Zkuste místo mpv použít nightly build ffplay ( https://ffmpeg.zeranoe.com/builds/ ). Zkusil jsem https://ffmpeg.zeranoe.com/builds/win64/static/ffmpeg-20180916-5109c38-win64-static.zip spolu s Chimera-AV1-10bit-1920x1080-6191kbps.mp4 a využívám všechny jádra https://i.imgur.com/4s7KjZ5.png
Možná by bylo zajímavé stáhnout pár set/tisíc vyrenderovaných obrázků (.png) Buck Bunnyho, vytvořit z nich uncompressed .avi a ten zkusit převést do H.264,HEVC,AV1. Sice to nebude zcela reprezentativní video, ale aspoň nebude trpět přechozí ztrátovou kompresí.
https://peach.blender.org/download/
V téhle fázi je to problematické srovnávat. Ta obrazová kvalita/komprese závisí na dvou věcech - 1) kvalita/schopnosti formátu 2) kvalita/schopnosti enkodéru.
V prvním bodě by to mělo být dobrý, AV1 má opravdu hodně kompresních nástrojů, je to komplexnější než HEVC, lze říct, že to používá víc hrubé síly, takže potenciál by měl být vyšší.
V druhým bodě je problém, protože enkodéry nejsou snadná věc a vyvinout a odladit je trvá roky. x265 má teď už několik let a už na tom není tak špatně, kdežto libaom (referenční/oficiální enkodér AV1) je celkem nezralý. Je otázka, jak dlouho bude trvat, než bude stát za to... taky 2-3 roky? Třeba libpx pro V9 mi přijde, že je pořád špatný v mnoha ohledech i po pěti letech (doufejme, že libaom bude lepší, když už na tom dělají i lidi mimo Google - jenže to na libvpx v menší míře už dělali taky). Pak je ještě Rav1e od Mozilly, ale to je taky úplně na začátku.
Podle mě v tomhle momentě je brzo na nasazení do praxe a možná i na to testování - teda člověk si ho může udělat, ale za rok už to nebude moc platit, je třeba pamatovat, že to je work in progress...
Jaké se dají očekávat reálné výsledky obrazové kvality v 1080p při porovnání s h.264 a h.265 při různých datových tocích? A kdy se dá očekávat akcelerace v gpu? A bude implementována i na generaci Pascal?
Chápu, že je docela brzy se takto ptát, ale pokud se mamuti dohodnou na novém formátu, rád bych věděl, jestli budu potřebovat nové gpu a nový libreelec box k tv.
Ta obrazová kvalita, to si moc nedovoluju tipovat. Když by třeba za ty dva roky dostal enkodér většinu potřebného vývoje a dobré psychovizuální optimalizace, tak bych si tipnul třeba až o 15-20 % nižší bitrate pro průměrnou kvalitu proti HEVC. Ale to je zatím hypotéza/sliby, kdo ví. Při špatné kvalitě by teoreticky na stejnou špatnost měl AV1 potřebovat ještě méně. Na nejnižších bitratech nejsou tak účinné psychovizuální optimalizace, takže tam by také dobré výsledky mohly nastat dřív než za ty dva roky. Naopak při vysoké kvalitě asi AV1 takovou výhodu mít nebude, třeba při bluray bitratech jde většina na šum/zrno.
Tady je teda jedna výjimka. AV1 předepisuje povinnou podporu pro techniku film grain modelling, která to zrno odebere a replikuje ho uměle při přehrávání, To pokud by se podařilo prosadit, tak by to u zrnitých filmů mohlo kvalitu zvednou o hodně, hlavně při průměrných a nižších bitratech. Ale zatím to není moc otestované, tak kdo ví. Tuhle techniku obsahuje už standard H.264 a snad i HEVC, ale dekodéry ji neumí, takže je to tam k ničemu. To samé teoreticky může nastat u AV1.
Co se týče podpory dekódování v GPU, to je ještě asi docela daleko. Specifikace byla uzavřená až v červnu. Takže takové ty úplně 100% hardwarové dekodéry s nízkou spotřebou budou až za dlouho, třeba za 2+ roky (bude ještě záviset, jak se to trefí do vývojového cyklu). Je teoreticky možné, že budou hybridní dekodéry s částečnou akcelerací na shaderech, to by se dalo implementovat pro současná GPU. Ale spotřeba by byla vyšší.