zdá se že Intel se dostal do podobné situace jako svého času AMD se svými FX, byť trochu jinak, nové výrobní procesy pro novou architekturu nejsou tak se flikuje pořád na staré co to jde. Jediný rozdíl je v tom že Intel je dominantní výrobce takže ten pád je hoodně pozvolný. Takže se budou vychytávat chyby Core arch. a doufat v brzké vychytání výtěžnosti 10nm. Uvidíme jak jim v tom pomůže Koduri. U AMD na něj dost fanoušci nadávají, ale až nyní je možné ocenit nadčasovost GCN4 architektury v Polaris čipech. To že v AMD nebyli schopni dodat patřičný výrobní proces je ovšem jiná písnička. Tak se dá docela polemizovat zda u Intelu nenastoupil ve špatný čas...
Ten Intel než se vymáčkne tak to trvá kdyby to řekli hned na začátku co vyšla první coffe Lake tak jsem si pořídil aspoň tu i7 8700K a nemusel jsem na své 4790K čekat do teď abych se dozvěděl tohle. No co teď buď si sehnat levněji 8700K nebo nebo 9900K popřípadě počkat na nástup DDR5 s PCI Express 4.0 nebo 5.0 už nevím mají v tom bordel.
Já už intel nesleduju vůbec. Přehršel "lejků," ve kterých se ani prase nevyzná, nemůže zastřít fakt, že u Intelů ztratili drajv. Nejhorší jsou ale ty nesplněné sliby ohledně 10nm - to ukazuje, v jakém rozvalu a bordelu se nyní Intel nachází. Zatím mají ještě peníze a je vidět, že usilovně šlapou na brzdu výdajů (odepsání joint-venture s Micronem, aj.) a naopak se snaží zabrat v CPU-příbuzných oborech (viz ten Koduri). Ale jestli to bude stačit, to je ve hvězdách. Pokud se Intel přesune k TSMC, bude to známka toho, že jsme byli svědky pádu jednoho velkého mikroelektronického hegemona a inovátora. V tomto světle koketování MIcrosoftu i Applu s ARMem začíná najednou dávat docela smysl.
To by som netvrdil momentalne Intel ma vačšie zisky ako pred tym, ich CPU maju rovnaky vykon na rovnakej frekvencii ako AMD ale u Intelu tikaju o 1GHz vyšie. Nestihaju vyrabať a svoje GPU idu vyrabať u samsungu.
Je pravda že AMD sťahuje naskok intelu ale ten bol tak obrovsky že stale nieje ani v polovičke.
Najhoršie je na tom to že AMD s 17% stuplo na 20% a ryzeny su tu už 2 roky za 50% ceny oproti intelu. Tak že ak Intel bude držať dvojnasobne ceny oproti AMD mozno do roku 2021 stupne podiel AMD na 25%.
Ale zatial pre Intel nepredstavuje žiadnu konkurenciu, je to smutne ale je to tak.
Můžete mi vysvětlit, na co reagujete? V článku ani v diskusi nic o trápení akcionářů není.
A když už si mě berete do huby, přečtěte si, co jsem napsal 17. 4. pod článkem o tom, že Intel přestává dodávat Applu modemy. Napsal jsem tam, že jsem ten den část akcií Intelu prodal z důvodu, že jejich růst mi zvedl jejich podíl v portfoliu nad akceptovatelnou mez. Podobně jsem vloni část Intelu prodával třikrát.
Jinak ten bláznivý růst i tento pokles je zajímavý. Před třemi měsíci odhadoval Intel, že v 1Q vydělá 57 centů na akcii. Včera ohlásil, že vydělal 59 centů a následoval sešup. To bych ještě chápal, očekávání mohla být vyšší. Je ale zajímavé, že očekávání analytiků byla v průměru jen na 56 centech.
A pokud vás zajímá, kdy jsem naposledy Intel kupoval, tak to bylo 10. října 2018 při ceně 45,48.
Lidé jako vy mají problém s pochopením, že vychvalování firmy a cena akcií jsou dvě naprosto odlišné věci. Cena se akcionáři zdá buď vysoká a akcionář začíná postupně prodávat. Nebo se mu zdá cena nízká a on přikupuje. No a pak je nějaké rozpětí ceny, kdy nedělá nic. Tohle platí u firem, které investor vychvaluje. Firmy, které nevychvaluje, jednoduše nekupuje, protože jsou z jeho pohledu buď neperspektivní nebo moc rizikové, anebo dost často moc neprůhledné a nezveřejňují dostatek informací, na základě kterých by šel udělat kvalifikovaný odhad.
Vyrobny proces je lahka matematika kolko tranzistorov sa vmesti na 1cm2 a kolko stoji jeho vyroba.
Napriklad 1cm2 14nm intelu stoji 2000€
1cm2 7nm TSMC stoji 20000€ Tak že AMD vyraba svoje CPU 10x drahšie a predava 2x lacnejšie, to znamena že intel na jednom svojom predanom CPU ma maržu 20x vačšiu možno i viac ako AMD.
Preto AMD ma zisky par desiatok milionov a Intel zopar desiatok miliard.
A ty jsi k nam dorazil z jake galaxie?
Momentalne jsou AMD CPU vykonejsi nez Intelovske pri nizsi cene a stejne spotrebe. Intel vede v jedinnem parametru, ve vykonu na jadro. Jenomze Intel procesor se 6 jadrama ma malinko vyssi spotrebu jako AMD procesor s 8 jadrama a ocekava se, ze v dalsi generaci by AMD mohlo mit 12 jadrovy procesor se stejnou spotrebou jako bude mit Intel u 8 jader.
Je tedy zrejme, ze Intel ma sice nejlepsi vykon na jedno jadro, ale za cenu neefektivity ve spotrebe energie a to je dulezity parametr.
Intel jede na jedinnem faktoru, setrvacnosti trhu. Ono totiz ve firemnim sektoru byly leta programy optimalizovany pro Intel a prechod firem na AMD je velmi pozvolny. Jenze kazdy rok AMD nejake procento ukroji a Intel pada. Pokud ten pad Intel nezatavi, tak do 5 let bude mit AMD nad 50% trhu!
50% jakeho trhu z tech asi 50ti portfolii, kam intel dodava? :)
nebudu zly, asi myslis x86 CPU. jen takova technicka, kde myslis ze se vezme tech pet fabrik behem peti let, ktere by amd potrebovalo na pokryti 50% trhu s desktop a server CPU?
jak rika snajprik. za dva roky popularniho nastupu jsou to tri procenta.
Nebudu se ti smát, ale vysvětlím ti, kde se svou "lehkou matematikou" děláš chybu. Naznačil to už Pety. V podstatě nejde o cenu za cm2, ale kolik funkčních kusů z wafferu vyrobíš. A pokud má AMD výhodu menšího procesu a ještě extrémní výhodu rozměrově malých čipů, je výsledek přesně opačný, než si myslíš.
Intel totiž vyrábí velké monolity s velkou plochou. Tudíž jakákoli chyba výroby (a těm se vyhnout nedá, chyby jsou při výrobě vždy přítomny) ti odepíše celý čip (který je velký a zabírá na wafferu velké procento plochy), který jde automaticky do scrapu/recyklace. Oproti tomu AMD vyrábí nepoměrně menší čipy, kterých se na waffer vleze více a NAVÍC to má udělané tak, že částečně vadné čipy může z velké části využít v nižších modelových řadách. Prodá tak i velkou část vadných výrobků.
Pokud je pravda ta Intelova 14nm roadmapa až do r. 2022, tak je v prdeli víc, než se obecně čekalo a problémy bude mít hodně velké.
"Momentalne jsou AMD CPU vykonejsi nez Intelovske pri nizsi cene a stejne spotrebe. "
Divné, že v hrách, o které většinou lidem jde primárně, to tak nevypadá. Že by bylo AMD vykonnejší :-)
Rikas, ze spotreba energie je dulezity parametr. Možná tak pro firmy. Pro kontáky ani omylem. A my jsme tu koncáci.
Takže inteligentní uživatel iris si může brát do huby koho chce, v tomto případě bývalého šéfa Intelu, ale běda, když si do huby někdo vezme jeho. Přitom je naprosto zřejmé, že jeden člověk, byť na vedoucí pozici, nemá šanci něco pohnojit tak, jak mu to vyčítáte. Intel má přes 100 tisíc zaměstnanců. A naprostá většina z nich jsou hodně inteligentní lidi. Do ladění těch výrobních procesů je zapojeno tisíce zaměstnanců a nikdo z nich si nikdy nestěžoval na to, že by problém byl v tom, že by jim vedení házelo klacky pod nohy, že by byl nedostatek peněz na vývoj nebo že by je vedení směrovalo jiným směrem, než by si sami přáli.
Ale vy máte samozřejmě jasno o tom, jak to v takovém podniku funguje.
To je samozřejmě pravda. Otázkou je, jestli ve fázích vývoje je schopen posoudit, jak ten vývoj bude pokračovat dál. Třeba maximální dosažitelná frekvence. Když se ukáže, že nový proces nedosahuje výsledků toho starého, škrtem tužky odepíšete desítky miliard, co se do něj nalily a začnete znovu od nuly? Nebo se ho budete snažit vylepšit?
A může tohle rozhodnout šéf od stolu? Nebo to spíše rozhodují ti zodpovědní pracovníci, kteří na tom procesu dělají, a kteří odhadují, jestli je reálné ho vylepšit nebo ho celý zahodit?
Pokud by se ukázalo, že ti odborníci říkali: "zahoďte to, začneme znova", zatímco šéf, říkal: "v žádném případě. Prostě to vylepšete!", je plně zodpověný. Ale bylo to tak?
To ešte neviete, v akom loji je 7nm. :D
Ak môžem aspoň naznačiť: Ak by si boli istí, že 7nm dokážu dokončiť v 2021/2022, tak by sa s 10nm už vôbec nebabrali.
Veľa ľudí zabúda že podľa pôvodných plánov tu 7nm už malo byť, takže ten proces má už teraz obrovské zdržanie.
Už len zaujímavosť je to, že Intel tvrdil že 7nm vyvíja samostatný tím ľudí (iný ako tí čo majú na svedomí 10nm).
Shortovat Teslu není úplně blbý nápad. Ta firma prodělává a prodělávat pravděpodobně bude.
Shortovat Intel, jakožto firmu, která letos očekává 4,35 dolarů čistého zisku na akcii na 20 dolarech může jen blázen. Navíc, to jste měl udělat včera a ne dneska.
Dluhová krize v USA je hezká věc, ale v čem by podle vás měla Intelu nějak výrazně ublížit?
tomuhle snad už porozumí ... jinak opet souhlas se vším, cos napsal, i s tou poslední větou ... Nechápu snahy Intelu za každou cenu rvát všechny síly do 10nm a prodělávat miliardy ... kdyby ty síly hodili do euv, mohli pomalu rozbíhat 7nm ... Zdá se, že vedení Intelu ne že chrápe, je v bezvědomí ...
Nějak ignorujete fakt, že to AMD na to svoje osmijádro potřebuje ještě jeden křemík, spolu s kterým je ve výsledku větší, než to osmijádro Intelu, takže o tom, že by mohlo být levnější, si může AMD nechat zdát, ale pravda to nebude. Samotný osmijádrový čiplet levnější bude.
S těmi čísly, co napsal Snajprik máte samozřejmě pravdu, ta jsou totálně mimo realitu. Dneska bude cenový rozdíl mezi těmi výrobními technologiemi tak 20 %.
Ale s tím skládáním nevím, jak by to mohlo být levnější. U těch serverových čipů ano, ale u těchto desktopových to bude o dost dražší. Musíte vyrobit ten osmijádrový čiplet, který má dle konkurenčního serveru výtěžnost 70 %. Pak musíte vyrobit ten cca 120 mm2 křemík na 14nm procesu. A nakonec je musíte poskládat a propojit v rámci jednoho čipu, což bude určitě dražší, než prosté zapouzdření samostatného čipu.
ad "pokud má AMD výhodu menšího procesu a ještě extrémní výhodu rozměrově malých čipů"
Na 14nm má osmijádro Ryzen rozměr asi 213 mm2 a čtyřjádro s GPU podobně*. To dvoujádro je menší, ale asi pořád dost velké, tipuju tak okolo 130-140 mm2. Na 7nm jak už někdo jiný řekl je asi 80mm2 CPU čiplet, ale u řady procesorů budou dva a ještě k tomu je 120mm2 14nm IO křemík.
Takže ve velikosti čipů AMD fakt nevyhrává, a už vůbec ne extrémně. Tam Intel vede na 14n a povede i v budoucnu. Lake čtyřjádro je 120mm2, šestijádro 150mm2 a osmijádro tuším 180mm2. Desetijádro Comet teda asi 210mm2 - jako osmijádro Zen bez grafiky.
Pokud jde o to, že čiplety AMD budou malé, to je asi jenom drobná výhoda. Intel totiž používá die harvesting úplně stejně jako AMD a fakt neplatí, že by všechny ty "velké čipy" vyhazoval, když mají defekt. Viz třeba u Xeonů spousta modelů se sníženým počtem jader. Je to úplně stejné jako u velkých GPU - ořezané modely využijí zmetky s defekty a ve výsledku je celková výtežnost podobná jako u malého čipu, i když plně aktivnách bezchybných čipů je jenom zlomek.
* v noteboocích je u toho Raven Ridge výhoda, že v té veké ploše je i čipset, který je u intelů třeba dodat v dalším čipu. To když se započítá, tak se možná plochy Intelu (U čtyřjádra mají pro CPU taky těch cca 120 mm2) k tomu Raven Ridge přiblíží.
Šéf má ale odpovědnost, aby osadil pod sebe kvalitní manažery a vedoucí, kteří zajistí, aby třeba zrovna ten vývoj procesu poběží správně, když už ho CEO nemá čas přímo řídit a kontrolovat.
Takže tam asi CEO mohl reálně selhat.
"o ladění těch výrobních procesů je zapojeno tisíce zaměstnanců a nikdo z nich si nikdy nestěžoval na to, že by problém byl v tom, že by jim vedení házelo klacky pod nohy"
Ale tohle přece nevíme!
Já teda slyšel, že si lidi hodně stěžovali třeba na Sohaila Ahmeda. Třeba to není jeho vina a hází se mu na hlavu něco co nezpůsobil, ale ta kritika v zákulisí asi byla. A obecně prý nespokojenost v Itnelu byla/je a morálka byla špatná. Zkušený dlouholetí zaměstnanci byli vyhození a nahrazení bažantama/kontraktorama, aby se ušetřilo na platech (2016) a tak podobně.
Tak Teslu shortuju na základě technické analýzy, fundamenty mě vůbec nezajímají a ani je nesleduju. Ta TA u Tesly je tak jednoduchá, že na ni musí lehce vydělat i naprostý laik. :)
Kolik má Intel vydělat je v tuto chvíli naprosto irelevantní, to očekávání je totiž už obsaženo v aktuální ceně akcií. Zajímavé, že víš kdy jsem shortoval... :D
Ony akcie v krizi tak nějak globálně padají, víme? :D Takže teď je ideální doba shortovat, protože pokud to podpoří ještě ekonomická krize, tak ty zisky budou zdablované.
Ona to asi zpočátku byla otázka politická, která se nejpozději s vyhazovem Renée stala otázkou ekonomickou - nejhorší na tom je, že v Intelu neměl nikdo koule na to, ustřihnout evidentně nezvládnutý projekt a odepsat vynaložené miliardy. A tak se "pokračuje" a slibuje stále dál, protože akcionáři by takové počínání nesli velmi nelibě.
Nejblbější na tom všem je, že se nejspíše zase zastaví konkurenční prostředí. Intel si pojede své zakázky a AMD nebude nic tlačit k inovacím.
Marže jsou něco úplně jiného než výrobní náklady, o kterých je tu řeč.
Ale klidně ti odpovím: marže má intel (zatím) vyšší, dokonce i celkové objemy výroby.
A ten vtip o bláznovi, jak skočí z mrakodrapu a v 15. patře se jej ptají jak je, a on odpoví, že dobrý, ten znáš? ????
edit: podobný je taky příběh Roryho Reada, bývalého CEO AMD. Ten taky slavil...
https://www.youtube.com/watch?v=M1owcncKCHg
Jenže ono je to dvousečné. Za prvé je potřeba brát jednotlivce a ne hodit všechny do jedoho pytle. Pak je tu někdo, kdo tvrdí 1. Nvidia má super spotřebu a u intelu to nikoho nezajímá. 2. Nvidia má super spotřebu a Intel ji má na nic. 3. Spotřeba nvidie nikoho nezajímá a intel ji má na nic.
Takže kdo obhajuje spotřebu Nvidie a tvrdí, že u Intelu je to jedno, je trouba
Neignoruji. Ten řídící čip je o dost jednodušší v návrhu a je vyráběn tou nejlevnější 14 nm verzí u GF. Tam bude výtěžost obrovská a cena relativně nízká.
U použití jednoho 8core modulu a čipu to takový rozdíl nebude, ale při 12 jádrovém, nebo 16 jádrovém čipu bude plná výtěžnost u AMD patrně v násobcích vyšší, než u monolitu Intelu. Prostě 2x 80 mm2 + 120 mm2 je mnohem jednodušší a levnější vyrobit, než Intelí 485 mm2 18core čip.
MCM zapouzdření by skutečně mělo být o něco dražší. Ten 14nm čip nebude zas tak levný, glofo na tom chce taky něco vydělat (a že by to byla nejlevnější verze procesu, to myslím nevíme + ani nevíme, jestli nejlevnější verze vůbec je nějak dramaticky levnější než obyčejná...). Intel má tu výhodu, že marže továrny je na rozdíl od AMD jeho marží.
Jako 485mm2 osmnáctijádro už je odlišnej segment trhu (konkurence threadrippera), ale nedivil bych se, kdyby nakonec Intel stálo na výrobu stejně, kdepak násobky. Výtěžnost na 14nm bude vysoká a když bude mít křemík defekt, tak se prodá jako 12-16jádro. V tomhle plocha čipu není problém, jak už jsem psal výš.
Takže podle vás je 14nm technologie GF, kterou má od roku 2017 extrémně levná, výtěžnost je obrovská, zatímco 14nm technologie Intelu, který ji má od roku 2014, tedy o 3 roky déle, je drahá a výtěžnost stojí za prd?
Proč najednou mluvíte o nějakém 16jádru, když ve svém příspěvku, na který jsem reagoval píšete: "Takže cena jednoho 8jádrového zenu bude určitě nižší, než 8 jádrového Intelu."
A já jsem se vám snažil jen vysvětlit, že to není moc rozumný předpoklad. Všechno mluví proti:
a) Intel potřebuje méně křemíku
b) Intel to dělá na vlastní technologii, takže nemusí platit nikoho cizího
c) Intel to dělá na starším procesu, který bude dávno zaplacený nejen proto, že je starší, ale i proto, že se na něm vyrobilo řádově více, než na procesu GF, o 7nm TSMC ani nemluvě
d) Intel nepotřebuje nic skládat
Tedy u toho osmijádra mě nenapadá jediný důvod, proč by měl být výrobně Intelácký čip dražší.
Gogo... Myslíš jako jaké dvě různé věci? Jako spotřebu grafiky a spotřebu cpu? To jsou odlišné věci? Aha. A v čem jsou odlišné? Ja tvrdím, že jsou lidi co tvrdí, že spotřeba u Intel cpu jim nevadí a naopak u grafik amd je to špatně a obhajují tím nvidii. A to je špatně. Buď mi jde o spotřebu nebo ne....
Olšan - GF bude chtít něco vydělat, ale nemůže být výrazně dražší, než konkurence. Když TSMC zavádělo 7nm, tak ceny byly na dvojnásobku 14nm.
485 nmčip je momentáně konkurence Threadrippery, ale nové Ryzeny buou až 12, možná i 16 jádrové...
Olšan + Holeček - nepsal jsme, že 14nm výroba Intelu je drahá sama o sobě, ale jejich výtěžnost u mnohojader musí být výrazně horší, i kdyby měli stejnou chybovost. Prostě pokud je Intelí 18 jádro velké 485 mm2, tak kdyby bylo ze dvou modulů po 242,5, tak by se jich dalo poskládat více, jelikož těch 242,5mm2 modulů by se na stejný wafer vešlo o dost více, než jen dvojnásobek, jelikož wafer je kulatý.
To, že Intelu zůstává arže za výrobu, to je dobrý argument. Ale ta bývá v řádu procent.
No jo, ale ta logika peněz má svoje i pro i proti.
Zase na druhou stranu, když se pak ve firmě provalí ty opožděné důsledky minulých problémů, které v té době nikomu nevadily, protože super zisk, tak budou ti akcionáři zuřit a řvát, jak je to možný. A možná kvůli tomu vyhodí manadžment, kterej tou dobou už bude jiný, za průšvih nebude odpovědný a ve skutečnosti se to bude snažit zachraňovat. Nemyslet na budoucnost je i v byznyse chyba. A koneckonců rozumný investoři se snaží ty budoucí věci zahrnout do kalkulací a ceny akcií.
"Zkušený dlouholetí zaměstnanci byli vyhození a nahrazení.."
..korporatni klasika a tupost v primem prenosu. Na jednom projektu jsem delal se skvelym typkem, ktereho nekolik let nazpatek vyhodili v ramci reorganizace, kdy se tradicne zbavuje urciteho procenta osazenstva. Tyhle kolecka funguji v korporatech pravidelne. Za nejaky cas potom si ho zpatky najali, ale tak minimalne za 3x naklady jako externistu na projekt na nekolik let.
Ta chybovost u velkého čipu ale opravdu vadí málo. Protože není třeba mít všechny čipy s 18 jádry, stačí třeba 30 %. Zbytek se prodá jako 16jádra, 14jádra... takže nakonec Intel prodá třeba 99% toho nařezaného waferu kromě okrajů = 90+% výtěžnost.
Díky tomuhle se dají ekonomicky vyrábět ty 600+mm2 GPU, které se kdysi dávno považovaly za strašně nerentabilní... ale s harvestingem je to docela dobře možné, protože se nehraje na to, aby byl každý kus perfektní.
P.S. v řádu procent IMHO marže třeba TSMC nebude, kde by vzali na výstavbu tolika továren a hodně drahý vývoj leading edge procesu
Edit: teď jsem se podíval na výsledky TSMC:https://www.tsmc.com/english/investorRelations/quarterly_results.htm
Hrubá marže (z které se platí náklady firmy) je 41-45 %. Takže víc jak má teď AMD...
Tj. pokud by wafer stál AMD 5000$ (to je tržba TSMC), tak TSMC to stojí vyrobit 2900 $ a 2100$ jde do jeho kapsy.
Kdyby měl Intel stejné náklady, tak to znamená, že jeden wafer ho stojí 3000$ a AMD 5000$.
tombomino
Někdy to tak je no.... Ale zase každej jsme jinej. Někomu na tom uáleží hodně, někomu míň a někomu vůbec. Do hlavy lidem nevidíš. Za mě spotřeba vede v případě, že se jedná o produkty se stejným výkonem (pro mě využívaným). Pak je pro mě priorita ta spotřeba, protože se rovná ticho. Nicméně nemám provlém si připlatit za lepší edice. Radši si koupím slabší, pro mě dostačující věc, ale v lepší a dražší edici.
@casperdeluxe: Truba si jedine ty. Mne je napriklad spotreba CPU u zadku, pretoze je to max ~130W, co je vsak teoria, realne mi bezia 1-2 jadra a spotreba bude okolo 50W. Spotreba grafarien mi naopak jedno nie je ani nahodou, pretoze v tom samom scenari (hram sa nejaku 3d hru) zeru wattov asi 600, to jest asi tak 10+ krat viac, nez to CPU. ;-)
Inak - z toho isteho dovodu mi je uplne u prdele aky je vykon pri zatazeni 4+ jaddier, ale dost ma zaujima vykon pri zatazeni 1-4 jaddra. ;-)
Nevím, jestli jsi tak hloupý, nebo to jen děláš. AMD má celkovou nižší marži, jelikož kromě Ryzenů, kde má marže obrovské, vyrábí ještě grafiky, kde teď hraje druhé housle a nemá tam takové marže, a pak APU do konzolí, kde má marže minimální, udává se v jednotkách procent, ale zase jsou jisté peníze.
Samozřejmě tak jak to napsaly to také neplatí a Intel může vydat CPU s deaktivovanými vadnými jádry jako nižší model. Pokud má ale chybu třeba v řadiči, tak letí do recyklace celý čip. i kdyby měl všechny jádra v pořádku. AMD nyní u nových Zenů bude mít díky modulaci méně plochy v recyklaci, protože vyhodí jen prakticky totálně vadný modul. Částečně vadné může poskládat do modelu jaký právě na trhu nejvíce letí. To bude největší výhoda AMD.
@CNN.. tohle se da otocit presne naopak. Mne je spotreba grafiky v zatezi principielne u zadku, protoze hraji jednou za uher. Co mi u zadku neni je spotreba CPU v plne palbe, protoze na to musim koupit jednak odpovidajici chlazeni a jednak proto musim adekvatne poskladat i maly build. Ono, kdyz ti jede CPU vytizene na "100%" (at to znamena cokoliv) treba nekolik dni v kuse, tak si rozmyslis, jestli si poridis 9900k a nebo ne...
Ono se to nezda, ale i CPUckem v dlouhotrvajici zatezi, muzes ohrivat v zime pokoj :))
Děkuji za opravu marže výrobců čipů, zajímavé. Ovšem to znamená, že když wafer stojí 5000 USD a AMD z toho má cca 800 8 jádrových moduků, tak to AMD stojí 6,25 USD na modul, a vlastní výrobou by získal na jendom modulu cca další 2-2,5 USD. TO je dost pakatel.
Zajímavější je to pak u Intelu, tam mu to díky tomu, že má z jednoho wafferu méně než poloviční počet, šetří vlastní výroba peníze dost.
Tak vždycky jsou část, v kterých je chyba fatální, ale to třeba u toho 7nm čipletu AMD bude taky (propojovací logika, rozhraní IF pro připojení k IO čipletu). U IO čipletu zase paměťový řadič, southbridge, PCIe - u toho teda vlastně je vůbec otázka, jak budou schopní ho harvestovat, asi moc ne.
Těch 5000 dolarů za wafer jsem si vymyslel, to jenom pro pořádek. Myslím že se to uvádělo jako hausnumero před hodně lety, takže s tím zdražováním bych si tipl, že to dneska bude víc.
Ono teda se ještě musí říct, že ta marže je průměrná za celé portfolio, ale TSMC vyrábí na docela velkém rozsahu procesů od 100nm a starších přes 90-45nm, hodně je pořád 28nm a do toho ty moderní finFET/10nm/7nm...
No jo, ale zase když na začátku DDR5 éry člověk nějakou koupí, tak ji pak může použít do druhého PC někde na jejím konci, kdežto když člověk koupí na konci éry DDR4, tak pak další PC na konci DDR5 éry zase asi nebude mít recyklovatelnou RAM a zase pro něj bude lepší čekat spíš až na začátek DDR6... Pokud si tedy neřekne, že na to kašle, že další upgrade stejně bude za tolik let, že už zase asi bude další RAM. Těžko říct, jak dlouho teda DDR5 vydrží, ale pro lidi, který PC drží dlouho, to může dopadnout tak, že když dneska vezmou DDR4, tak další nový PC budou kupovat až s DDR6.
Ono teda ještě teď do toho přišel ten průšvih s výkyvama cen, který tu byl prakticky celou dekádu, kdy byla RAM prakticky furt různě předražená a bylo jen pár momentů, kdy se dala koupit dobře (2012, 2016 iirc, letos?). Jestli se to bude opakovat, tak si sice člověk možná vyhlídne dobrou dobu na novou platformu, ale bude mít smůlu na ceny.
Já jsem ale nepsal, že je blbost shortovat Intel, já jsem psal, že je blbost ho shortovat na 20 dolarů, tedy na hodnotě P/E 4,6. Už jen proto, že Intel má obrovský buyback program, v 1Q utratil za nákup svých akcií 2,5 miliardy dolarů a stále má ještě schváleny nákupy za 14,9 miliardy dolarů.
Takže i kdyby přišla krize sebevětší, tak nízko ty akcie nepůjdou. A v krizi sice klesají všechny akcie, ale hlavně klesají akcie společností, které nemají dostatečný zisk či které mají vysoké dluhy. A ani jedna z těchto variant pro Intel neplatí.
Takže ještě jednou, to co píšeš o odkupu je věc, která je již obsažena v aktuální ceně akcií, stejně tak očekávané zisky atd... Dokud toto nepochopíš, tak není o čem.. :)
"Takže i kdyby přišla krize sebevětší, tak nízko ty akcie nepůjdou" - tuhle větu by pravý trader či investor NIKDY nevyslovil.
Krize 08 - akcie INTC -55%, to jen tak pro pořádek.
Aznohh:
I kdyby šly akcie o 55 % dolů, pořád budou mít k 20 dolarům dost daleko. Navíc, v tom roce 2008 měly i po tom 55% poklesu vyšší P/E, než mají dneska na současné ceně.
Ale jinak vám samozřejmě v shortování nebráním. Jsou to vaše peníze, vaše budou i zisky nebo ztráty.
O tom, co by investor vyslovil nebo nevyslovil evidentně nic nevíte. Na tradera si nehraju, ale investor jsem. Takže tím vyslovením, jsem vyvrátil váš výrok.
"I kdyby šly akcie o 55 % dolů, pořád budou mít k 20 dolarům dost daleko." Byly by na $23, ano to je opravdu velmi daleko. :D
Tím bych to raději ukončil pane investore. :D Samozřejmě trejd mi vyjít nemusí, ale vzhledem k super vstupu už mám posunutý stop-loss na break even, takže ztratit nemůžu ani dolar.
Tombomino: A co ma byt? Pointa je, ze ja negenralizujem ako niekddo. Kolko ludi, tolko potrieb a len fanboi vidi truby. :-P Ale osobne si myslim, ze na tychto forach je radovo viac ludi, co maju 90% spotreby PC v grafarnach a nie CPU, pricom ich hlavna masivne multithreadova CPU aplikacia je CineBench. :-P Mimochodom, spotrebu mam tiez u zadku (v zmysle uctov za elektrinu), dokonca i hluk pokial to nie je naozaj extreme, ale teplo mi vadi. Sposobuje nestabilitu, zabija cele PC (co je zvlast v pripade dat na HDD potencialne hodne neprijemne) a v lete sa pri nom neda vydrzat.