Videocrashtest: Asus B51E versus Ford Fiesta

20. 10. 2008

Sdílet

 Autor: Redakce

Videocrashtest

Jak ale nejlépe poznat, zda je notebook (ale i jiné elektronické zařízení, například externí pevný disk) skutečně odolný? Jistým vodítkem by mělo být osvědčení o získání způsobilosti v testech sdružených pod označením MIL-STD-810. Jedná se o sérii standardů testovacího oddělení Americké armády určené pro simulaci povětrnostních a mechanických podmínek odpovídajících skutečným situacím na bojištích. Získání osvědčení MIL-STD-810 není žádnou certifikací ani prověřením od armády, i když se výrobci snaží ve svých materiálech tvrdit opak. Dokazuje jen tolik, že zařízení je schopno pracovat v příslušných podmínkách.

 

Testovaný Asus B51E se chlubí osvědčením podle MIL-STD-810 metodou 516.5 procedurou IV, což neznamená nic jiného, než že zařízení je schopno přestát pád z výšky nejvýše 75 centimetrů a to nejen při dopadu na plochu, ale také na rohy v celkem 26 po sobě jdoucích pádech. Jen pro pořádek dodám, že stejné osvědčení drží například odolné notebooky od konkurence (Panasonic, Getac).

Tip: kompletní recenzi notebooku Asus B51E najdete v tomto našem článku.

Nápad na tento crashtest nám vnuknul sám Asus: ten se totiž chlubí vlastním videem, ukazujícím odolnost tohoto notebooku, jehož prodejní cena jen o něco málo přesahuje dvacet tisíc korun. No řekněte sami, jakou odolnost čekáte u takhle levného notebooku?

Odpověď vám nabídneme v zápětí, na následujícím videu, které jsme díky českému zastoupení Asusu mohli pro vás natočit:

Crashtest Asusu B51E from Vlada Janecek on Vimeo.

Ano, viděli jste správně: kovové šasi a mohutné pryžování udělaly svou práci na výbornou. Pár drobných problémů se vyskytlo, nejde však o nic závratného. Prohlédněte si je v následující kapitole!

Výsledky pod drobnohledem, zhodnocení testu


Notebook bezprostředně po testech: bez viditelných šrámů a prasklin

Kovové nožičky, které drží notebook od podložky nesou viditelné vrypy od asfaltové silnice. Nejde o nic drastického, ostré hrany snadno zpracujete jemným pilníčkem.

Celý notebook přežil bez problémů, pouze plastové nožičky držící akumulátor nevydržely energii nakumulovanou pádem a vylomily se. Nejde však o žádný větší problém, i bez nich akumulátor drží ve svém slotu pevně. Toto jsou jediné "porouchané" části při testu. A pokud vám to přijde hodně, zkuste stejný pád se svým notebookem.

Dokázal neuvěřitelné

Viděli jsme v redakci již mnoho nerozbitných notebooků. A to opravdu těch supernerozbitných, které se chlubily vším možným. A u mnoha z nich nám jejich výrobce nebo distributor nedovolil ani polovinu toho, co jsme mohli provést s testovaným Asusem B51E! A už víme proč: protože v Asusu dobře věděli, čeho je tento notebook doopravdy schopen. Vydrží s vámi vše, nevadí mu, když zmoknete. Přežije pád (za chodu!) na tvrdou podložku a nadále plně funguje. A vydží i opravdu velký tlak na displej, takže si jej klidně můžete vzít na rockový festival jako sedátko na zem.

Takže pokud cestujete a chcete odolný a velmi slušně výkonný notebook, přemýšlejte nad B51E: za 23 tisíc korun včetně daně z přidané hodnoty dostanete neuvěřitelně mnoho muziky.

Kompletní fotogalerie

ICTS24