Hlavní navigace

Google vás šmíruje. Prohlížeč Vivaldi proto změnil výchozí vyhledávač

22. 3. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Zakladatel společností Opera a Vivaldi Jon von Tetzchner má na Google pifku. Dlouhodobě mu vadí, že své weby Google navrhuje tak, aby nefungovaly v jiných prohlížečích. V minulosti házel klacky pod nohy Opeře, teď totéž činí i Vivaldimu, přestože běží na stejném základu jako Chrome. Google navíc spolu s Facebookem několikrát označil jako velké bezpečnostní riziko, protože nekontrolovaně sbírají spousty dat uživatelích. První problém Vivaldi řeší tak, že u nekompatibilních webů změní identifikaci prohlížeče (tzv. user agent) na Chrome. Na druhou „díru“ Vivaldi záplatuje díky partnerství s DuckDuckGo, který je nově výchozím vyhledávačem v anonymním režimu surfování. Při něm prohlížeč neuchovává historii, cookies ani dočasné soubory. A lepší bezpečnosti má napomoci vyhledávač, který vás nesleduje a nežije z prodeje uživatelských dat inzerentům na rozdíl od Googlu, Bingu, Seznamu a spol.

DuckDuckGo je nově výchozím vyhledávačem v anonymním režimu
DuckDuckGo je nově výchozím vyhledávačem v anonymním režimu
DuckDuckGo v praxi
DuckDuckGo v praxi
Nastavení výchozího vyhledávače
Nastavení výchozího vyhledávače

DuckDuckGo se stane výchozím vyhledávačem jen v adresním řádku prohlížeče. Zvláštní vyhledávací pole vedle něj zůstane nezměněno, takže rychlý přístup ke Googlu budete mít i nadále. Vivaldi navíc nechává důležitá rozhodnutí na uživatelích, takže v nastavení si můžete zvolit, aby v anonymním režimu byl jiný výchozí vyhledávač.

ICTS24

Stále navíc fungují užitečné „přezdívky“. Pokud do adresního řádku zadáte „g “ (s mezerou), automaticky tím řeknete, že dále psaná slova chcete vyhledat pomocí Googlu. Zkratka „b “ slouží pro Bing, „w “ pro Wikipedii atd. Přezdívky lze samozřejmě libovolně měnit.

DuckDuckGo byl založen před 10 lety Gabrielem Weinbergem, který chtěl pro sebe i další uživatele vytvořit vyhledávač, který respektuje soukromí. Tvůrci si zakládají na tom, že neukládají nic, než co je pro chod vyhledávače nezbytné. Veškerá data anonymizují a se třetími stranami nesdílejí konkrétní dotazy ani historii hledání. Od roku 2008 již DuckDuckGo odpověděl na 18 miliard dotazů. Jen pro srovnání, Google tohle zvládne za tři dny.