Vědci svou neuronovou síť trénovali na více než milionu barevných fotek z databáze ImageNet. O výsledky práce se navíc podělili. Zájemci si mohou přečíst celou studii, nadšenci stáhnout zdrojové kódy a běžní uživatelé si mohou vyzkoušet online verzi nástroje. Do něj můžete obrázek vložit buď nahráním z počítače, nebo podstrčením URL již publikovaného snímku.
Hromadu příkladů najdete na této stránce. Já jsem nástroj vyzkoušel na třech fotografiích stažených ze svobodné galerie Pixabay. Všechny byly původně barevné, v editoru jsem je převedl do černobílé podoby a poslal do online kolorovače. Výsledky mě docela překvapily. Sami tvůrci říkají, že když dali skupině lidí vybrat mezi původním snímkem a dobarveným, ošálili 32 % respondentů, což je prý nejvíc v oboru.
U mých příkladů je rozdíl jasný, ale některé dílčí části vypadají dobře. Na prvním snímku se mi vcelku líbí tónování trávy i oblohy. Ani ta pleťovka v místech, kde se trefila na kůži, nevypadá zle. Obarvený labrador by už dokázal lidi zmást nebýt té lidské ruky a nejasných okrajů. Do mořské vlny se sice přihnala pouštní bouře, ale osobně se mi ten dobarvený výsledek pro svou dramatičnost líbí více.
Doplněno: Samotného mě kolorování baví, takže jsem srovnal, jak vypadá ruční práce v Gimpu s tím, když dobarvuje robot. Jsem v tom zatím lepší, ale trvá mi to nesrovnatelně déle. :-)
Původní fotografie (zdroj: Pixabay)
Automaticky kolorovaná fotografie
Původní fotografie (zdroj: Pixabay)
Automaticky kolorovaná fotografie
Původní fotografie (zdroj: Pixabay)