Hurá, to je radosti, Thunderboltu se konečně podařilo dorovnat Ethernet po metalických kabelech (na Ethernet po optice stále nemá ani zdaleka a to ani, co se týče latence).
Propustnost Thunderboltu rozhodně není "daleko větší". Už se začínají objevovat cenově dostupné 10 GbE prvky a po 10 GbE pŕijde 40 GbE. Kabeláž už na to je, teď jen ty aktivní prvky.
Kde TB brutálně zaostává, jsou možnosti "síťování". TB zařízení můžu maximálě tak zřetězit a dál nic. U Ethernetu mám k dispozici switche, routery (...) a mám obrovské možnosti.
Je sice hezké, že TB už jede po optice, ale co když chci napájet nějaké zařízení? U Ethernetu mám PoE a PoE+, takže není problém dodat až 25 W.
-----------------
Docela by mě zajímal význam tohoto výroku:
"Využití optických vláken přináší uživatelům snáze dosáhnout maximálních přenosových rychlostí při dnešních nárocích na přenosovou rychlost. Vodiče jsou elektricky odstíněné, snižují šum, jsou o polovinu tenčí v průměru a zároveň o 80% lehčí než kovové vodiče."
To se týká toho optického kabelu? A jakou výhodu mi přinese "elektrické" odstínění? Neřekl bych, že použití optiky bude mít nějaký vliv na propustnost, jenom se prodlouží latence kvůli media converteru.
Nemyslím si, že by metalický TB měl na 3 m délce problémy s rušením. Je to symetrické vedení a když ani 10 GbE nemá problémy jít přes levné cat 6a kabely na 100 m (cat 5e a cat 6 na 55 m), tak nevím proč by měl TB ty problémy mít na 3 m.
A jen taková poznámka na okraj, ten kdo skutečně potřebuje propustnost 10 Gb/s asi nebude kupovat Thunderbolt, vezme buď Ethernet po optice nebo Infiniband.
-----------------------
Existují daleko zajímavější technologie, do kterých by se mělo investovat. HDBaseT dokáže přenášet obraz, Ethernet a 100 W PoE (respektive PoC) na 100 m po klasické kroucené dvoulince.
Thunderbolt ve své současné implementaci nepřináší nic nového a podle mě je to zbytečné a lehce nahraditelná technologie. Jediné, co ji tlačí dál je Intel a Apple a to, že je víc "cool" než kroucená dvoulinka s RJ45 konektorem.