Vodníci u soudu. Asetek pokračuje v patentových žalobách proti konkurenci

13. 3. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

V srpnu jsem zde referoval o patentové soudní při, se kterou firma Asetek vyrazila na svého konkurenta v oboru vodních chladičů, firmu CoolIT. V titulu tehdy stála otázka, zda se patentové běsnění, zuřící mezi výrobci telefonů, nepřelije i do vodního chlazení. A vskutku, firmě Asetek se zřejmě u soudů zalíbilo, neboť se do jejich síní vrací. A aby jí tam bylo ještě veseleji, pozve si jako společnost dalšího konkurenta, firmu Cooler Master, která z toho ale asi radost mít nebude.

Asetek stejně jako minule tvrdí, že chladiče Coooler Masteru neoprávněně používají technologii, kterou si Asetek patentoval. Konkrétně se mu nelíbí chladiče Seidon 120M a Seidon 240M. Asetek požaduje, aby Cooler Master tyto výrobky přestal prodávat či je i jen propagovat na svých stránkách, či v obchodech (konkrétně si žaloba stěžuje na spolupráci s obchody Newegg.com a SuperBiiz.com). U soudu bude Asetek o vydání předběžného příkazu, který by prodeje zakázal. Asetek se dokonce v listopadu pokusil Cooler Master přimět k tomu, aby uvedení chladičů předem zrušil, zasláním tzv. dopisu „Cease and Desist“.

Patentový spor Cooler Master versus Asetek - Coolermaster Seidon 120M

Pře se má týkat stejných dvou patentů, kterými Asetek ohrožuje i CoolIT. Ve spojených státech jsou evidovány pod čísly 8 240 362 a 8 245 764, a týkají se přímo kompaktního kapalinového chlazení. O tom, že tyto dva patenty porušuje, byla firma Cooler Master údajně v listopadu zpravena právě oním škaredým dopisem, a dle Aseteku tedy toto duševní vlastnictví zneužívá vědomě. Za porušování proto Asetek může (a bude) vymáhat trojnásobně vysoké odškodnění. Vedle toho také požaduje, aby Cooler Master v případě prohry zaplatil soudní výlohy.

Nechci zde nijak hodnotit, kdo by v tomto případě mohl být v právu. Pokud jsou Seidony skutečně okopírovány, pak je právní ochrana pomocí patentů skutečně namístě. Chce-li být Cooler Master očištěn, musí dosáhnout toho, aby soud buď shledal, že se patenty na daný hardware nevztahují, anebo úspěšně napadnout jejich platnost. Druhá z variant by Aseteku zasadila nepříjemnou ránu, a také by jistě uklidnila další hráče na trhu.

Patentový spor Cooler Master versus Asetek - žaloba

Patentový spor Cooler Master versus Asetek - patent číslo 8 240 362

Ovšem nerad vidím taktiku, kdy se Asetek nejprve pokusil strašit pomocí onoho příkazu „Cease and Desist“. To je v podstatě dopis, kterým někomu sdělujete, že se podle vás dopouští porušování vašich práv, a aby toho okamžitě nechal, jinak ho poženete k soudu. Jelikož ho můžete sepsat kdykoliv se vám zlíbí, nemá sám o sobě právní účinnost. Podepsán právníkem ovšem působí jistým zastrašujícím efektem, takže s ním lze někdy dosáhnou svého, aniž by věc byla vůbec přezkoumána skutečným soudem. Pokusit se takto zabránit konkurentovi ve vydání jeho výrobku se mi zdá poněkud nesportovní. Samozřejmě je ale třeba mít na paměti, že v mantinelech zákona to je a v byznysu se na formu tolik nehledí.

Navíc se lze na věc dívat ještě jinak: pokud je žaloba Aseteku skutečně neprůstřelná, mohlo jít z jeho pohledu o vstřícné gesto. Tedy o pokus o diplomatické (a pro Cooler Master třeba i levnější) řešení před tím, než se přistoupí k ozbrojenému boji.

 

bitcoin_skoleni

Každopádně ale platí, že pokud by se Aseteku podařilo chytit na tyto patenty vícero svých konkurentů, získal by proti nim značnou výhodu. Zřejmě by od nich mohl vymáhat licenční poplatky, čímž by je cenově znevýhodnil. Uvidíme, jak se tyto tahanice vodníků vyvinou, omezení soutěže ovšem obecně nebývá dobré pro zákazníka.

Zdroj: eTeknix