Typický příklad kdy se řeší následek a nikoli příčina. Doufám že vyřeší dříve nové materiály, které sníží spotřebu čipu, než tuto zhovadilost. Dost na to že se šušká, že farmaceutické společnosti nevyvíjejí léky které vás vyléčí, ale látky které vás udržují při životě klidně téměř celý život, Z čehož jim plynou větší zisky než léčby.
Nevim jestli potrebujes na hlavu vic studeny obklad nebo aluminiovou cepicku.
Mozna te to prekvapi, ale odpadni teplo se resi - Core 2 Duo melo cca 300m transistoru a TDP 65W. Skylake (tech samych 65W napr. i7 6700) ma 1,75mld transistoru. Tz. stejne odpadni teplo na skoro sestinasobny pocet tranzistoru. (hodne nepresna kalkulace, ale trend ukazuje jasne).
Počet tranzistorů s poklesem výrobní technologie, není ten nejzásadnější problém. Raven Ridge včetně integrovaného GPU má spotřebu 15W. To co stojí za velkou spotřebou jsou frekvence, na jakých musí ty čipy běhat. Stačí se podívat jak brutálně stoupá spotřeba se zvyšováním frekvence jak u čipů Intelu tak AMD.
Nemohu úplně souhlasit. frekvence a spotřeba nestoupají úměrně. Čím se frekvence více zvyšuje, tím více se nůžky se spotřebou rozevírají. Já se dívám na snahu chladit vodou přímo jádro čipu jako akt zoufalství, který navíc ten čip pořádně prodraží. Pokud se budou držet spotřeby do 150W nebude problém čip standardně uchladit. To co vymýšlí na mne dělá dojem, jako by byli se snahou najít jiné materiály ve slepé uličce. Každý rozumě uvažující člověk musí považovat už jen čtvrt kilowatty za zvrácenost a oni se chlubí uchlazením 1 kilowatty. Jako technické cvičení dobré a však jako cesta kterou se máme ubírat úplně špatně.
To je když se bavíme o tomtéž čipu se stejným počtem výpočetních jednotek, škálovaném na vyšší napětí a frekvenci.
V tomhle případě to otevírá možnost nahustit víc těch výpočetních jednotek vedle sebe, třeba i na té poůvodní efektivní úrovni frekvence/napětí. Třeba v případě, že se bavíme o GPU nebo bitcoin mineru, kde další jednotky lineárně zvyšují výkon.