Naopak Windows hypervisor (Hyper-V) je zapnutej defaultně a zbavit se ho (pokud potřebujete, například na AMD procesorech, kde si ještě 20H2 nerozumněli s AMD virtualizací) jde pouze přes příkazovou řádku, nikde v systému pro to grafický klikátko není. Pravda je, že VBS technologie zahrnuje hned několik věcí, takže je to trochu zavádějící. Každopádně základní virtualizace ve Windows 10 je zapnutá vždy, ostatní fíčury VBS si pak člověk musí aktivovat sám, to ano. Otázka je, co je ve Windows 11 problém, nebo zda se to děje i na 10 a je to prostě vlastnost - nějakou režiji VBS mít musí, i když z těch testů to je docela silná káva. Já některé věci z VBS aktivní mám, protože jsou to dle mého názoru jedny z nejužitečnějších vylepšení, co Windows 10 přinesly, ale nenapadlo mě, že bez nich bych mohl mít o 20FPS víc (což bych využil naposledy v květnu, od té doby jsem žádnou hru kvůli nedostatku času nezapnul)...
Vtipný spíš bude sledovat, jak se největší hlásné trouby o tom, jak je Windows špatný, budou čertit nad tím, že Windows 11 zavádí VBS, když po oddělení kernelu (i když je jiné než na Linuxu) všichni z nich volají od počátku Windows. Ale i potom na Windows půjde 90% her lépe než na Linuxu a mávnutím Steam Decku se to ze dne na den nezmění.
Trochu mě překvapuje, že se tady objevuje Amerika. VBS a Core Isolation jsou součástí už prvních Windows 10 a ovladače musí být už dobře 5 let kompilovány proti SDK, které je s Core Isolation kompatibilní. Každý, kdo to myslel se zabezpečením vážně, to samozřejmě má dávno zapnuté. Dokonce existují klíče v registru, kterými se dá VBS konfigurovat:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\DeviceGuard]
"EnableVirtualizationBasedSecurity"=dword:00000001
"Locked"=dword:00000001
"RequirePlatformSecurityFeatures"=dword:00000007
"HypervisorEnforcedCodeIntegrity"=dword:00000001
"HVCIMATRequired"=dword:00000001
"LsaCfgFlags"=dword:00000001
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\DeviceGuard\Scenarios\HypervisorEnforcedCodeIntegrity]
"Enabled"=dword:00000001
"Locked"=dword:00000001
Zapnutí VBS se dá prověřit pomocí MSinfo32.exe, kde v System Summary jsou úplně dole zobrazené požadované a dostupné parametry VBS.
Zdravím, poradí mi tu niekto ľudskou rečou čo je a či je potrebné ten VBS a HVCI mat zapnutý, pokiaľ počítač využívam len na hry 80%, zvyšok sú filmy a web. Hlavná priorita je max. počet FPS v hre. Ak to nepotrebujem kde to nájdem aby som to vypol na Win 10 a kde na Win 11 keďže plánujem čoskoro prechod.
je mi to jedno, Dal jsem se na opravy vláčků, vysoutěžím nějakej vrak na aukru, vyčistím ho, opravím ho, co chybí dotisknu na 3D tiskárně a pak ho jako repas prodávám na specializovaných servrech. Ano je v tom taky bordel, taky nadávám na výrobce, proč něco dělá takhle pitomě a že já bych to udělal líp.
Ale člověk si od toho úplně odpočine od toho bordelu venku.
Jo a ještě jednu věc, na západ, který dneska vypadá jinak než před třiceti lety patřit nechci.
To by docela mohla být pravda, vzhledem k tomu, že ty jsou hodně nízkoprovnňové.
Tom's Hardware to jinak teď testoval a vyšlo jim to mnohem lepší, propady jen asi 5 % (testovali na Intelu i na AMD Zen 3, kde to bylo ještě lehce lepší). Proč takový rozdíl proti výsledkům, co měl PC Gamer, to netuším
https://www.tomshardware.com/news/windows-11-security-gaming-application-performance-benchmarks
na druhous tranu zase ComputerBase ukazuje někde slušná zpomalení, když je aktivní VBS a zároveň HVCI.
https://www.computerbase.de/2021-09/windows-11-ul-benchmarks-weist-auf-leistungsverlust-durch-vbs-hin/