Já to tak tragicky nevidím. Oněch 105W je stále akceptovatelných (jako vlastník 3800X to mám doma), bonus je o 1GHz vyšší takt (a předpokládám že i výkon), desky pro 105W modely nejsou nijak drahé a kdo chce extrémní výkon a top-poloHEDT sestavu se Zen4 (a 16c/32t), tak si prostě za těch 230W připlatí. Věřím, že ten výkon bude stát za to, mít spotřebu o těch cca 50W vyšší. Běžní uživatelé budou tak jako tak končit na těch 105W.
Problém by byl, kdyby ten výkon neodpovídal spotřebě, nebo se to celé sypalo. S ohledem na to, že Intel odložil Meteor na konec roku 2023, jsou karty rozdány poměrně jasně.
Ty nářky na spotřebu fakt nechápu. Vy se tady tváříte, jako by bylo lepší, kdyby ty procesory nedosahovaly takové frekvence a neměly takovou spotřebu. Co přesně byste tím získali? Vůbec nic. Takhle si člověk může vybrat, jestli chce max. výkon, anebo nějakou rozumnou spotřebu. Vy z nějakého mně neznámého důvodu toužíte po obojím a tváříte se, jak je špatné, že procesor žere 200+ W. A to ani nemluvit o tom, že většina z vás si žádný z těch žravých procesorů stejně nekoupí, protože na to nemá.
Pár věcí do diskuze,
1) můj Ryz 3900X umí bez přetaktování jen s odemčeným limitem turba 180-195W
2) 230W pro 16-jadro to je docela síla, pak tady neplačte že Intel má na 24 jádru 300W protože je to +- nějaký Watt úplně to stejné,
3) co je ale ještě horší, teoreticky až 230W na 12 jádrech na takto moderním procesu???
To snad nebude pravda, že ne?
Pokud 16 jader má mít strop 230W
Tak u 8 jádra bych čekal strop 120W
A u 12 jádra pak něco mezi, řekněme 190W , stejně jako ten můj současný....
I muj druhý CPU i9-9900k (už taky výrazně starší CPU)
s vysokým přetaktováním, velkým AiO chladičem a tekutým kovem a to vše s teplotou 95° taktem allcore 5,1GHz nebo pod náročnější AVX 4,75GHz si vezme 225W, ale to je pretaktovaný kus na starém procesu.
Tohle se AMD moc nepovedlo
Ted jsem opravdu na vážkách, nejdříve jsem chtěl Intel 13.gen, pak se objevila zpráva že Intel zcela zařízl AVX instrukce a naopak AMD je bude podporovat, a v očekávání přátelštějších parametrů a šance na dlouhou podporu AM5 jsem se začal těšit na nový Ryzen,
ale toto je opravdu šok.
Nakonec to bude vypadat tak, že o sestavě za desítky tisíc Kč bude rozhodovat vybavenost a ceny desek, tedy rozhodovat mohou doslova jednotky 100 Kč *ROFL*
No dá se jen doufat že snad mají nějak chytře vyřešeny odvod tepla, protože už 5800x udržet pod 80°C v plné zátěži je docela oříšek.
7700x bude mít sice stejnou spotřebu ale plocha křemíku je menší což zvyšuje požadavky na odvod tepla.
A třeba takový 5900x provozovat přes 200W to už chce kvalitního vodníka.
I můj stařičký takovaný i7 4770K bere při hraní i kolem 100W, takže pokud by ten ryzen bral i řekněme o 40W víc, ještě by to šlo (vzhledem k nárůstu výkonu).
Ale je zajimavé, že když intel zvýšil před pár lety spotřebu, skoro všichni si tu v komentářích na to stěžovali, ošklivý intel fuj. Jakmile ale zvýší spotřebu AMD, aspoň zde je zatím podle vás vše ok. Jako jo, asi je v nás stale trochu zakořeněné AMD jako ten underdog, ale minimálně 6/8 jádrové modely snad tolik brát nebudou, to už by bylo nemilé.
Já jen doufám, že až Zen4 vyjde, bude se to dát za nějakou rozumnou cenu koupit a postavit. Snad to bude tak, že za 7600X, ddr5 a nějakou né úplně nejhorší desku člověk nedá přes 12000 Kč, i když i to je možná dost velká utopie.
Mimochodem celkovou spotřebu teploty ani hluk neřeším, kdo chce opičku musí mít na banány.... xD XD
Řeším jen to že se asi zcela smazal ten rozdíl ve spotřebě mezi AMD a Intelem
A kdo nechce žravý procesor má 2 možnosti.
Netaktovat, nebo dokonce vypnout turbo ...nebo si koupit úspornější model.
Easy řešení ☝????☝????????????♂️
" A to ani nemluvit o tom, že většina z vás si žádný z těch žravých procesorů stejně nekoupí, protože na to nemá."
Aby ses nedivil Radku. Já třeba budget strop nemám veskrze žádný, jen vím, kdy mě ještě neojebávaj a kdy už jo. Problém je, že můj práh je dost nízko a výpočetní výkon na práci tolik nepotřebuju, aby se mi ta investice vrátila.
Takže o penězích to vůbec není.
tak pokud nemáš 12gen Intelu tak to nemá smysl. Já pořídil a desku měnit jen tak nechci. On i Alder 12700K má výkonu na rozdávání. 13gen je spíš refresh jako byl Zen+ /ryzen 2000/ vůči původní sérii. Půjde sice o větší navýšení taktů než u zmíněného ryzenu ale architektonicky se shodně zaměřili na zlepšení komunikace a latencí procesoru. RAMky jsem vzal základní 4,8Ghz na CL 38 - beztak ten rozdíl proti vyšším taktům a lepším latencím je znát jen v hodně specializovaných aplikacích.
Plně souhlasím. Je super, že amd umožnila z vyššího tdp vymacknout opravdu značně vyšší výkon. Ale nikdo nikoho do toho tdp nehoni. Na zen3 nemá nějaký extrémní výkonnostní efekt pustit procesor až do limitu kvalitní zakladni desky. Když to půjde, tak jdu do 7900x a dám mu maximum, co mám teď na 5900x. Pro vše plne dostačující.
Dá se ta spotřeba u AMD takto řídit? Tehdy jsem to hledal v BIOSu u R5 3600 a nenašel jsem. Naopak u Intelu to tam je, jako hodnota krátkodobé nebo dlouhodobé zátěže. Respektive u každého PL se dá nastavit hodnota.
Každopádně co se výkonu týče, tak 230W vs. 150W bude dle mého názoru v jednotkách %. Takže bych to viděl spíš na chěch 5%
OK to zcela určitě není. Ale je třeba rozlišovat. Při hraní je spotřeba Ryzenů poměrně daleko od těch 100W. Teprve až když vytížíš všech 8 jader, tak pak se dočkáš oněch 142W. A pak tu je ten efekt "ale intel je výkonnější a na spotřebu se v hiendu nehledí!" A dobré řešení není. Když by to nechali jako u Zen3, tak budou mít výkonově a benchmarkově problém. Dorovnání spotřeby (alespoň symbolické) zase vede na kritiku "hele, už to žere jako intel"
Ale hlavně je tu ten rozdíl mezi deklarovaným TDP a "finálním" PPT limitem, který není větší než 50W, což je v příkrém kontrastu proti "95W" intelům, které si klidně řeknou o 250W.
Na ceny jsem také zvědavý.
3600 - 65W
3600X - 95W
7600X - 105W
Jako mas pravdu, drobne navyseni tam je, nicmene podivas-li se poradne, tak AMD nedrzela od prvnich Ryzenu nikdy pojmenovani modelu podle TDP. Takze predminule se rozhodli nejak, minule se rozhodli nejak a ted zase nejak.
Nicmene pokud premiove modely s X maji 105W, tak je vice nez zrejme, ze modely bez X budou mit mene. Muze to byt tech 65W, muze to byt o neco malo vice, nicmene Olsanuv titulek, jak jde Zen4 cestou Intelu, by nevymysleli ani v Blesku. Nic proti Honzovi, ale doporucil bych mu aspon 3 tydenni dovolenou, aby nacerpal sily a prestal do tech nadpisu vymyslet kokotiny, coz posledni dobou dela pomalu v kazdem druhem clanku.
Jinými slovy se mi snažíte říci, že vy výkon nepotřebujete, proto si takový procesor nekoupíte, ale zároveň víte, že je špatně, že se takový procesor nabízí a lepší by bylo, kdyby se nabízely jen procesory, které mají nižší výkon, ale zároveň i nižší spotřebu.
Sorry, ale tohle asi fakt nepochopím.
A ano, to "stejně na to nemá", je dost nadnesené. Já chápu, že 20 tisíc na procesor si může půjčit kde kdo (nemluvím o vás, ostatně v tom příspěvku jsem psal - většina).
V BIOSu by se mělo dát nastavit TDP, PPT a limity proudu v rámci PBO (na A320/A520 deskách asi nepůjde ani snížení, počítám), alternativně přes zapnutí "Eco Mode", to by mělo nastavit všechny tyhle hodnoty na úroveň o kategorii nižšího TDP, tj. pro 105W (142W PPT) model to nastaví 65W (88 W PPT). To by A320/A520 desky mít měly.
Intelu se nedaří zvedat efektivitu a vypadá to, že zvedá reálnou spotřebu víc než výkon. AMD zatím své modely měla efektivnější (na tom by se nic nemělo měnit), jen odstranili úzké hrdlo, které neumožňovalo dosahovat výkonu při vyšším taktu. Pokud si zachová efektivitu a současně zvedne takty, je navýšení maxima spotřeby logické, cokoliv jiné by odporovalo fyzikálním zákonům. Modely s vyšším taktem budou daleko víc konkurovat Intelu ve hrách, to přece všichni chtěli. Někomu se zavděčit nedá, navíc úspornější modely přijdou později, každý si přijde na své.
Je to moc pro domaci pouziti. Drive jsem dost delal s videama. Dneska obcas jeste neco prekoduji, atd. takze mam dost zkusenosti s mnoha hodinovym MT zatizenim CPU. Chladit rozumne 200+W a cokoliv nad 150W vzduchovym chladicem, aby ten pocitac nezacal hucet je orisek. Je potreba volit skrin, velikost skrine, ventilatory, atd..cely design a stavba pocitace je narocnejsi a drazsi. Krome toho, do mensich skrini, ktere treba preferuji, jako je mATX to v principu nebude uz chladitelne,o ITX ani nemluve. Vodniky nevedu. Uzitna hodnota oproti TOP vzduchovym je mizerna, neni to bez udrzbove, atd. Ted neberu v uvahu ani zbytecnou spotrebu energie a topeni, ktere se projevi napriklad v teplych leptnich mesicih, jako nechteny bonus.
Chapu, ze kdyz to ma nekdo jen na hrani, tak z jeho pohledu, jestli to zere 60W nebo 100W je celkem jedno, protoze se to CPU stejne flaka na pul plynu. Nicmene v jinych olastech to tak neni. A taky je to trend, ktery je podle mne uplne mimo.
Jen doplním Tombomina: perf/watt je vždy samozřejmě to nejdůležitější hledisko, když zužitkuješ jakýkoli DOSTUPNÝ výkon. Jenže dnes už spousta uživatelů ani ten 100% výkon využít neumí, většina si jen hraje a tam ten procesor (až na výjimky) běhá typicky na 40-60%, takže typický gamesník ani nezjistí, že má třeba poddimenzované chlazení, protože jeho PC nikdo nikdy nepodrobil burn-in testu. A pak, když náhodou narazí na nějakou strategii, tak se začne divit, že mu to (v lepším případě) throttluje a seká, v horším případě mrzne/padá kvůli vysokým teplotám v bedně.
Já sám třeba nemám rád ty velké chladiče a vodníky, takže i pro mě je těch cca 150W maximum a víc si nikdy nepořídím, pokud nebudu vyloženě muset.
"a lepší by bylo, kdyby se nabízely jen procesory, které mají nižší výkon, ale zároveň i nižší spotřebu."
.. apriori chybny komentar. Jsou tady jasne priklady slepych ulicek z historie, typu Intel P4 a AMD Bulldozer, ktere ukazuji, ze cesta zvysovani frekvenci na ukor spotreby je chybne. Potazmo historie ukazuje, ze existuje jina, ktera nesazi na frekvence, ale na zvysovani IPC, zavadeni novych instrukcnich sad, atd.
Já si s reakcemi počkám na reálné testy. Navýšení na base freq na skoro 5 GHz a turbo ještě o GHz výše si prostě o nějaký ten wattík řekne a s tím ti žádný nový proces nepomůže. K tomu základní GPU, což je taky pár wattů navíc.
Další věc je, jak se bude ten procesor chovat v běžném provozu, tedy jak (a kolik) wattů dokáže ušetřit powermanagement. To je totiž věc, kde AMD aktuálně exceluje.
Jak píše Tombo (se kterým v tomto souhlasím), pro mě je snesitelná hranice 150W. Nad tuto hranici by musel přijít drtivý výkon, aby si takovou spotřebu ospravedlnil.
Podstatné bude reálné chování a aplikační výkon. Pokud se AMD podařilo opravdu zvednout jak výkon tak efektivitu, tleskám. Navíc první jsou přece vždy uváděny výkonné modely, ty s nižším TDP až později. Pokud je pravda, že ZEN 3 měl úzké hrdlo při vyšším taktu, potom je jasné, proč dělali optimalizace právě tímto směrem. Samozřejmě že to mělo ještě jeden důvod - příprava na budoucí ZEN 5. U stávající ZEN 2 a 3 jsem viděl omezení maxima TDP jako problém pro 12. a 16. jádrové modely, které tak neukázaly, co mohly.
5800X (SMT Off, Eco), Cinebench R23 (10 min)
1C/1T ... 5850 MHz ... 51W .... 65°C ... 1585 points
8C/8T ... 4450 MHz ... 87W .... 62°C ... 11208 points
5800X (SMT On, PBO), Cinebench R23 (10 min)
1C/1T .... 5850 MHz .... 51W .... 65°C ... 1590 points
8C/16T .. 4550 MHz .. 135W .... 90°C ... 15455 points
Idlující PC si bere kolem 70W (64GB, 5800XT, 1TB NVME, 2TB SSS, 4TB HDD, AiO 360mm, Fractal Define S2)
Hrající WinAmp zvýší spotřebu o 8W :(
Pokud se výkon zvedne více než maximální spotřeba, není problém. Případně si to dolaďte v BIOSu. Zázraky dělat nejde. Spotřeba CPU roste celá desetiletí, bez toho by pokroky ve výkonu byly výrazně menší. Teoreticky by se ten výkon dal dosáhnout větší paralelizací, tedy takt by rostl méně a počet tranzistorů a plocha více. Takový CPU by byl daleko dražší běžným software hůře využitelný, co je potom lepší?
Tohle je ale zase jen váš dojem. Kdyby to tak bylo, tak dnešní procesory nemají chladič (ani pasivní), protože ty se prvních 10 let x86 procesorů vůbec nepoužívaly.
Nenalhávejte si, že by to AMD neudělalo už dávno, kdyby mohlo. Jen holt první generace Ryzenů to kvůli návrhu čipu nebo neschopnosti výrobního procesu, prostě nedávaly.
To je právě to. Vy ani nejste schopen pochopit, co píšu. Do svých počítačů dávám daleko méně peněz, než lidi tady. Ano, jednou za čas si koupím nový počítač. Poslední Ryzen 3900X mám už přes dva roky a čekám, že dalších tak 8 se mnou pobude. Předchozí i5-2500K jsem tu na stole měl let 9, teď ho má pod stolem dcera.
Tedy mé povídání vůbec není o tom, že já na to mám. Mé povídání je o tom, že lidé jako vy, pořád řeší vlastnosti těch nejlepších modelů a s vykulenejma očima pindají o tom, jak něco žere přes 200 W, ale nakonec si sami koupí něco výkonem na míle vzdáleného.
tombomino:
A to je právě ta hloupost. Když budete mít jeden výrobní proces, tak abyste zvýšil IPC, budete muset vyrobit buď větší čip, anebo budete muset narvat dost prachů do nějakých optimalizací. Tím sice zvýšíte výkon, ale zároveň zvýšíte cenu. Krásně jste to mohl vidět na rozdílu mezi Zen 2 a Zen 3. Stejná výrobní technologie, větší čip, dražší procesor.
A já samozřejmě nenamítám nic proti většímu a dražšímu čipu. Jen nechápu, co je špatného, nechat ten čip běžet na vyšší frekvenci, pokud to zvládne.
Na Bulldozeru nebylo špatné to, že běžel na vysokých frekvencích. Na něm bylo špatné to, že měl poloviční IPC proti tehdejším procesorům Intel. A totéž platilo i o P4. P4 na stejné frekvenci neporazilo P3. Ale to dneska neplatí. Dneska se vám IPC zvyšuje. Jen se k tomu jako bonus (který vás nikdo nenutí využívat), zvyšuje i frekvence se spotřebou.
no podle informací, má 3nm proces zpožení a Intel chce vydat meteor Lake co nejdříve, takže řešením je buď :
odpožit vydání Meteor Lake, což Intel evidentně nechce
nebo tu dlaždici vyrobenou 3nm výrobním procesem nahradit jinou ( např 4nm TSMC ) nebo vlastním (Intel 7/4)
a tu 3nm dlaždici použít až pro Arrow Lake
https://wccftech.com/intel-14th-gen-meteor-lake-to-drop-tsmc-3nm-node-for-tgpu-used-in-14th-gen-arrow-lake-rumor/
"Navýšení na base freq na skoro 5 GHz a turbo ještě o GHz výše si prostě o nějaký ten wattík řekne a s tím ti žádný nový proces nepomůže. "
No to ale neni tak uplne pravda, cekalo se ze pomuze, a vypada to mnohem hur nez se cekalo. Nemyslim ze pesimiste od noveho procesu ocekavali sestijadro na 105W. To je uz jak intel.
Nemusím si nic nalhávat, jen je třeba vše vidět v kontextu. Stav kdy se stala vysoká spotřeba normální, nastal 2x prve u stavebních strojů, jenže AMD byla v jiné pozici a ty procesory byly aspoň levné. Teď s tím začal sám Intel kvůli vlastní neschopnosti, AMD se jen přidala, aby nepřišla o výhodu. Jsem vážně zvědavý na reálný výkon nových CPU, ale mám silný dojem, že fandové Intelu nebudou mít radost.
kutil0017:
AMD se přidala teprve tehdy, když jí to výrobní proces dovolil. Ty 14/12nm procesy od GloFo, ty vysoké frekvence prostě nedávaly ani s kapalným dusíkem, a první generace 7nm procesu od TSMC na tom nebyla o moc lépe.
Je hezké, že máte strach o fandy Intelu, ale tohle je právě naopak o vylízanejch fanoušcích AMD, kteří se do Intelu naváželi kvůli vysokým frekvencím a spotřebě a to, že jejich firma nebyla schopna vyrobit tak vysoce taktovaný čip, považovali za výhodu, než jim jejich firmička ukázala, jak to bylo ve skutečnosti.
A nevím, jak vy, ale každý normální člověk ocení, když výkon Zen 4 bude co nejvyšší, stejně jako ocení výkon u konkurence. Jednoduše proto, že jako zákazník z toho může jen profitovat.
"ale tohle je právě naopak o vylízanejch fanoušcích AMD, kteří se do Intelu naváželi kvůli vysokým frekvencím"
.. fascinujici Holecek, jaky dementor se z Vas stal :))
Komentar takveho typu muze vymyslet jen totalni technicky moula.
Nikdo s hlavou na krku nekritizoval Intel k vuli vysokych frekvenci sama o sobe, ale vzdycky z duvodu neumerenho zvysovani spotreby, ktere ty frekvence zpusibily To stejne plati pro AMD,
Kdyby se AMD podarilo zvysit frekvence bez toho, aniz by ty TOP chipy meli zrat az 230W, tak nikdo ani nepiskne. To stejne by platilo i pro Intel.
Chce to více kafe nebo lepší brýle (a soustřdit se, alespoň trochu)
Samozřejmě tam má být 4850 MHz.
Pokud by to opravdu vytáhlo na 5850 tak bych nemusel CPU měnit hoóóóódne dlouho ;)
Taky mně ta teplota u 1T překapila.
Co má jeden čekat, když má v místnosti 29°C ?
Pokud bude u Ryzen 7xxx ta křivka výkon/spotřeba podoná jeno posuntá smerem k vyšším frekvencím, tak bych se o spotřebu pro běžného smrtelníka nebal. Určitě ne u 1-jádrové zátěže.
A ti co to využijí, zkrátka dostanou vyšší výkon.
... Spotřeba CPU roste celá desetiletí, bez toho by pokroky ve výkonu byly výrazně menší ...
To platí pokud se bavíme o nejvyšším výkonu.
Na druhou stranu ... výkon 35W CPU z roku 2006 dá 10W CPU z roku 2016. Rozdál je v tom, že ten novější to dá bez větráku (žádný tam není).
Škoda, že není více takových hraček, pro ty kterým by ten výkon stačil, ale chtějí to bez rámusu.
PS: I ty pomaluběžné větráky jsou slyšet. Ten bílý šum je takový nevtíravý a časem si na něj člověk zvykne, ale slyšet je pořád. Pokud to nepřehlučí rámus z ulice (Ječná, Žitná, Korunovační, ...). "Na samotě u lesa" to neslyšitelné nebo "absolutně tiché" opravdu není.
"edy mé povídání vůbec není o tom, že já na to mám. Mé povídání je o tom, že lidé jako vy, pořád řeší vlastnosti těch nejlepších modelů a s vykulenejma očima pindají o tom, jak něco žere přes 200 W, ale nakonec si sami koupí něco výkonem na míle vzdáleného."
.. argument maleho Pepicka ze skolky. Jestli ja si koupim takovy CPU nebo ne, o tom vite kulove. Jestli si jej mohu koupit nebo ne, jako spousta dalsich tady, vite opet dalsi kulove. Ale klidne tady mlatite pantem o tom, ze si to tady nekdo stejne nekoupi. Argumentacni hodnota nula.
Mne osobne je uplne jedno, co si vy kupujete a na co mate nebo nemate. Je mi taky uplne jedno, jak dlouho jste mel 2500k a jak dlouho budete "sockovat" na 3900X. Technicka diskuse neni o tom, jestli na neco nekdo ma nebo ne, ale o technickych vlastnostech produktu a o tom, jak se jejich nasazeni v praxi treba projevuje. Nic z toho tady neresite. Jediny Vas radoby argument je neco ve smyslu "proc nekdo resi spotrebu, kdyz si muze koupit neco s mensi spotrebou". Opravdu argumentacni orgie :)
"A to je právě ta hloupost. "
.. a v cem je podle Vas ta hloupost? Jeden vyrobni proces tady neni. AMD preslo na generaci novejsi proces. Tudiz velikost chipu by mela byt apriori mensi. Mezigeneracni posuny si muzete nekde najit sam.
"budete muset narvat dost prachů do nějakých optimalizací"
.. ale o tom to preci je. Prave ty penize musite rvat do optimalizaci. AMD muselo upravovat architekturu Zen4 pro vyssi frekvecne. Tudiz rvala prachy i do vyssich frekvenci. Ne jen do IPC. Pokud jste si toho nevsiml.
Ja se ji na jednu stranu nedivim, kdyz dominantnimu hraci jako je Intel projde, ze jejich CPU zerou skoro 250W, tak se tomu trendu prizpusobi. Z meho pohledu bohuzel. Nicmene to nemeni nic na tom, ze je to podle mne chybne.
" Jen nechápu, co je špatného, nechat ten čip běžet na vyšší frekvenci, pokud to zvládne."
.. spotreba a o tom to cele je.
tombomino: procesor by na novějším výrobním procesu měl menší plochu, ovšem pak by případné změny nesměly přidat moc tranzistorů navíc. Když se podíváte na vývoj všech CPU architektur od dávné minulosti do současnosti, uvidíte, že počet tranzistorů na jedno jádro (více jader na jednom čipu se zase tak dlouho nevyrábí) se stále zvyšuje a především, počet tranzistorů roste rychleji než dosahované frekvence.
"a se ji na jednu stranu nedivim, kdyz dominantnimu hraci jako je Intel projde, ze jejich CPU zerou skoro 250W, tak se tomu trendu prizpusobi"
začal s tím Intel, stejný krok udělala Nvidia s Lovelace, která navzdory 4nm má extrémní TDP, AMD u RDNA3 také posunulo TDP limity nahoru.
Je to logický krok a reakce na konkurenci, bylo by fakt dost divné , kdyby AMD se ZEN4 na kroky konkurence nereagovala ....
Aquat: omyl, to právě problém je. Že to ty nevidíš/neřešíš je věc jiná. Takový počítač je totiž několikanásobně dražší, jak z hlediska nákupu, tak provozně, protože to znamená, že si s ním musíš pořídit klimatizaci a tuto klimu musíš provozovat. A to zase znamená, že i když koupíš kvalitní splitovou invertovou klimu, tak za provoz řekněme 1kW komba (300W CPU + 600W GPU) platíš v podstatě 2x, zjednodušeně řečeno jednou to spálíš, a podruhé zklimuješ. Při ceně 10 Kč/kW tě hodina hraní vyjde na 2 Kč jen za elektřinu. Zdá se to málo, ale to jsou jen hodinové provozní náklady. K tomu si přidej nutnost to všechno servisovat...
já jsem třeba srazil spotřebu serverovny o hezkých pár desítek kW měsíčně jen prostou konsolidací serverů a jejich upgradem. Cena běžného virtualizačního serveru (bez disků, připojuje se k SAN) je s množstevní slevou cca 100-150 tisíc bez daně, a vrátí se to do dvou let při dnešních cenách elektřiny. Jeden server nahradí 2-3 starší, takže jsi z třeba 6 kusů najednou na dvou. A klimatizace, původně dimenzovaná na desítky kW ti najednou pokrývá jen jednotky kW tepla.