Pre danu firmu to bude financne prinosne, pre stat v ziadnom pripade. Ludia musia jest a platit ucty ci pracuju alebo nie. Takze za tych co nepracuju bude niest financne nasledky stat, teda ti co pracuju. A to je zle, pretoze tymto sa prehlbuje priepast medzi tymi co maju a tymi co nemaju. Sef Foxconnu bude mat este viac penazi ako ma, na druhej strane milion ludi nebude mat nic. Na toto sa zabuda a osobne si myslim ze tieto maniere prinesu v buducnosti problemy, konkretne mam na mysli rebelie obrovskych rozmerov ktore prerastu do anarchie.
Proč ten arogantní tón. Já reagoval na tu čínskou odvahu.
Jinak předpokládám, že Japonsko na tom bude co do robotiky asi nejdál, ale nezaměstnanost si drží na 4,6 % (před 50 lety 2,6 %). To zase taková tragédie není. http://www.tradingeconomics.com/japan/unemployment-rate
Ano Čína je velice lidnatá země s mladým obyvatelstvem. Japonsko je téměř pravý opak, takže proto nasazování robotů někde pustili. Navíc je to globální problém. Myslíte si, že by normálně existovala robotovárna Toyoty/Foxconnu v Japonsku/Číně a na jiných světadílech by normálně makali lidé? Soudruzi v Číně zřejmě zapomněli na dějiny proletariátu, které sahají až do velké průmyslové revoluce. Tam také začalo neuvážené nasazování strojů, které braly lidem práci.
Ale bez toho by se přece společnost tak rychle nevyvinula. Kdyby zůstalo u manufaktur, tak dnes nejsme tam, kde jsme. Řada povolání už dnes dnes neexistuje, ale proto stále vznikají nová.
Rekvalifikace pracovníků bude nějakou dobu trvat, o tom nepochybuju. Ale zůstávat u lidské práce, to přece brzdí pokrok. A pokrok zase snižuje natalitu. Země, kde je největší nezaměstnanost, mají zpravidla i nejvíce obyvatel a stále se rodí. A tak pořád dokola.
Já chápu vaše obavy, ale mám jen jiný názor.
No souhlasím, ale dnes je tento trend více nebezpečný, protože roboti/stroje jsou čím dál schopnější (humanoidnější), lidská práce čím dál dražší a kapitalisti čím dál větší...vykořisťovatelé:). Čína teď rozhodně není v situaci kdy může takto plýtvat dělnickými pozicemi - pamatuji na nedávnou ekonomickou krizi a velké propouštění, ze kterého měli strach i soudruzi co neváhají „uklidňovat" davy armádou. Kapitalismus sám o sobě v téhle věci přirozenou rovnováhu nepřinese a vědí to snad všechny vlády světa co nabízí různé pobídky závislé na počtu vzniklých pracovních míst.