Docela rád uvítám další konkurenci k Intel/AMD/nVidií. Mají až moc velký monopol.
KONKURENCE jen a pouze prospěje všem (z čehož nemá radost pouze USA).
Doufám tedy, že ARM nebude pokořen americkou politicko-podnikatelskou elitou (zastoupenou US senátem).
Huawei doplatilo na to, že začínalo mít náskok v technologiích oproti tradičním americkým IT hráčům. Proto ho americká vláda svou absolutní mocí nad západním světem zkopla dolů. Protože kdo nevládne IT, nevládne dnešnímu světu. A to by byl konec ultra-hyper-luxusu pro americkou elitu.
20. 5. 2024, 16:18 editováno autorem komentáře
Architektonickou licenci určitě měli v době, než přišly ty sankce. Teoreticky by třeba mohla vypršet, pokud by sankce bránily Huawei v platbách za ní - nevím, jestli tam takové problémy vznikají.
Export na západ ale podle mě nastane jenom u těch čipů v telefonech, kdežto v PC to nebude dost perspektivní, aby to stálo za snahu (i když uvidíme).
Huawei Pura 70 Pro s Kirinem 9010 se podle všeho u nás bude prodávat, takže to asi dostatečně licenčně kryté je. Když jde ten pro telefony, byl by OK i ten pro PC (je teda pravda, že architektonické licence ARMu mohou být omezené na určité segmenty, jak ukázal ten pokus ARMu zablokovat Nuvii pod Qualcommem), ale předpokládám, že Huawei měl na všechno - mobily, PC i servery. Jak PC, tak server CPU s vlastním ARM jádrem už před sankcemi vyráběl.