Ad slovo kodek.
Já chvíli zvažoval, zda to použít. Vím, že úplně rigorózně správně by bylo formát, nebo něco takového. Jenže to "kodek" se pro video kompresi zažilo tak moc, že mi přijde, že se už kolokviálně používá víc a je to lepší označení. Protože líp vymezuje tu podstatu věci, tedy že je to formát/způsob komprese videa (nebo audia), kdežto jenom "formát" může navádět i k jiným věcem (poměr stran, formát digitálního TV vysílání, ale hlavně asi ke zmatení s kontejnéry - AVI, MKV, MP4). Kdežto u "kodek" se tím slovem dneska prakticky vždycky míní druh komprese.
Tudíž jsem to tam taky tak použil. IMHO to není špatný termín, když přijmeme, že prostě došlo k významovému posunu. Ten reálně nastal, protože v tom původním významu (hardware nebo software, který kombinuje kódování i dekódování) se to prakticky vůbec nepoužívá. Ono taky takové věci už dneska moc nejsou, používáme slova dekodéry a enkodéry a ty jsou prakticky vždycky separátní knihovna/kód/hardwarový blok.
Je to trochu jako čipset/čipová sada. Reálně to už nic takového jako kdysi není, už přes deset let jsou tu "čipsety" tvořené jediným kusem a někdy už je to dokonce jenom blok integrovaný v CPU. Jenže ten termín má svoji hodnotu v tom, že označuje ty funkce, které čipset měl a které se zas tak nezměnily. Proto má asi smysl ho držet a nenahrazovat ho každé dva roky něčím jiným podle situace.