M.2 jsou klientska reseni, proto adekvatnim benchmarkem muze byt PCMark. Na nem je videt jak v beznem desktopu NVMe a SATA jsou temer nerozpoznatelne. Samsung 850 5000 bodu, Samsung 960 5050 bodu. Merit u klienta rychlost cteni a zapisu na 4k blocich frontou 32 pozadavku je dle meho naprosty nesmysl. Na klientu dava smysl Q1-Q4 max. Q32 odpovida spis pracujicimu serveru (databaze/web/email), na druhou stranu M.2 si do serveru strci asi malokdo. Takze to je dle meho ponekud paradox dnesnich M.2 NVMe testu....
Mozna jsem neco prehedl, ale mne v testu hodne chybi nejake testy prakticke aplikace. Start windows, kopirovani vetsiho mnozstvi fotek, winrar, start hry, pripadne nejakych vetsich programu, paraleni start nekolika aplikaci najednou, atd..
Ty teoreticke testy jsou pekne, ale pokud v praxi rozdil oproti Sata3 SSD nula nula nic, v principu je ten test tak trochu zbytecny. Prave ty prakticke testy by meli ukazat, jestli tady nejaky prinos je nebo neni pro uzivatele.
V dobach HDD vs SSD, byl prechod z HDD na SSD velmi citelny, nejsem si jisty, jestli to stejne plati tady.
:)
Původně jsem chtěl do nové desky dát rychlé SSD do M2 slotu, protože deska TUF Mark 1 X299 má speciální ventilátor chladící toto SSD, tak se to přímo nabízí, nicméně, když jsem objevil, že existuje paměť Intel Optane, dám jí přednost. U mě je vítěz Optane. (a 2 TB disk WD Gold k ní)
V článku zoufale chybí stránka se závěrem, nějaký autorův pohled, který disk se vyplatí nebo nevyplatí, co m.2 vs SATA... prostě slovní zhodnocení, které je zvykem u všech lepších testů. Změřit nějaká čísla a naházet to na stránku umí každej, ale jenom fundovaný odborník z těch čísel vytáhne podstatné informace a předá je srozumitelnou formou čtenářům. Bohužel nešvar většiny českých IT webů...
Chtělo by to benchmark ukazující trvale udržitelnou rychlost zápisu, mám obavu že většina běžných, objemově přecijen omezených benchmarků, toto bohužel neprozradí. Do určitého objemu probíhá zápis rychle (buňky TLC se např. dočasně využívají jako SLC a následně finální ukládání se projeví na dosažitelné rychlosti).
Například PCMark 8 toto simuluje poměrně dobře. Kopírování většího množství fotek je v podstatě sekvenční čtení/zápis. Start systému apod. by vyžadovalo naklonovat systém na každé SSD a výsledek by stejně byl u všech podobný.
NVMe disky nemá cenu pořizovat místo SATA jen tak jako upgrade, ale spíš když potřebujete nový disk.