ARGUS-IS dokáže z výšky asi šesti kilometrů zabrat oblast 25 čtverečních kilometrů, ale zároveň umí sledovat pohyb 15cm objektů. Díky tomu lze najednou sledovat celou obec nebo část města, ale zároveň se v případě potřeby zaměřit na detaily. Systém bude sloužit hlavně pro bezpečnostní účely. Policie nebo armáda se budou moci zpětně podívat, kudy pachatel cestoval atp.
Záběr z kamery ARGUS-IS, foto: DARPA
Obraz o velikosti 1,8 gigapixelu si žádá obrovský výpočetní výkon, ale přesné detaily DARPA nezveřejnila. Jen tvrdí, že video je natáčeno při 12 snímcích za sekundu a datovém dotu 600 Gb/s. Za celý den se tak uloží asi 6 PB dat. Operátor může najednou sledovat až 65 nezávislých streamů, zaměří se například na místa s největší kriminalitou.
" width="560" height="315" frameborder="0">
Projekt DARPA a BAE Systems se připravoval tři roky a vývoj stál necelých 20 milionů dolarů. Už od února 2010 probíhají testy s instalovaným systémem na palubě vrtulníků, ale ostrý provoz stále limitují současné technologie. ARGUS-IS například není možné plně využívat ke sledování v reálném čase ze země, protože zkrátka nejsou bezdrátové sítě, které by tolik dat přenesly. V budoucnu už to nebude problém a potenciální nástupci ARGUS-IS mohou poskytnout ještě lepší schopnosti.
Mimochodem: na stejném principu funguje i obrovský fotoaparát Aware-2, který loni sestrojili vědci z Duke University.
Zdroj: DARPA, ExtremeTech, Wikipedia (via +Radovan Paška)