Intelu se podařilo získat hodně významný zářez na pažbě ve své snaze rozšířit svoji působnost i na zakázkovou výrobu čipů pro další firmy a stát se tak konkurencí pro Samsung a TSMC. Ty se s tzv. „Foundry“ modelem vypracovaly na pozici lídrů v nejpokročilejších křemíkových procesech, která patřívala Intelu. Ten se proto také snaží získat externí klienty a teď získal jednoho z nejvýznamnějších: devátou největší křemíkovou firmu.
Intel tento týden oznámil, že uzavírá strategické partnerství s tchajwanskou firmou MediaTek, která se stane klientem jeho továren pod hlavičkou Intel Foundry Services,(zkráceně IFS). MediaTek býval relativně menším výrobcem procesorů ARM, ale za posledních deset let výrazně narostl a v poslední době urval velký díl trhu mobilních SoC pro chytré telefony, v nichž se stal největším konkurentem Qualcommu, a loni dokonce v telefonech dosáhl vyššího tržního podílu. Firma je teď devátým největším polovodičovým hráčem na světě dle žebříčku IC Insight, tržbami ještě o něco větším než AMD.
MediaTek je pro Intel jedním z největších klientů, které vůbec mohl ulovit, nad ním už co do velikosti tržeb není moc „fabless“ výrobců, o jejichž zakázky by mohl usilovat – jen Broadcom, Nvidia a Qualcomm. MediaTek zároveň vyrábí převážně u TSMC, které je ve Foundry byznysu tím hlavním „nepřítelem“, kterého Intel musí vyzvat. Pro MediaTek je naopak Intel příležitost o něco diverzifikovat svou závislost na dodavatelích, přičemž výhoda by byla i geografická, protože s Intelem by část čipů mohl vyrábět i na území Evropy a USA.
Objem spolupráce asi zatím bude omezený
Partnerství obou firem může tedy být významné, ale ve skutečnosti je asi ze strany MediaTeku relativně opatrné a neznamená hned velkou míru spolupráce a nějaký masový odvrat od TSMC. Tchajwanská firma totiž u Intelu zatím asi neplánuje zas tak velký objem výroby a jeho služby použije jen pro menší část svých produktů. Může tedy jít o kontrakt tak trochu na zkoušku a také možná s tím, že Intel bere jako doplňkového dodavatele pro méně důležité úkoly.
K Intelu totiž podle všeho nepůjde výroba stěžejních mobilních SoC používajících nejmodernější procesy. Ve zprávě se hovoří o tom, že MediaTek Intelu zadá výrobu čipů pro různé zařízení typu „smart edge“. Do této části jeho portfolia nepatří procesory pro telefony, ale síťové (Wi-Fi) a 5G čipy a SoC pro televize, chytrou domácnost, Internet věcí, ale asi také třeba auta. MediaTek teď 5G modemy vyrábí i pro Intel (který své vlastní pokusy ukončil a divizi prodal Applu), takže jejich výroba by byla jakousi reciproční spoluprací. Paradoxní (a vtipné) by ale bylo, kdyby MediaTek u Intelu vyráběl také Wi-Fi adaptéry, které jsou určené pro AMD a prodávané pod jeho značkou.
MediaTek použije proces Intel 16 (dříve 22FFL)
MediaTek by u Intelu pro tyto produkty měl použít starší a jednodušší proces Intel 16, který je pokračováním levné technologie 22FFL (FinFET Low Power). Mělo by jít o určitý hybrid vlastností 14nm a 22nm procesu Intelu, proces 22FFL byl Intelem zamýšlený jako technologie tvořící levnější alternativu ke 14nm procesu a také zvlášť uzpůsobená pro analogové aplikace a čipy pro bezdrátovou komunikaci (radio-frequency). Což dává smysl v kombinaci s předchozí informací o tom, jaký typ čipů (Wi-Fi, 5G) MediaTek u Intelu má vyrábět.
Ačkoliv původně Intel technologii označoval jako 22nm, asi by měla být srovnatelná s „méněnanometrovými“ procesy konkurence, proto tedy podobně jako ostatní procesy byla přečíslována – „Intel 16“ by tedy asi mělo indikovat, že je na úrovni nebo zhruba okolo 16nm procesu.
Tip: Intel ukázal plán výrobních procesů: 7nm, 4nm, 3nm, 20A a 18A technologie – s pomocí přečíslování
Jak velké objemy výroby, a tím pádem jak velké objemy peněz a využité kapacity pro továrny Intelu tento kontrakt přinese, zatím netušíme. Intel zde každopádně má šanci navázat dlouhodobější spolupráci a v případě spokojenosti MediaTek může vyzkoušet i jeho další pokročilejší procesy a případně mu zadat větší rozsah produktů. A také samozřejmě důvěra MediaTeku může sloužit jako reference pro další klienty, které se Intel bude snažit získat. Tato spolupráce by tedy měla být hlavně začátek delšího procesu a bude na Intelu, zda se šance úspěšně chopí.
Zdroje: Intel, Tom's Hardware