A já se těšil na nějaký Crucial. Myslím že ty levnější zajímají lidí více. Aspoň že tam je ten Gigabyte a Transcend. I levný kingston a400 by lidi ocenili. Mě pravé spíš zajímá to porovnání mezi levnými a drahými SSD disky spíš než absolutní cisla. Jestli ta vyšší cena má reálné opodstatnění. Zatím spíš zjišťuji že v dnešní době už ne
Porovnání stejných disků na různách platformách:
https://ctrlv.cz/5ADC
Můj systémový Samsung 970 EVO Plus 500GB na Asus Prime X370-Pro + Ryzen 1700@3,7GHz + 32GB 3000Mhz CL15 DDR4.
Záleželo by to na tom, jestli ten disk mezitím měl čas z ní data přesunout "ven" a znovu uložit jako QLC. Tj,. jestli byla ta caceh mezitím vyprázdněná.
Ve skutečnosti je to ještě složitý tím, že disk se může snažit při nízké zaplněnosti ta data nechat v režimu SLC co nejdéle a nepřepisovat je do QLC. A to proto, že i výkon čtení může být vyšší, když se čte z toho SLC obsahu.
Takže tady byste dost možná narazil na to, že SSD si od posledního takového zápisu zdaleka neuvolní celou tu cache a většina jí bude plná. Nevím, jak to funguje u tohohle disku přesně (upozorňuju), ale mohlo by nastat, že uprázdnil třeba jenom nejstarších 20 GB a víc volno nemá, takže při tom vašem dalším zápisu 150 GB se bude dít to, že prvních 20 GB bude rychlých, a pak to půjde tou pomalou rychlostí, protože disk bude přesouvat starší data z SLC cache, než do ní zapíše ty novější (v horším případě) nebo bude rovnou zapisovat režimem QLC (lepší případ - co z těchhle dvou alternativ dělá SSD 660p, nevím).
Edit: tak vypadá to, že je pravda ten první případ. Anandtech píše, že absolutně všechny zápisy jdou nejdřív do SLC cache, i když ta už je plná a znamená to, že se nejdřív musí přečíst a jinam QLC-zapsat starší data.
Data zapsaná v režimu SLC reálně v NAND zabírají 4x prostoru (protože ta na 1 bit spotřeují jednu buňku, která je míněná k udržení 4 bitů), takže ta její kapacita je i omezená tím, jak velké to SSD je.
Ono to opravdu funguje tak, že když po vyčerpání SLC člověk přeruší zápis a pak ho zase spustí disk si umí vytvořit zase novou SLC a zápis bude v plné rychlosti.
Nicméně tohle všechno je podmíněno zaplněností disku. Třeba 1TB disk má rezervní paměťové buňky na SLC, které činí 12GB - pokud je disk zaplněn nad 75% kapacity má k dispozici jen těch 12GB a nepomůže již ani přerušení zápisu. https://content.hwigroup.net/images/editorial/600/036819_660p-slc-cache.jpg
Pokud člověk nechce dostat takový disk do kolen zápisem velkého množství dat je ideální udržovat zaplnění disku do 55% - v takové situaci má disk ještě k dispozici 76GB SLC - nicméně již v tomto případě nelze počítat s tím, že zapíšete 76GB, přerušíte a zase na plnou rychlost zapíšete 76GB.
Ten disk vypadá v benchmarcích na svou cenu dobře, ale v reálném použití má velké slabiny.
Ještě bych reagoval na tohle: "Také udávaná životnost je zhruba třetinová (200 TBW). Intel ovšem i na tento disk dává již obvyklou záruku 5 let."
Záruka u Intelu sice garantuje 5 let - nicméně není to záruka na zápis. Pokud dosáhnete životnosti TBW disk se uzamkne a není již možné na něj zapisovat - funguje pouze čtení.