O víkendu jsme tu měli ne úplně pozitivně vyznívající zprávu o čínském počítačovém průmyslu, ale abychom jen nehaněli: čínským firmám se podařilo vyrobit další vlastní samostatné GPU pro PC. V této oblasti dlouho zcela ovládané západními firmami (AMD, Nvidia a nyní Intel, který staví na základě svých integrovaných grafik) se tak objevují skutečně nové čínské alternativy, které budou moci být používané mimo jiné také s lokálními čínskými CPU.
Po grafice Glenfly Arise (která by snad měla pocházet z příbuzenské linie integrovaných grafik S3 Graphics a VIA, protože Glenfly je dceřiná firma Zhaoxinu) tu máme další a zřejmě separátní vývoj samostatného čínského GPU. Tentokrát jde o grafiku / GPU firmy Moore Threads označenou MTT S10. O této společnosti a jejích plánech už jsme tu psali. Ironicky na apríla, ale její grafiky jsou zřejmě skutečné.
Moore Threads MTT S10
První GPU od Moore Threads se objevilo rovnou na čínském online tržišti Taobao – je to právě karta MTT S10. Ta by měla být levnou desktopovou kartou se základními zobrazovacími schopnostmi a videofunkcemi, určenou pro kancelářské počítače. Tato grafika tedy je hlavně zobrazovadlem nahrazující integrované GPU procesorům, které jím nejsou vybavené. Moore Threads chystá také výkonnější model MTT S60, který prý bude vhodný pro výkonná PC a pracovní stanice sloužící pro kreativní činnosti a zábavu, a kartu MTT S2000, která bude určená do serverů. Ty ale zatím na Taobao na rozdíl od karty MTT S10 nedorazily.
Moore Threads MTT S10 je nízkoprofilová karta, jejíž TDP je jen 30 W a má jednoduchý aktivní chladič (tloušťka by měla být na jediný slot). Samotný čip GPU je údajně vyráběný 12nm procesem a běží na frekvenci 1,0 GHz. Podporuje grafická API OpenGL, OpenGL ES, WebGL a Vulkan, operační systém Android a Linux (na procesorech x86, ARM a LoongArch). Do systému je připojen přes PCI Express 3.0 ×8 a používá paměti LPDDR4, jejichž kapacita však není upřesněná.
Tip: Čína má vlastní procesorovou architekturu LoongArch, CPU Loongson přejdou z MIPS?
Karta je vybavená výstupem HDMI 2.1, ovšem s podporou rozlišení odpovídajících HDMI 2.0 (má podporovat připojení 4K monitorů při 60Hz obnovovací frekvenci), a analogovým výstupem pro legacy monitory. Čip umí akcelerovat video ve formátech H.264, H.265 a AV1. Zvládá dekódování, ale údajně už i hardwarové enkódování do formátu AV1.
Moore Threads uvádí, že architektura GPU se jmenuje Musa či MUSA, což by implikovalo, že jde o něco, co firma sama vyvinula. Ale spíš bychom čekali, že půjde o licencovanou architekturu GPU od Imagination Technologies. Ta byla dlouhá léta používána jen v mobilních SoC architektury ARM, ale je možné z ní udělat i samostatné desktopové GPU – největší problém spojený s takovým plánem budou až ovladače a podpora v softwaru. Imagination Technologies byla ovládnuta čínským kapitálem a od té doby zřejmě v Číně vzniklo více firem, které pracují na vlastních samostatných GPU, založených právě na linii GPU Imagination / PowerVR. Další by měla být řada Fantasy One od Innosiliconu.
Karta Moore Threads MTT S10 by měla být relativně levná, na Taobao se uvádí, že bude stát 800 jüanů. To vychází na asi 112 $, 115 € nebo něco přes 2800 Kč (nicméně u nás by s DPH cena asi mohla být vyšší). To je sice cena nízká na poměry nedávných šílených cen za kryptobubliny, ale pokud uvážíte nejspíše hodně chabé herní schopnosti a potenciální nekompatibility s existujícím 3D softwarem, asi se přeci jen vyplatí poohlédnout se spíš třeba po Radeonu RX 6400, přestože je o dost dražší.
Jak už bylo řečeno, samostatných čínských GPU vzniká vícero, včetně některých s ambicí sloužit pro hraní her (kde však budou velkou překážkou ovladače). Nejsou to tedy zdaleka jen nová GPU od Intelu, kdo do této oblasti hardwaru teď přináší zpestření. Jen je asi pravděpodobné, že čínské novinky u nás bude téměř nemožné sehnat.
- Tip: Čínská samostatná GPU Innosilicon Fantasy One odhalená: herní karty pro desktop i pro servery
- Tip: Kompletně čínské samostatné GPU Glenfly Arise oficiálně odhaleno, do páru k čínským CPU
- Tip: Čínská samostatná GPU Jingjia JM9 se blíží. Čip s HBM2 a výkonem GTX 1080 měl tapeout
Zdroje: Tom's Hardware, PC Watch, Moore Threads