Odpovídáte na názor k článku V zimě mohou nastat výpadky mobilního internetu. Na vině je nedostatek elektřiny i nepřipravenost operátorů. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Tak pro komouše, co žije stále v socialismu, je potřeba trochu poupravit jeho zcestné domněnky.
- ČR nevyrábí elekřinu vůbec. Vyrábějí ji tu firmy. I kdybyste bral, že ČR je státní podíl v ČEZu, tak ČEZ vloni vyrobil 55,9 TWh, což při 70% podílu státu znamená, že stát "vyrobil" 39 TWh. V ČR byla vloni spotřeba 73,7 TWh. Tedy stát není schopen pokrýt naši spotřebu ani náhodou. A o tom, co udělají zbývající firmy se svou elektřinou, vám nic není.
- Na burzu se elektřina neprodává. Burza je místo, kde se páruje nabídka s poptávkou. A ani zdaleka neplatí, že by se všechna elektřina obchodovala na burze. Většina se jí zobchoduje přímo mezi výrobcem a obchodníkem a to o řadu měsíců či let dříve, než se uskuteční dodávky. Tedy to, co teď prodávají české firmy za levno, bylo nasmlouváno už dávno před válkou. Naopak to, co prodávají teď na spotovém trhu, je samozřejmě za plnou tržní cenu.
A ano, nastává situace, kdy třeba ČEZ dodává levnou elektřinu do Německa (protože si tamní obchodník tu elekřinu třeba před rokem objednal s konkrétní na dnešní cenou) a zároveň ji třeba Pražská energetika kupuje za tržní cenu (protože si ji hloupě nenasmlouvala dopředu a teď ji musí dokupovat na spotovém trhu). Ale to je holt trh.
- německé firmy používají českou přenosovou soustavu naprosto legitimně v souladu s všemi zákony. Ostatně ČEPS, jakožto správce naší přenosové soustavy si nemůže stěžovat, za loňský rok vykázal zisk přes 4 miliardy.
- ČR nic neinstalovala. Instaloval to ČEPS a ten si náklady na tyto transformátory samozřejmě promítl do svých nákladů. Za posledních 10 let je v zisku (dále se mi to dohledávat nechce).