. Tento vzorek má takt 1500 MHz (1850 MHz HBM2) a zatím nemá jméno, známe jen jeho PCI ID: 687F:C1.