Já se pořád zdráhám uvěřit tomu, že by po roce a půl zkušeností bylo AMD tak hloupé, aby do jednoho modulu osadilo víc jak 8 jader. Jde to proti ekonomické logice. Současné Ryzeny (12nm) mají podle Anandtechu 213 mm2. To je pěkná velikost, pokud ten čip prodá AMD jako osmijádro, ale dost šílená velikost, pokud ho prodává jako levné čtyřjádro.
Čekal bych, že prvotním zájmem bude využít 7nm proces k zlevnění výroby. Už teď při osmijádrových procesorech je dost velký podíl těch, kteří si při nákupu řeknou, že tolik jader nepotřebují. U 12jader to bude ještě víc. A AMD bude na každého takového jedince vyhazovat prachy oknem, protože pro každého takového zákazníka stejně zaplatí výrobu celého 12jádra (pokud tedy nepřijde s více návrhy čipů a nepředstaví třeba malý šesti či osmijádrový modul a větší 12jádrový).
Navíc AMD potřebuje prorazit hlavně do kategorie notebooků, kterou v současnosti dost opomíjí, zatímco zákazníci je preferují. A do těch se jim nějaké 12jadro také moc nehodí.
Na druhou stranu samozřejmě chápu, že se AMD chce předvézt a hlavně dát stávajícím zákazníkům důvod k upgradu. Proto bych spíš věříl, že vyrobí malý, výrobně levný osmijádrový modul, který dokáže i v socketu AM4 zapojit ve dvojici. A v notebookovém segmentu by mohli tentýž modul propojit s modulem grafického jádra, čemuž by odpovídaly prezentace z poslední doby, kdy ukazují, že ta jejich infinity fabric slouží nejen k propojování jader procesorů, ale i k propojování s gpu částí.
Největším nepřítelem AMD není totiž Intel, největším nepřítelem AMD jsou peníze. Oni potřebují za každou cenu vydělávat. Když budou vydělávat, budou mít prachy i na více návrhů čipů a s více návrhy dokáží ziskově pokrýt více segmentů trhu.
Jak jsou na tom finančně se dozvíme zítra, kdy zveřejní své hospodaření za 2Q/2018.