S tím mají problém feministická hnutí ve Francii, Velké Británii nebo Norsku, kde chtějí, aby retušované fotky byly zvlášť označovány. Vadí jim, že nezobrazují realitu, ale zkreslené ideály, které pak frustrují čtenářky. (A dávají vydělat plastických chirurgům.)
Hany Farid a Eric Kee z Darmouth College přišli na způsob, jak takové fotografie jednoduše označit. Jejich software totiž dokáže analyzovat původní a upravenou fotku a rozdíl vyčíslit hodnotou od 1 (nejpodobnější) do 5 (nejvíce úprav).
Příklady před a po úpravách. Na fotkách zpěvačka Fergie a Děd vševěd
Přiznávají, že jejich úlohou není zrušit Photoshop a jiné retušovací nástroje, ale vyčíslení má uklidnit čtenáře, že ne všechna krása je opravdová. Použili přitom vtipné přirovnání, že to, co vidíme na některých fotografiích, jsou podobná grafická kouzla jako ta, jež byla použita ve filmu Avatar. Číslo by mohlo fungovat i jako autoregulace. Modelka si třeba dá do podmínek, že nechce být „pětka“.
Jejich nástroj by se v ideálním případě měl stát jakýmsi standardem, který by používaly všechny agentury, aby hodnocení bylo možné vzájemně porovnat.
Více se o jejich studii dozvíte na Scribd a webu Dartmouth.edu.