Asi největším přelomem bude u serverových Haswellů použití pamětí nového standardu DDR4. Řadič bude opět čtyřkanálový, a podporovat bude rychlosti 1333, 1600, 1866 a 2133 MHz. Toto ovšem znamená, že s Haswellem se paměti DDR4 dostanou i do highendového desktopu (tedy do segmentu, který dnes zaujímá socket LGA 2011). Uvedené pochopitelně platí jen za předpokladu, že Intel bude nadále používat stejné čipy jak pro špičku desktopové nabídky, tak pro Xeony. Cenou za paměti DDR4 bude každopádně nový, nekompatibilní socket. Slajd jej prozatím označuje jako „R3“.
Dozvídáme se také, že čipy budou mít deset a více jader. Maximální počet není uveden, z údajů o velikosti L3 cache lze však dovodit, že nejvyšší modely budou mít 14 fyzických jader. Slajd totiž slibuje „až 35 MB“ vyrovnávací paměti třetí úrovně, přičemž na jedno jádro má připadat 2,5 MB. Jelikož Intel mluví o L3 jako o „mezipaměti poslední úrovně,“ je pravděpodobné, že serverové čipy nebudou mít L4 cache. O té se spekuluje u Haswellu pro notebooky a desktopy. Pokud však bude sloužit pro potřeby grafického jádra, což je docela pravděpodobné, byla by v serveru stejně zbytečná.
Dále se v prezentaci objevuje heslo „Energy Efficient Turbo“. To zřejmě znamená, že procesor se bude snažit škálovat frekvenci tak, aby byla vykonávaná úloha dokončena s co nenižší celkovou spotřebou energie. Cílem už tedy nebude nejvyšší možný výkon, ale optimalizace spotřeby v čase. Z již známých vlastností je potvrzena přítomnost instrukcí AVX 2.0 (jde mimo jiné o rozšíření instrukcí AVX i na celočíselné operandy).
Pozoruhodné je, že varianta Haswell-EN, určená pro dvousocketové sestavy, bude disponovat toliko 24 linkami PCI Express, zatímco varianta EP pro čtyřsocketové systémy zvládne linek 40. Pro variantu E (jediný socket), která by stejně jako Sandy Bridge-E mohla skončit i v desktopu, není počet linek uveden. Nevíme tedy, zda ji postihne oříznutí, či zda Intel přistřihne křidélka jen procesorům EN.
Slajd bohužel nezmiňuje spotřebu platforem. Nedozvíme se tedy zatím, co je pravdy na tom, že Intel údajně plánuje u budoucích Xeonů zvedat TDP. U čtrnáctijádrového čipu už by zřejmě šlo o docela logický krok, neboť při 130 W nebo dokonce 95 W už na jednotlivá jádra zbývá docela malý rozpočet.
Zdroj: TweakTown