V Evropě je necelého půl milionu vysílačů BTS, které potřebují elektrickou energii. Jen Francie s Německem jich mají dohromady přes 100 tisíc a v Česku je jich asi 20 tisíc. Ty jsou většinou vybaveny záložními bateriemi, které vydrží okolo půl hodiny. Výpadky energie by ale tuto zimu mohly být delší.
Evropa je velmi zjednodušeně řečeno jedna velká propojená energetická síť, která musí vyrábět tolik elektřiny, kolik se jí právě spotřebovává. K problémům s nedostatkem nyní ve velké míře přispívá i odstavení poloviny francouzských jaderných elektráren. S německými se ani nepočítalo, ale samozřejmě by teď bylo lepší, pokud by zůstaly v provozu.
Kolik „žere“ mobilní síť?
Podle agentury Reuters se někteří představitelé telekomunikačního průmyslu obávají, že na to nejsou evropští operátoři připraveni. Evropa je prý zhýčkaná dostatkem elektřiny z minulosti a nemá pro mobilní sítě k dispozici mnoho záložních generátorů a baterií.
Jak jsou na tom v tomto ohledu čeští operátoři, není zrovna informace, kterou by uváděli ve výroční zprávě. V evropském měřítku by podle zprávy operátorům při delších výpadcích chyběly mobilní BTS a záložní naftové generátory. Takové, jaké se používají při živelných pohromách a u nás byly k vidění třeba po tornádu na jižní Moravě.
Spotřeba energie na jednu BTS záleží na mnoha faktorech a s nástupem sítí 5G energetická náročnost klesá. Zjednodušeně to ale může být třeba 100 kWh za den. Za stejnou dobu by jedna BTS spotřebovala zhruba jednu nádrž nafty. Výpadky proudu, respektive kolísání napětí, by také mohly poškodit elektronické součástky vysílače.
Jak to řeší jiné země
Ve Francii podle Reuters není mobilní internet uveden na seznamu základních služeb, které by v případě nedostatku elektrické energie byly napájené přednostně. V Itálii se nyní snaží prosadit, aby nová vláda mobilní sítě na tento seznam přidala. Ve Švédsku místní regulátor přispívá na nákup mobilních BTS a generátorů, které by byly využity v případě větších výpadků.
Pomoci může také optimalizace vysílacích stanic a zajištění nižší spotřeby BTS. Třeba vypínáním částí okruhů v době, kdy se tolik nepoužívají, typicky v noci. Právě v noci ale bývá elektřiny zase spíše přebytek.