Vivoactive: první chytré hodinky od Garminu

25. 5. 2015

Sdílet

 Autor: Redakce

Zatímco nedávno testované hodinky Garmin Forerunner 920 XT byly ryzími sporttestery a chytré funkce byly v podstatě jen doplňkem, Garmin Vivoactive jsou už především chytrými hodinkami. Mají sice řadu funkcí pro měření sportovních aktivit, ale oproti specializovaným sporttesterům už jsou poněkud ořezané. O to více mají jiných funkcí a dostaly jako první hodinky také dotykový displej. Navíc jsou velmi lehké, takže je na ruce skoro ani necítíte; můžete je tak nosit neustále a tu tam je jen dobijete.

Garmin Vívoactive
Garmin Vívoactive

Vivoactive jsou vážně velmi lehoučké, neváží ani 40 gramů a díky tenkému provedení o nich ani nevíte. Řemínek je tenký a nijak se do ruky. Zatímco s 920XT jsem měl zápěstí často ráno otlačené, s Vivoactive se mi nic podobného nestalo. I design Vivoactive je více hodinkový, na první pohled byste nepoznali, že máte na ruce Garmina; splést se mohou například se Sony Smartwatch.

Dotykový displej. Výhoda, nebo nevýhoda?

Vivoactive jsou prvními hodinkami Garminu, které mají místo mnoha tlačítek dotykový displej. Tlačítka zůstala jen dvě – zapínací, které umí také rozsvítit displej, a tlačítko pro přepnutí do režimu sportovních aktivit. Dále jsou tu dvě senzorová pod displejem, jedno slouží pro návrat v menu o úroveň zpět, druhé pro vyvolání kontextového menu jednotlivých aktivit. Jednotlivé obrazovky s různými informacemi přepínáte pohybem prstu po displeji a poté jednotlivé „widgety“ ovládáte přímo dotykem; tím se Vivoactive stávají skutečnými chytrými hodinkami jako různé modely s Android Wear nebo Apple Watch.

Garmin Vívoactive
Garmin Vívoactive

Displej má transreflexní vrstvu, takže za dobrého světla je slušně vidět i bez podsvícení, nicméně kvůli dotykové vrstvě je celkově hůře čitelný než hodinky bez dotykáče. Také při podsvícení, které se aktivuje tlačítkem pro zapnutí nebo přepnutím na jinou obrazovku, není čitelnost za šera příliš dobrá, a to zejména při pohledu z boku. Je škoda, že se podsvícení nezapne například při poklepání na displej nebo nějakým speciálním pohybem jako u Apple Watch (zapne se až posunem prstu na nějaký widget).

Displej má velmi hrubý rastr, jeho rozlišení je pouze 205 × 148 bodů, což znamená ve výsledku nepříliš jemné písmo i grafiku. Oproti konkurenci, která se chlubí rozlišením dvakrát až třikrát větším, je rozdíl patrný na první pohled. Na druhou stranu u hodinek rozlišení vážně neřeším, netrávím jejich sledováním dlouhé minuty a hodiny, jako třeba u mobilu nebo tabletu. Widgety jsou zobrazeny světlým písmem na tmavém pozadí, což šetří baterii (displej je typu OLED), jen hodinky a jednotlivé obrazovky sportovních aktivit mohou být na bílém pozadí, což zlepšuje čitelnost údajů.

Garmin Vívoactive
Garmin Vívoactive

Dotykový displej má ale jednu velkou nevýhodu. Pokud pominu, že je relativně malý a ovládání dotykem je poněkud problematické, protože trefit se na malé ikonky nebo texty vyžaduje soustředění a klid ruky, je to volba dotykové vrstvy. Ta je totiž kapacitní, podobně jako u mobilních telefonů, a ne rezistivní. Zapomeňte tak na ovládání v rukavicích bez speciální vrstvy, zpocené nebo mokré ruce. Někdy tak hodinky nezareagují na pohyb prstem, což trošku zamrzí, ale je to pochopitelné vzhledem k použité technologii; ani konkurenční hodinky na tom nejsou jinak.

Garmin Vívoactive - představení

Funkce a určení

Pár chytrých funkcí

S mobilem komunikuje Vivoactive pomocí Bluetooth, přes něž se spojí s aplikací Garmin Connect; ta následně zajistí přístup k řadě funkcí. Samozřejmostí jsou notifikace – co zobrazí mobil, zobrazí i hodinky. Notifikace se na displeji ukáže zhruba na deset sekund, pak odpluje do seznamu, do něhož se dostanete z hlavní obrazovky pohybem vpravo. Notifikace si můžete přečíst, ale nemůžete na ně nijak reagovat, například vytočit zmeškaný hovor nebo odpovědět na SMS. Je to jen pasivní režim. U Applu se zobrazí buď všechny notifikace, nebo žádné, u Androidu lze ovládat notifikace jednotlivých aplikací samostatně.

Garmin Vívoactive Garmin Vívoactive Garmin Vívoactive    

Další obrazovka zobrazuje nadcházející události kalendáře aktuálního dne, přičemž je možné zobrazit i podrobnosti. Následuje ovládání hudby na mobilu – nevidíte sice, jaká písnička hraje, ale můžete ji pustit nebo pauznout, případně posunout na další písničku seznamu nebo se vrátit zpět (s Androidem lze ovládat i hlasitost). To se hodí zejména při sportovní aktivitě, kdy nemusíte lovit telefon v kapse nebo tlačítka na handsfree sluchátkách jsou nedostupná (například pokud máte na hlavě zimní kuklu). Opět jedno omezení Applu – ovládání pracuje pouze s nativní aplikací Hudba, už ne ale třeba se Spotify. Toto Android zvládá.

Garmin Vívoactive – displeje
Garmin Vívoactive – displeje

Pokračujeme počasím – aktuální stav i predikce na další hodiny nebo dny. (Zde by se mi hodil také meteoradar, abych věděl, zda se neblíží déšť). A konečně poslední je obrazovka krokoměru s aktuálním stavem a cílem. Cíl si můžete nastavit buď manuálně, nebo automaticky – pak se přizpůsobuje tomu, jak jste chodili v předchozí dny. Když nachodíte více, cíl se zvyšuje a naopak.

Základní obrazovkou jsou hodinky, které ukazují pouze čas, nikoliv už stav kroků a cíl – ty byly vyděleny do samostatného widgetu. Nicméně díky platformě Garmin IQ, která umožňuje vývojářům měnit vzhled hodinek, přidávat nové widgety a obrazovky aktivit (například grafický měřič tepu nebo grafický výškoměr), je možno toto upravit. V IQ už existují vzhledy hodinek, které kromě času ukazuji také den, datum, aktuální počet krokům cíl, počet kalorií a či aktuální stav baterie. Ten totiž na základních digitálkách chybí.

Na kolo? Ano, ale kam s nimi?

Sportovní hodinky jsou určeny primárně pro běh neb plavání. Pokud chcete jezdit na kole, je vždy lepší mít cyklopočítač, Garmin jich nabízí celou řadu a mají oproti hodinkám řadu výhod. Nicméně pokud běháte i jezdíte současně a nechcete utrácet za dvě zařízení, můžete hodinky použít i pro jízdu na kole.

Musíte ale v takovém případě počítat s horší montáží na řídítka, pokud nechcete mít hodinky na ruce (což třeba v zimním nebo podzimním oblečení nelze). Není k dispozici žádný „mount“ jako pro 920 XT, hodinky je třeba připnout na řídítka stejně jako na ruku. Pak se hodí speciální gumový držák, který tenká řídítka podstatně zvětší a hodinky pak hezky drží. Malý displej je také hůře čitelný, a pokud budete mít tlusté rukavice, budou se vám hodinky i hůře ovládat.

Hlavně pro běh

Vivoactive nabízí celkem pět sportovních aktivit, kolo venku a uvnitř, běh venku a uvnitř, plavání uvnitř, chůze a golf. Chybí ale venkovní plavání s GPS, takže plavat můžete jen v bazénu, kde se uplavené metry měří podle zadané délky bazénu a vestavěného akcelerometru. U indoor cyklistiky se vzdálenost měří podle ANT+ senzorů, které si připevníte na rotoped nebo kolo, pokud jej máte na válcích. Běh pak spoléhá na vestavěný akcelerometr, je však nutno zadat délku kroku.

Garmin Vívoactive – displeje
Garmin Vívoactive – displeje

Každá GPS aktivita (běh, kolo, chůze) nabízí možnost zobrazení tří obrazovek se třemi údaji, což může být pro některé aktivity málo. Pro běh to stačí, ale na kole potřebuji sledovat údajů o něco více. Nicméně Vivoactive není primárně cyklistický počítač a pro běh vám postačí údaje jako tempo, průměrné tempo, čas, vzdálenost, kadence, tep a průměrný tep, případně rychlost.

Jednotlivé obrazovky lze u každé aktivity plně konfigurovat s tím, že prostřední údaj se bere jako hlavní a tudíž je zdůrazněn. Například u běhu to může být aktuální nebo průměrné tempo, u jízdy rychlost nebo ujetá vzdálenost. Obrazovky se přepínají klepnutím na displej, případně lze nastavit automatické přepínání s různými intervaly, což se hodí třeba na kole, kdy potřebujete obě ruce pro řízení.

To, že ovládání dotykového displeje není při aktivitě ideální, jsem už zmínil dříve. Klasická tlačítka jako na sportesterech jsou pro ovládání při sportovních aktivitách zkrátka lepší; nemusíte se totiž na hodinky vůbec dívat, ovládáte je po paměti.

Ovládání pauzy, srovnání s konkurencí

Když si dáváte pauzu

Pokud při zapnuté aktivitě chvíli podržíte prst na displeji, přepne se Vivoactive do režimu hodinek, kde si můžete prohlédnout i widgety nebo dostat se do nastavení. To se hodí, když se potřebujete podívat, kolik je hodin nebo kolik jste nachodili nebo naběhali kroků.

Při aktivitě lze nastavit automatická kola, například u běhu se to hodí po kilometru, abyste věděli, jak jste na tom s tempem. Pokud vám nevyhovuje automatika, například na kole, můžete si nastavit kola ručně. Na to je použito senzorové tlačítko pro návrat zpět. Vzhledem k horší citlivosti displeje v rukavicích by bylo lepší tlačítko hardwarové, ale ve většině případů to je v pohodě. Po každém dokončeném kole se zobrazí rekapitulace, takže víte, jak dobří nebo špatní jste byli.

Tlačítko na pravé straně, které spouští aktivitu, lze použít pro její ukončení nebo pauzu. Pokud tlačítko zmáčknete ještě jednou, aktivita bude pokračovat. Mátel-li aktivitu pauznutou a chcete se podívat na hodinky, stačí klepnout na Zpět a poté podržet prst na hodinkách, což vás dostane do základního režimu. Tlačítko „Start“ vás dostane k volbě uložení/znovuspuštění aktivity. Je to trošku komplikovanější, ale dá se na to zvyknout.

Srovnání se sporttestery

Vzhledem k tomu, že jde především o chytré hodinky, jsou sportovní funkce oproti sporttesterům docela ořezané. Nemáte barometr, kompas, není tu virtuální tréninkový partner, nemůžete si vytvářet vlastní tréninky, nezobrazí se prošlá trasa, nemůžete vytvářet nové aktivity stejně jako kombinace aktivit (například triatlon), není tu výpočet VO2MAX, předpovídač výkonu (například kolik uběhnete v aktuálním tempu) a podobně.

To ale vyvažuje podstatně nižší cena, která je oproti sporttesterům téměř poloviční. Nehledě na to, že sportovními funkcemi mezi hodinkami s Android Wear nebo Apple Watch produkt od Garminu exceluje. Už jen podporou všech ANT+ čidel včetně powermeteru nebo čidla teploty. Zkrátka pokud sport je jenom doplňkem vašeho života a ne jeho hlavní náplní, budou vám z tohoto hlediska Vivoactive vyhovovat.

Přijdou nové widgety?

Z dalších zajímavých funkcí, které Vivoactive nabízí, je možnost najít svůj mobil, samozřejmě v případě, že je v daném okamžiku připojen pomocí Bluetooth. Telefon zazvoní, takže jej lépe najdete v hromadě tašek, mezi nákupem nebo pod sedadlem v autě. Nechybí ani historie procházení aktivit, nemůžete se však podívat na kroky, jen na běhy, jízdy apod. Všechno však uvidíte v aplikaci Garmin Connect, díky níž hodinky komunikují s mobilem a která také zajišťuje připojení k internetu pro aplikace třetích stran.

Garmin Vívoactive
Garmin Vívoactive

 Garmin Vívoactive Garmin Vívoactive Garmin Vívoactive

Další funkce hodinek lze rozšířit pomocí platformy Garmin IQ. Ta umožní přidávat do hodinek další widgety (miniaplikace jako počasí, akcie nebo jednoduché hry), vzhledy hodinek a obrazovky aktivit (třeba graf nastoupených metrů nebo průběh tepu srdce). Seznam aplikací zatím není široký, rozhodně nemá na Android Wear nebo Apple Watch, ale uživatelé alespoň mají naději do budoucna, že jejich hodinky budou umět něco víc.

Výdrž, hodnocení

Tři dny, den i týden

Zásadní otázkou použitelnosti chytrých hodinek je jejich výdrž. Běžné chytré hodinky vydrží okolo dvou dnů, Pebble s černobílým displejem pak i týden – ale také i jen několik hodin, záleží na tom, jak je používáte. Garmin se na webu chlubí výdrží až tři týdny v režimu hodinek, kdy je aktivní jen krokoměr a snímač „kvality“ spánku, případně nějakých 10 hodin v režimu GPS. Praxe je pak kombinace těchto dvou hodnot. Při nějakých dvou hodinách GPS aktivity (dva běhy, jedna jízda na kole) se dostanete na přibližně čtyři dny, což je oproti jiným hodinkám nadprůměrné.

Garmin Vívoactive

Nabíjení netrvá ani dvě hodiny a Garmin pro dobíjení dodává USB kolíbku, do níž se hodinky nezacvaknou, ale hezky magnetem přichytí. Na rozdíl od 920 XT hodinky v režimu nabíjení normálně fungují, což umožňuje jeden fígl – můžete si je na ruku nebo na kolo zapnout včetně kolíbky a tu pak zapnout do externího powerbanku. Zajímavá možnost, jak výrazně prodloužit výdrž, když vám dochází šťáva a do cíle daleko. Není to moc pohodlné, ale funguje to.

Poznámka: Hodinky mají stejně jako 920 XT nebo Fenix 3 stejný problém - občas stav nabití baterie začne velmi rychle klesat, jakoby byla aktivní GPS. Garmin o chybě ví a snaží se ji napravit. Je možné, že ji způsobují špatně napsat widgety a vzhledy hodinek třetích stran.

Kompromisní funkce, skvělá cena

Je toho hodně, co Vivoactive umí. Trošku problémem ovšem je, že nic nedělají naplno. Mají méně sportovních funkcí než specializované univerzální sporttestery a současně zvládají méně funkcí jako chytré hodinky než konkurence s Androidem nebo třeba Pebble. A nové widgety, které by možnosti hodinek rozšířily, přibývají jen velmi pomalu, na rozdíl od Android Wear.

Plusy / mínusy
  nejvíce „chytrých“ funkcí z hodinek Garminu
  dotykový displej pro ovládání widgetů a her
  delší výdrž než chytré hodinky s Androidem a iOS
  kompaktní rozměry, nízká hmotnost
  zhoršené ovládání při aktivitě
  méně aplikací Garmin IQ
  občas zůstane „viset“ GPS
Hodnocení

I přes uvedené nedostatky jsou Vivoactive povedené hodinky – a s příchodem nových funkcí, ať už od Garminu v novém fw, nebo díky aplikacím třetím stran to bude ještě lepší. Jsou lehké, dlouho vydrží, nabízí řadu možností pro sportování a i základní chytré funkce, díky nimž není nutno vytahovat mobil z kapsy. Bez problému se vejdou pod košili i manžety mikin a bund, což s 920 XT nebo F3 bohužel moc nejde. Navíc si už nyní můžete pořídit řadu barevných řemínků, které doplní váš každodenní styl.

bitcoin školení listopad 24


Graf ceny produktu GARMIN Vivoactive poskytuje server Heureka.cz

Za zapůjčení děkujeme společnosti Garmin.