Hlavní navigace

Veterán grafických karet Matrox se spolehl na GPU od Intelu. Vydává karty Luma s čipy Arc

4. 5. 2023

Sdílet

Zdroj: Matrox
Matrox za posledních deset let ve svých specializovaných kartách nejdřív začal používat GPU od AMD, pak přešel na čipy od Nvidie a teď ho ulovil Intel. Důvody mohou být i docela prozaické.

Pokud jste staří počítačoví pardi nebo se zajímáte o retro hardware, asi vám něco bude říkat výrobce grafických karet Matrox, který konkuroval Nvidii, ATi a S3 (a 3Dfx). Ve skutečnosti ale Matrox existuje pořád, i když už rezignoval na vývoj vlastních GPU. Od té doby měla firma zajímavou historii, kdy vyráběla grafické karty se svým softwarovým balíkem nejdřív na bázi GPU od AMD, pak od Nvidie a teď se obrátila zase: na čipy od Intelu.

Matrox nyní nefunguje na běžném trhu grafických karet, ale nabízí grafiky pro embedded systémy a digital signage. Tam oslovuje svými softwarovými přídavky (MuraControl, PowerDesk) nad rámec klasického fungování grafik, zejména zaměřenými na mnohamonitorové plochy. Teď firma uvádí na tento trh novou generaci grafik nazvanou Luma a zajímavé na ní je to, že používá čipy od Intelu, tedy GPU z grafik Intel Arc.

Grafiky Luma jsou podle Matroxu „8K HDR ready“ a jejich speciálním tahákem má být schopnost provozovat až čtyři 8K displeje na jedné grafické kartě – případně čtyři projektory s extrémním rozlišením (Matrox uvádí 5K120). Také mají poskytovat vysokou spolehlivost.

Grafiky Luma od Matroxu, zdá se, přejímají produktové dělení od Intelu, což naznačuje i jejich značení. Momentálně Matrox uvádí tři modely založené na menším z GPU generace Alchemist, ACM-G11, což je čip s 8 Xe Core (1024 shadery) a 96bitovými pamětmi. Z důvodu použití tohoto čipu mají také všechny karty rozhraní PCIe 4.0 ×8 (nikoliv plných 16 linek).

Matrox Luma A380 Matrox Luma A380 (zdroj: Matrox)

Nejvýkonnější model je Luma A380, který by měl odpovídat herní grafice Arc A380. Tato karta má běžné vysoké PCB a aktivní chladič typu blower, ale jen jeden slot tlustý. Vyvedené jsou čtyři výstupy DisplayPort 2.1 s rychlostí UHBR10.

Více: První herní GPU Intelu pro desktop je tady: Arc A380 výkonem stačí jenom na nejlevnější Radeon

Tato karta má TDP 75 W, takže nepotřebuje přídavné napájení. Matrox uvádí, že je osazená 6GB pamětí GDDR6 (tedy s 96bitovou sběrnicí), ale už ne frekvence pamětí ani GPU, ani počet aktivních jednotek. Parametry, a tím i výkon, by měly odpovídat herní kartě Arc A380.

Matrox Luma A310 Matrox Luma A310 (zdroj: Matrox)

Vedle této karty pak Matrox nabízí ještě modely Luma A310 a A310F, které mají zřejmě parametry odpovídající pro změnu grafice Arc A310 (příslušnost k modelům karet Intel Arc uvádí i datasheet firmy). Obě jsou nízkoprofilové a jednoslotové, ale Luma A310 má v těchto rozměrech aktivní chladič typu blower s radiálním ventilátorem. Karta má jen 4GB paměť (je tedy použitá 64bitová sběrnice) a 50W TDP.

Více: Intel uvádí ještě jednu novou grafiku: laciný Arc A310 na spodku nabídky

Verze Luma A310F je bez ventilátoru a místo toho používá pasivní chladič, také jednoslotový a nízkoprofilový. Tato verze má TDP jen 30 W, a tudíž bude také mít nižší frekvence. Obě karty mají čtyři výstupy DisplayPort 2.1, ale v tomto případě je využité provedení miniDisplayPort. Pro spolehlivější provoz v embedded a digital signage nasazení jsou použité porty se šroubovací pojistkou.

Matrox Luma A310F Matrox Luma A310F (zdroj: Matrox)

DisplayPort 2.1

Důvodem, proč Matrox přešel na GPU od Intelu, bude asi to, že Nvidia nepodporuje ani u nové generace GPU Ada Lovelace nový standard obrazových výstupů DisplayPort 2.1, který přináší až třikrát vyšší propustnost a schopnost provozovat vyšší rozlišení a obnovovací frekvence. Naopak GPU Arc DisplayPort 2.0/2.1 již od loňska podporují.

Specifikace grafických karet Matrox Luma s GPU Intel Arc Specifikace grafických karet Matrox Luma s GPU Intel Arc (zdroj: Matrox)

Podle specifikací je to u grafik Luma nicméně jen DisplayPort 2.1 na úrovni UHBR10, který má propustnost 40 Gb/s (nepočítáme-li režii), což je proti DisplayPortu 1.4a zlepšení asi o polovinu. Čipy AMD s architekturou RDNA 3 už podporují i DisplayPort 2.1 na úrovni UHBR 13.5 s propustností 54 Gb/s (u grafik Radeon RX 7900), nebo dokonce UHBR 20 s propustností 80 Gb/s (u Radeonů Pro W7900 a W7800). Uvidíme, zda případně Matrox v budoucnu nevydá i grafiky založené na těchto GPU.

KL24

Teď ale každopádně vydání grafik Matrox s GPU Arc představuje „skalp“ na opasku Intelu. To, že se Matrox odhodlal vydat grafiky založené na čipech firmy, která se teprve etabluje a je na trhu jen rok (karty Arc) až dva (když počítáme grafiky Iris Xe Max), může sloužit jako určité osvědčení a pomoci Intelu získat větší důvěru dalších zákazníků.

Zdroje: Matrox, AnandTech

Byl pro vás článek přínosný?