Osobně tedy musím říct, že USB-C je jeden z historicky nejhorších konektorů vůbec. Jeho odolnost je tristní a pokusy napájet s tímhle čudem (nejen) žravé notebooky, to je další kapitola ignorantství. Zdroj s USB-C musí umět několik napětí a ještě vyjednávat o tom, jaké napětí se má použít, bude tedy vždy dražší, než podobně kvalitní zdroj s pevně daným výstupním napětím.
Tu som aj ja zvedavy ako sa s tymto popasuju vyrobcovia, ktori pouzivaju na napajanie svojich hernych ntb dokonca az dva samostatne zdroje. Aj ked zase nie je nikde pisane, ze usb-c musi byt jediny sposob napajania, takze mozu povedat, ze mozes to sice napajat z USB, ale notebook pojde ako 486ka :), na hranie musis zapojit externe adaptery.
V mobile s USB-C nema ziaden problem. Aj v 4-5 rocnych mobiloch funguje stale dobre. V notebooku ho mam relativne kratko a tam sa viacej obavam. Uvidime.
Pri tak masovej vyrobe tam bude rozdiel minimalny ak vobec nejaky. Aj dnesne vykonne nabijacky mali nejaku inteligenciu v sebe a vyjednavanie s mobilom. Rozne standardy na rychlo nabijanie. Takto bude jedno a univerzalne.
Jakožto někdo, kdo už i vyvíjí zařízení s USB PD musím říct, že návrh není o nic složitější, než bez něho. Jasný, s 1mil prodanými zařízeními, na kterých máte (a teď plácnu, bo je to ve výsledku méně) o 20 centů menší marži ve výsledku znamená, že máte o 200k menší zisk, což jde znát, ale ono postupně cena tohoto řešení klesá.
A EU neřekla, že to musí být jediný konektor. Klidně můžete dál používat Lenovo nabíjecí konektor. Jen ten notebook musí umět i USB-C nabíjení, což nadmíru vítám. Podle mě by to měly umět všechny notebooky už dnes. U notebooků bez PD používám redukci s čipem.
Nabíječky dražší nebudou. Přidat k 19V zdroji i 5V je nic. Zdroj nemusí mít všechny druhy napětí, jestli víte. Dva stačí a ta 5V nemusí být silná větev, i když se většinou dělá alespoň ty 1-2A, bo proč ne, když ušetření je prakticky žádné.
Co se odolnosti týče. Musím zaklepat, že nemám ani jeden rozbitý konektor/kabel. Ale už jsem je opravoval po jiných. Je to bolest opravovat, hlavně ty s full Thunderboltem, ale stále se to dá, pokud ten člověk nevytrhl s konektorem i všechny pády. A pokud ho, tak holt je to na hodinu práce s 0.5 lakovaným vodičem.
Lighting taky není konstrukčně ideální. Když nosím telefon v kapse, časem se zanese zdířka prachem a mastnotou, a konektor přestane fungovat, dobíjet. Zatím se mi to stalo u všech telefonů Apple, konektor uvnitř telefonu se musel čistit každého půl roku a některé bylo možné po pár letech vyhodit, došlo tam i k oxidaci nebo opálení pinů na kabelu od nabíječky. USB-C je konstruovaný obráceně, takže tam k zanášení tolik nedochází, nicméně USB-C mi přijde dost kravský na použití v telefonech, to je konektor pro vysokorychlostní přenos dat a nabíjení velkých periferií, na použití v telefonech je zbytečně široký, velký...
No tak třeba zrovna v mobilech jsem už několik I/O desek měnil. Pokaždý to bylo kvůli vyklechtanýmu USB-C. V mém Mi9T už taky po 2 letech nefunguje jedna strana, a to se k tomu konektoru chovám velmi slušně, ale používám ho skoro neustále (kolébka v autě).
Podobně to vidím u dellů, tam ten konektor se taky poměrně rychle vyviklá.