Video formát VP8 prý porušuje patenty 12 společností, Google zase pod tlakem

Sdílet

 Autor: Redakce

Google to nemá snadné. Konkurence bojuje proti otevřenému Androidu a teď na druhé frontě znovu ožil spor o video formát VP8, který Google za 128 milionů zakoupil, předělal pod svobodnou licencí a zveřejnil zdrojové kódy. Že se to nebude líbit sdružení MPEG LA, které hájí zájmy takřka všech společností, jež mají co dočinění s videem, o tom jsme už psali.

Pravda je taková, že MPEG LA vybídlo své klienty, aby prozkoumali VP8 a našli části algoritmů a metody, ke kterým drží patenty. Nakonec se takových společností našlo 12. MPEG LA nezveřejnilo jména, ani nespustila žalobu, ale už navrhuje patentovou dohodu pro Google.

Google si je ale také jistý a jeho reakcí bylo vytvoření Community Cross-Licence, jež má VP8 chránit. A také teď tvrdí, že vydírání MPEG LA pro ně není nic nového. Věří, že otevřené formáty jsou pro rozvoj webu to nejlepší.

ICTS24

Odhaduji, že dokud nedojde k soudu, Google nepoleví a licence za VP8 nebude chtít platit. Až soudní znalci budou moci potvrdit, jestli jsou patenty opravdu zneužívány. Jenže opět narážíme na to, že softwarové licence mnohdy bývají natolik vágně formulované nebo popisují tak obecnou věc, že je snadné nachytat někoho kvůli jejich porušování. Enkódování a dekódování videa je matematický proces, tam platí určité zásady a limity. V nich si musí být různé formáty podobné. V takové případě je větším viníkem americký patentový úřad než Google, protože dovolil registrovat „banality“. Ale nevíme, co konkrétně Google údajně porušil, takže jsou to pouhé spekulace.

Zdroj: Foss Patents, MPEG LA