Téměř plnohodnotný počítač
V první řadě může chytrý telefon nahradit stolní počítač nebo notebook. Samozřejmě ne zcela a určitě ne s komfortem velkého displeje, klávesnice a myši. Bez problémů si ale na displeji mobilu přečtete nejnovější události, odpovíte na e-maily, nebo třeba popovídáte s přáteli na chatu. Existují aplikace i pro náročnější činnosti – například úpravu grafiky, střih videa či editaci hudby. Proti profesionálním desktopovým programům ale mají poměrně značné rezervy a můžeme je považovat spíše za nouzové řešení pro rychlou práci v terénu.
MP3 přehrávač
Docela spolehlivě můžete mobilem alternovat hudební přehrávač – tedy především klasickou „empétrojku“. V základní softwarové výbavě bývá zpravidla jednoduchý program pro přehrávání hudby, v oficiálních repozitářích ale můžete najít celou řadu alternativ, vyznačujících se pokročilými funkcemi, vylepšeným podáním zvuku, nebo příjemnými „vychytávkami“, jako je například stahování obrázků obalů alb či zobrazení biografie právě přehrávaného interpreta.
Video na cestách
Na cestách může mobil zastoupit i videopřehrávač – byť je zde nutné počítat s určitým nepohodlím, souvisejícím převážně s relativně malými rozměry obrazovky. Opět existuje celá řada aplikací, nabízejících širokou plejádu funkcí, podporu titulků včetně české diakritiky, hardwarovou akceleraci a další funkce.
Doporučený program: MX Player
Hodnocení na Google Play: 4,4 hvězdiček
Cena: zdarma
Autonavigace
Díky vybavení GPS modulem je mobilní telefon schopen určovat svou polohu, takže ho můžete směle použít jako automobilovou či turistickou navigaci. Výběr je skutečně široký od aplikací, které jsou k dispozici zdarma, až po poměrně drahé komerční produkty. Pokud máte telefon připojený k Internetu, můžete se například nechat upozorňovat na policejní hlídky. Pro cesty do zahraničí pak lze vybírat z celé řady bezplatných offline navigací.
Doporučený program: Waze
Turistův věrný společník
Jestliže se v terénu raději orientujete sami, pak možná oceníte nejrůznější mapy. Opět můžete vybírat z online podkladů, které vyhrávají svou aktuálností, nebo offline map, jež využijete v místech bez připojení k internetu.
Doporučený program: Google Mapy
Hodnocení na Google Play: 4,5 hvězdiček
Cena: zdarma
Počítač, MP3 a video přehrávač, automobilová a turistická navigace
Meteostanice, sportovní počítač, černá skříňka, foťák, překladač
Meteostanice
Chcete vědět, jaké bude počasí? S chytrým mobilem nepotřebujete rosničku, ani meteorologickou stanici. Stačí spustit některý z mnoha programů, poskytujících informace o aktuálním stavu a prognózu na několik dnů dopředu.
Doporučený program: Meteor (Aladin)
Hodnocení na Google Play: 4,5 hvězdiček
Cena: zdarma
Sportovní počítač
Dbáte o svou kondici a zdraví pravidelným pohybem? Pokud máte chytrý telefon, nebudete muset kupovat krokoměr, ani cyklistický počítač. Obě funkce pohodlně zastanou programy, z nichž mnohé jsou k dispozici zdarma. Pokud nevyžadujete co možná nejvyšší přesnost, pak sáhněte spíše po aplikaci, počítající na základě otřesů zařízení ušlé kroky – to je totiž méně náročné na baterii. Sportovní aplikace, sledující váš pohyb pomocí GPS, sice spotřebují baterku rychleji, poskytnou ale výrazně přesnější údaje o poloze, rychlosti a další informace.
Doporučený program: Reunkeeper
Hodnocení na Google Play: 4,5 hvězdiček
Cena: zdarma
Černá skříňka
Řídíte auto a pokukujete po automobilové kameře, kterou byste zaznamenávali dění před vozidlem? Telefonem můžete nahradit palubní kameru a černou skříňku, a to prakticky doslova. S příslušnou aplikací totiž můžete nejen nahrávat obraz fotoaparátem telefonu, ale také k němu ukládat řadu údajů, jako je například rychlost, poloha, nadmořská výška a další parametry.
Doporučený program: DailyRoads Voyager
Hodnocení na Google Play: 4,3 hvězdiček
Cena: zdarma
Foťák a kamera
Pokud nemáte vysoké nároky na kvalitu fotografií či videí, mohou dnešní mobilní telefony nahradit také fotoaparát či videokameru. Samozřejmě nemůžete očekávat vlastnosti obvyklé pro zrcadlovku či profesionální kameru, nicméně mnohé mobily již snesou srovnání s kompakty střední třídy. Výrobci do systému instalují obvykle vlastní software pro obsluhu fotoaparátu, nicméně pokud vám nebude vyhovovat, opět není problém najít alternativu. Oblíbené jsou také programy, s jejichž pomocí můžete na fotky aplikovat nejrůznější filtry – v omezené míře tak telefonem nahradíte i grafický editor.
Doporučený program: Camera ZOOM FX
Hodnocení na Google Play: 4,5 hvězdiček
Cena: zdarma/59,99 Kč
Překladatel vždy po ruce
Cestujete do ciziny? Pak sebou nemusíte balit objemné ani příruční slovníky – stačí si nainstalovat některou z aplikací pro překlad z jednoho jazyka do druhého. Ideálně samozřejmě takovou, která ke svému životu nevyžaduje mobilní připojení k Internetu. Přímo od Googlu je možné využit program Překladač Google, ten ale vyžaduje připojení k internetu.
Doporučený program: Offline slovníky DIC-o
Hodnocení na Google Play: 4,5 hvězdiček
Cena: zdarma
Noviny, svítilna, budík, stopky, minutka, diář, kalendář, úkolovník
Noviny pro telefon
Pokud chcete mít přehled o aktuálním dění doma i ve světě, pak vězte, že mobilní telefon s přehledem zastoupí papírové noviny. Opět existuje celá řada programů pro sledování novinek na webu – od jednoduchých, kde články vybírají editoři, až po složitější, kde si sledované zdroje volí sám uživatel.
Doporučený program: Kiosek Google Play
Hodnocení na Google Play: 4,0 hvězdiček
Cena: zdarma
Baterka na chatu
Většina telefonů má fotoaparát vybavený bleskem – přesněji řečeno přisvětlovací LED. V případě nouze je možné použít ji také jako zdroj světla, tedy svítilnu. V některých telefonech najdete předinstalovanou aplikaci pro její ovládání, na dalších můžete světlo aktivovat přímo z odemykací obrazovky. Velmi pohodlné je například rozsvícení světla trojím stiskem tlačítka pro zapnutí/vypnutí telefonu.
Doporučený program: Power Button FlashLight
Hodnocení na Google Play: 4,0 hvězdiček
Cena: zdarma
Budík, stopky a minutka
Asi každý chytrý mobil má v základní výbavě aplikaci, která umí zastoupit budík. U většiny zařízení je ale podmínkou, aby buzení fungovalo, nechat telefon zapnutý. Kdyby vám program, který pro tyto účely nainstaloval výrobce, nevyhovoval, pak opět můžete vybírat z mnoha alternativ, lišících se grafickým provedením, způsobem ovládání či deaktivací buzení. Tyto aplikace také zpravidla umí fungovat jako minutka nebo stopky.
Doporučený program: Timely
Hodnocení na Google Play: 4,5 hvězdiček
Cena: zdarma
Diář a kalendář
Chytrým telefonem také snadno nahradíte papírový diář a kalendář. Jedním pohledem zjistíte své plány na následující den, stejně jako narozeniny a svátky vašich přátel. Nechybí ani možnost upozornění na blížící se schůzku nebo událost. Pokud používáte více zařízení (například dva telefony či telefon a tablet), můžete mít svá data synchronizovaná na všech. Systém má v základu velmi oblíbený Kalendář Google, existuje ale i celá řada zajímavých alternativ.
Úkolovník a nákupní lístek
Jestliže si rádi sepisujete své úkoly, nebo na nákupy vyrážíte s nákupním lístkem v ruce, pak vězte, že mobil umí nahradit i seznam úkolů a nákupní lístek. Seznamy mohou být synchronizované proti cloudu, takže je budete mít k dispozici na všech zařízeních, pracujících pod stejným uživatelským účtem. Navíc se přenáší i stavy, takže úkol, který jste si „odškrtli“ jako splněný, bude takto označen všude.