protože nebudou tečka. Nelze snižovat latence při současném zvyšování pracovní frekvence. Ne u standartu DDRx (číslo si dosaďte sami)
Možná by to šlo u jiné technologie jako RAMBUS XDR nebo nějaké úplně nové, ale silně pochybuji o tom, že DDR4, které se hodně podobají GDDR5 (jen s nějakými úpravami) budou mít výrazně nižší latence než DDR3.
Ještě jednou, Vy jste tvrdil, že DDR4 nebudou mít nižší latence než DDR3. Nakonec se ukázalo, že je to možné a proto Vy vytáhnete něco o ceně, o které původně vůbec nebyla řeč. Musíte pořád hledat nějaké vytáčky, to je tak těžké uznat, že jste to neodhadl?
Nemusíme hledat extrém, co takové 1600 CL8 paměti, co 1866 CL9? Myslím, že se co do časování starým DDR2 alespoň vyrovnají.
"To je jako koupit si procesor s frekvencí 4GHz a pak ho provozovat na 2.0GHz."
Budete se divit, ale i to se dělá. :)
Abyste mě špatně nepochopil, já neříkám, že je dobré provozovat paměti na nižším taktu za účelem lepších latencí. Já se jen snažím oponovat Vašemu výroku, že DDR4 budou mít horší časování.
"Celá vaše teorie je založena na papírově rychlejších DDRx, které následně podtaktujete (za účelem lepšího CL). Ale když vezmete nativní DDR4 2133MHz versus nativní DDR3 2133, tak bude časování obou velmi podobné IMHO. ( a o tom celou dobu mluvím )"
Moje teorie se alespoň zakládá na reálných a hlavně SPRÁVNĚ INTERPRETOVANÝCH faktech. :D
Když říkáte, že už teď jsou časování DDR3 a DDR4 velmi podobné, tak je jen otázkou, kdy přijdou lepší DDR4. U DDR3 nepředpokládám žádný masivní vývoj, stejně tak jako se teď nijak moc nevyvíjí DDR2.
Hlavní je kvalita čipů. Ty buď umožní vysoké frekvence při vyšším časování nebo nízké časování při nízké frekvenci.
Když to vezmeme do důsledku, tak lag rychlých DDR3 při vysokém časování bude stejně nižší než lag pomalých DDR3 s nízkým časováním.
2133 CL 10; lag 38 ms
1866 CL 9; lag 39 ms
1333 CL 8; lag 48 ms
Nikdo nemluvil o nějakém VÝRAZNÉM snížení latencí. Minimálně budou u některých pamětí stejné.
Podobně tomu bylo při přechodu z DDR2 na DDR3. Ty nejrychlejší DDR2 měly stejné latence jako druhé nejpomalejší DDR3. A pokud proti DDR2 na 1066 s CL 5 postavíme nějaké extrémní DDR3 určené pro (například) 2400, ale budeme je provozovat na 1066, věřím, že se dostaneme i pod CL 5.
Ani nemusíme zacházet tolik do extrému. Paměť 1600 na CL 7. To není špatné oproti standardu 1066 CL 6.
Takže nevidím důvod proč by některé současné DDR3 (například 2800 CL 12) neměly být překonány v rychlosti i latenci nějakými lepšími DDR4 určenými pro +/- 3,6 GHz, které ale poběží na stejné nebo mírně vyšší frekvenci.
O tom tato diskuze původně nebyla, Vy jste tvrdil, že u DDR4 nižší latence nebudou. Ale ve skutečnosti můžou být.
Myslím, že docela dost lidí si koupí rychlé paměti, ale potom jim v PC běží na nižší frekvenci a ani o tom neví. :)
Takžo pokud někdo prahne po nízké latenci, tak nemusí jít do DDR3, ale může si koupit DDR4, "podtaktovt" a bude na tom ještě lépe (kromě finanční stránky).
Také by nebylo na škodu zjistit jaký je výsledný lag u například 1333 CL9 a 2133 CL 10. :)
64/32 bloků??? To by opravdu třeba nebylo - takový čip by mohl mít v součtu klidně 500mm čtverečních, mluvíme-li o "LoVo" provedení. 128/256MB by stačilo i na GUI + Lite programy (prohlížeč) - ovšem jen na velmi standartizovaném hw. Já sám jsem donedávna ještě provozoval PII se 192MB paměti a Ubuntu 8.04 + jako prohlížeč odlehčený Netscape a šlapalo to slušně...
Memristory? Tak rychlé to nebude - stávající technologii je třeba "vytěžit" a nás "podojit" - cca před rokem nějaký kolík z Intelu ohlašoval příchod grafenbased čipů do 18 měsíců... :-D
Podle mého Samsung určitě něco takového kutí s DDR4, nVidia totéž, no a od Intelu by to bylo rovněž tak nějak logické a mohli bychom se toho od něj dočkat i dříve - zatím na mobilním poli reaguje, ale může se stát, že bude udávat tón...
Vem si, že RAM jde ruku v ruce s výkostní kategorií čipu - na LoVo čipu pro konzumenty vystačíš celkem bohatě s 1GB RAMky, v midu máš 2/4GB a až profík, bažící po výkonu, sáhne po 8GB a více/vyměnitelné paměti - čili není to jako s trvalým úložištěm, kde potřebuješ mít prostoru pro individuální rozhodnutí více...