Výhodou Cat-M má být nízká spotřeba a dobrá prostupnost zdmi. Podle Vodafonu jde i o dobrou náhradu stárnoucí sítě 2G, která se dnes pro některá zařízení chytré domácnosti (například dálkového ovládání brány) stále hojně používá.
Připojené zařízení má na baterii vydržet i několik let. Na rozdíl od NB-IoT, přes které se nedá odeslat větší objem dat a nepošlete ani fotografii z kamery, toto Cat-M již zvládne. Rychlost může dosáhnout na 1 Mb/s. Cat-M v Česku běží na frekvencích 900 a 1800 MHz.
„Zařízení v této síti jsou plně mobilní, tedy dokážou i v pohybu rychle navázat spojení, což je důležité pro mobilní aplikace, které vyžadují okamžitou odezvu. Technologie Cat-M později v budoucnu umožní pro internet věcí také SMS a hlasové služby, jako je třeba volání z výtahu v případě poruchy, což NB-IoT jako nízkorychlostní síť nabídnout nemůže.“
V polovině prázdnin má mít pokrytí 93 % populace. Cat-M nemá současnou NB-IoT nahradit, ale doplnit. Obě sítě fungují i v zahraničí. Vodafone se chlubí prvním velkým zákazníkem této služby, kterým je česká firma Dronetag. Síť je momentálně určena pro firemní zákazníky, ale objednat lze i jediná SIM a stačí vám IČO.