Update Ryzenu řešící kompatibilitu pamětí je tu. Zvýší takty DDR4, opravuje virtualizaci

27. 5. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Krátce po vydání procesorů Ryzen v březnu AMD přislíbilo, že časem dodá (prostřednictvím výrobců základních desek) aktualizace BIOSu/UEFI, které zlepší schopnosti pamětového řadiče pracovat s rychlými moduly DDR4. Ryzen oficiálně podporuje frekvenci 2666 MHz a skrze přetaktování se zatím v praxi dařilo dostávat na 3200 MHz, násobiče/děličky pro vyšší frekvence už procesor neměl. Situace se ale nyní mění – AMD vydalo slíbenou aktualizace AGESA a výrobci desek ji začínají začleňovat do BIOSů. Z paměťového řadiče lze s ní zdá se skutečně vyrazit o poznání víc a navíc opravuje ještě jeden deficit, který pociťovali uživatelé provozující virtualizaci.

Tato nová verze softwaru AGESA byla nyní na straně AMD oficiálně vydána pod číslem verze 1.0.0.6. Píšu na straně AMD, jelikož tuto softwarovou komponentu musí teprve výrobci desek sami začlenit do svých BIOSů, takže mezi vydáním a tím, až se tento kód v aktualizaci BIOSu dostane k vám, ještě uplyne nějaký čas. Podle AMD by se aktualizace pro desky měly objevovat během června, zejména v jeho druhé polovině. U některých desek už byly zpřístupněny jako testovací beta verze, zkoušet novou AGESA tak můžete třeba s Asus ROG Crosshair VI Hero nebo Gigabyte AX370 Gaming 5.

Paměti G.Skill Fortis a Flare-X určené speciálně pro procesory AMD Ryzen Paměti G.Skill Fortis a Flare-X určené speciálně pro procesory AMD Ryzen

DDR4 na taktu až 4000 MHz

AGESA 1.0.0.6 přináší jako hlavní zlepšení (či chcete-li opravu) nové násobiče pro paměťový řadič. Ryzen měl jak bylo řečeno výše dosud násobič nejvýše pro frekvenci pamětí DDR4 3200 MHz efektivně. Pro vyšší takty se musela zvyšovat referenční frekvence BCLK, což rychle vede k nestabilitě důležitých částí PC (zejména PCI Express a s ním GPU a úložiště). Nová AGESA odemyká schopnost běžet s dalšími násobiči, takže lze mít bez změny BCLK frekvence pamětí až do 4000 MHz. Nově je tedy možno nastavit frekvence 3066, 3333, 3466, 3600, 3733, 3866 a 4000 MHz.

Zda vám taková paměť poběží stabilně, je samozřejmě jiná věc, reálně se asi obvykle dostanete spíše na nižší z těchto hladin. Jde stále o přetaktování, oficiálně podporované frekvence RAM pro Ryzen stále zůstávají stejné (1866–2666 MHz podle počtu modulů a ranků na nich). Nicméně nyní by se díky tomuto mělo dát dostat na vyšší takty alespoň okolo 3466 MHz. Pochopitelně to bude záviset i na kvalitě desky, neboť nejdražší modely mívají kvalitnější PCB a součástky, s nimiž má paměť kvalitnější signál a vetší toleranci. Naopak u levnějších modelů s čipsety B350 budou absolutní dosahované frekvence obvykle nižší. S vyššími takty RAM by každopádně měl růst výkon – zejména ve hrách, v aplikačním softwaru bývá vliv nižší.

26 nových nastavení pamětí uvolněno

Schopnost běžet na těchto vysokých přetaktovaných frekvencích pak bude zlepšena druhou změnou. AGESA 1.0.0.6 totiž zároveň odemkne velké množství sekundárních nastavení a časování pamětí. Tyto parametry CPU doposud neumožňovalo měnit, odemknutých bylo jen pět základních hodnot časování. Nyní bude zpřístupněno dalších 26 nastavení, takže je bude moci měnit deska v rámci presetů (třeba při použití profilů XMP), nebo uživatel ručně. Jedním z nejdůležitějších odemčených nastavení je Command Rate, celý seznam nových nastavení má na webu AMD i s docela šikovným popisem jejich smyslu.

Proč je toto důležité? Právě to, že dosavadní kód řídící trénování (kalibraci) paměti DDR4 při spuštění PC nezpřístupňoval tato nastavení, vedlo k různým problémům s kompatibilitou pamětí, kdy moduly nefungovaly na avizované frekvenci, případně ani na frekvenci, kterou Ryzen oficiálně zvládá. Většina rychlejších modulů totiž své frekvence nedosahuje v rámci standardizovaných parametrů konzorcia JEDEC, ale skrze profily XMP (které jsou také většinou vyladěné pro paměťové řadiče procesorů Intel). Často se tak stávalo, že modul pro stabilitu potřeboval přenastavit nějaký parametr, který Ryzen doposud nezpřístupňoval.

Ryzen 5 1600 (Zdroj: El Chapuzas Informático) Ryzen 5 1600 (Zdroj: El Chapuzas Informático)

Teď, když jsou podrobná nastavení RAM k dispozici, by se situace měla zlepšit. Jednak by moduly měly častěji fungovat automaticky na základě svého profilu XMP, i když stále existuje určité nebezpečí, že parametry vyladěné na Skylake nebo Broadwell-E na Ryzenu nebudou vhodné. Možnosti nastavit podrobná časování, Command Rate a další věci ale také přinesou lepší přetaktování DDR4. Při ručních úpravách by tedy s AGESA 1.0.0.6 mělo být možné dosahovat lepších frekvencí paměti než předtím (což už majitelé desek tu a tam potvrzují). Výrazný dopad by mělo mít už uvolnění parametru Command Rate, který by nastaven vždy na agresivní 1T, byť řada modulů po desce vyžaduje volnější hodnotu 2T.

bitcoin_skoleni

Virtualizace a karty v slotech PCI Express

AMD také v této verzi zareagovalo na žádosti po zprovoznění tzv. funkce ACS (Access Control Services) neboli „IOMMU Groups“. Ta se týká přístupu ke kartám na sběrnici PCI Express při virtualizaci. Na Ryzenu bylo zatím problémové, pokud jste chtěli například grafickou kartu přidělit hostovanému operačnímu systému, bežícímu pod virtualizací. Toto by nyní mělo být spraveno. Karty v systému by se nyní měly dát rozdělit do „IOMMU Groups“, které se pak dají přidělit různým OS. Pokud tak máte nainstalované dvě grafiky, je možné nyní jednu přidělit hlavnímu operačnímu systému a druhou jinému OS, spouštěnému virtualizovaně – například když máte jako hlavní systém Linux, ale chcete hrát 3D hry pro Windows ve virtuálním stroji.

Z popisu na oficiálním blogu bohužel není jasné, zda lze tedy IOMMU Groups vytvořit i s kartami připojenými k čipové sadě, tedy na čipových sadách B350/A320 (které nedovolují rozdělit linky řadiče PCI Express 3.0 ×16 vyvedené z CPU).