V Sandře se objevil AMD Athlon 200GE s jádry Zen. Zřejmě konkurent pro levná Pentia

7. 2. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Nevím, jak mnoho z vás čeká, až AMD dotáhne svoji loni uvedenou architekturu Zen do nejlevnějších procesorů (tedy dejme tomu pod nějakých 2500 korun), ale zdá se, že se něco takového konečně chystá. Dvoujádrový Ryzen 3 2200U už byl oficiálně potvrzen pro notebooky na CES, ovšem pro desktopy zatím nikoliv. Nyní přece jen máme stopu takového procesoru v databázi benchmarku SiSoft Sandra.  

Lowendový Zen

Objevil se tam procesor – respektive APU – nazvaný AMD Athlon 200GE with Radeon Vega Graphics. To, že není použito jméno Ryzen, neznamená, že čip nemá jádra Zen. Podle grafického jádra Vega by mělo jít buď o ořezaný 14nm čip Raven Ridge, nebo o jeho menší lowendovou dvoujádrovou verzi (která ale není potvrzená, takže pravděpodobnější je první varianta). AMD si chce zřejmě udržet značku Athlon aktivní, podobně jako Intel stále po deseti a více letech od zavedení „Core“ vydává Pentia a Celerony.

Athlon 200GE má jak už bylo řečeno grafické jádro Radeon Vega, o jehož konfiguraci Sandra nic neříká. CPU je však dvoujádrové s aktivním SMT (tedy se čtyřmi vlákny). Jeho L2 cache jsou 512KB a nese 4 MB L3 cache jako APU Raven Ridge. To dosvědčuje, že nemůže jít o nějaký čip ještě založený na předzenových architekturách. Frekvence je podle Sandry 3,2 GHz.

ICTS24

Záznam pro Athlon 200GE v databázi Sandra Záznam pro Athlon 200GE v databázi Sandra

Procesor kdosi testoval v zřejmě desktopovém počítači Lenovo 3130 – celý identifikátor je „Lenovo 234 Lenovo Product (Lenovo 3130)“. Není zatím jisté, zda je Athlon 200GE čipem s pouzderm BGA pájeným rovnou na desku, nebo zda jde o socketový procesor instalovatelný do socketu AM4. Možné je asi obojí, samotný počítač je asi kompaktnějším strojem, používá totiž dle Sandry moduly SO-DIMM. Pro Lenovo 3130 se v databázi dají najít záznamy pro NVMe SSD Toshiba12 GB DDR4 od Hynixu nebo 32 GB DDR4 od Samsungu. Zdá se, že by mohly být podporovány moduly DDR4 aspoň na 2666 MHz a snad i dvoukanálově. TDP procesoru bude proto asi 35 W nebo více, jelikož Ryzeny Mobile na 15W umí u pamětí oficiálně jen 2400 MHz a tato podpora údajně závisí právě na TDP.

Krabice současných Athlonů pro socket AM4 Krabice současných Athlonů pro socket AM4

Je možné, že Athlon 200GE či podobná APU (pokud jich bude více), budou prodávána jen velkým výrobcům počítačů, tedy pro tzv. OEM trh, a běžně se nebudou dát koupit. Ovšem v zájmu AMD by bylo nabízet něco podobného i na normálním trhu. Za jak dlouho se tak stane, ale těžko hádat. Pokud jde o ořezané čipy Raven Ridge se čtyřmi jádry, byly by takovéto procesory poměrně drahé na výrobu, pokud tedy AMD nebude mít z výroby enormní množství zmetků, které nebude moci využít jinak. Otázka tedy je, zda se to vyplatí. Nicméně i OEM procesory se někdy dostanou do normálních obchodů (pokud tedy jsou dělané pro socket AM4), takže naděje existuje.