VIA získá od Asusteku a ASMedia odškodnění za údajně zcizené technologie řadičů USB

2. 8. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Firma ASMedia sice není úplně velké jméno, ale pokud si začnete prohlížet základní desky, uvidíte, že její čipy se nachází na ohromném množství modelů – zejména řadiče USB 3.0 a 3.1 jsou velmi populární a firma na jejich základě vyvinula i čipové sady X370/B350/A320 pro procesory Ryzen. Asi už to stihlo zapadnout, ale tyto technologie měly dlouhou dobu nejistý „legální status“. V letech 2012 a 2013 se totiž rozhořela kauza, dle které měla ASMedia za svůj úspěch na trhu řadičů USB vděčit nelegálnímu získání technologií od firmy VIA, které přetáhla některé klíčové zaměstnance a s nimi údajně i dotyčné IP. Zdá se, že letos se tento spor po dlouhých letech uzavírá. VIA získává potvrzení, že měla s neoprávněným zneužíváním svých technologií pravdu, zároveň jí to ale už dnes moc nepomůže.

Celá kauza měla jednak občanskoprávní rovinu, kdy VIA žádala zákaz prodeje a odškodnění, jak je tomu obvykle ve sporech mezi firmami. Zároveň ale běželo i trestní řízení, neboť za průmyslovou špionáž hrozily tresty dotyčným zaměstnancům ASMedia. Podle Taipei Times nyní došla ke konci ona občanskoprávní či obchodní větev sporu, a to mimosoudní dohodou firmy VIA a Asusteku, tedy mateřské firmy ASMedia (ale také Asusu).

Asustek vyplatí firmě VIA 15 milionů dolarů výměnou za to, že budou staženy žaloby, které firma podala na Tchajwanu a v USA. Takové smírné řešení znamená, že soud přestane věc projednávat. Firmy mají takové dohody rády, protože jejich obsah zůstane neveřejný a strana, které hrozila porážka, tak neztratí tvář nebo neutrpí další škody (a neuzná vinu). Odškodnění je však celkem malé, v roce 2013 VIA škodu vyčíslovala na 138 milionů dolarů, které u soudu požadovala.

Řadič USB 3.1 ASMedia ASM1142 Řadič USB 3.1 ASMedia ASM1142

Z dostupných zdrojů vyplývá, že tímto odškodněním by měly být uzavřeny spory jak s Asustekem, tak se samotnou ASMedia. VIA totiž zažalovala jak dceřinku, tak mateřskou firmu za porušování práv k patentům tím, že čipy ASMedia používala. Podle Taipei Times jak Asustek, tak ASMedia zaplatí po 7,5 milionu dolarů, takže VIA zřejmě ukončila spor s oběma a další peníze už asi jinými žalobami nedostane. Teoreticky by jen mohla získat nějaké pravidelné tantiémy za budoucí používání svých patentů, zprávy ale o takové dohodě mlčí. Jaký je stav kriminální větve případu, není známo. Je možné, že se na dotyčné zaměstnance nepodařilo získat dost usvědčujících důkazů, což možná mohlo přispět i k nízké výši odškodnění v obchodní rovině kauzy.

bitcoin školení listopad 24

Tento výsledek pro firmu VIA nezní jako velký úspěch, i když podle oficiálního vyjádření jsou všechny tři firmy spokojené. Přijatá částka těžko může nahradit ušlé příjmy, které mohla možná VIA inkasovat, pokud by ASMedia v době po údajném pokoutním získání IP prakticky neovládla trh s řadiči USB 3.0 a poté i USB 3.1. Získané tržby byly asi docela značné. Navíc asi i díky technologii USB 3.0 (a USB 3.1) se ASMedia dostala k zakázce na vývoj čipových sad Promontory pro platformu AMD AM4, která zřejmě také bude docela slušným zdrojem příjmů. Proti tomu může být 15 milionů dolarů jen drobná částka a dost možná ani nezaplatí soudní výlohy. Otázka samozřejmě je, nakolik rozmach ASMedia stál právě na technologiích od VIA, nebo zda by nepřišel i bez nich.

Řadiče USB 3.0 od VIA se v době startu této technologie na základních deskách celkem používaly, dnes ale jen výjimečně. Kdo ví, jak by se události jinak vyvíjely – možná by dnes Ryzeny neměly čipovou sadu Promontory od ASMedia, ale od VIA, jako v dobách procesorů Athlon a Athlon 64.