To by byl docela pruser (na renome) pro AMD, kdyby ARL prinesl opravdu zajimavy herni plus vykon a snizil u toho spotrebu..
Ale zatim taky verim, ze X3D by korunku vratil zpatky AMD, akorat to nebude letos..
22. 8. 2024, 15:37 editováno autorem komentáře
Zen 5 je predrazeny.
proti 7ckove rade plus 45 % na cene.
Spravne ma byt:
15 % vykon, 15 % novinka max
Za AVX dekujeme, ale na co je to dobre?
Od pravdy jsi docela daleko.
AVX instrukce jsou používány poměrně hodně, zejména v poslední době. Typické užití je v případě encodingu videa (h.264, h.265) nebo pří renderingu 3D a obecně dalších úlohách, kde se něco intenzivně počítá s větším objemem dat.
A zatím co v minulosti to moc smysl nemělo, protože Intel AVX implementoval do procesorů tak nějak nahodile (podle jeho vize segmentace trhu) a zároveň mu to peklo jak sviňa, tak dneska AMD dává podporu AVX "všude" a zároveň ji masivně vylepšuje a třeba právě u toho Zen5 docela významně. Přitom když se podíváš třeba k Pugetovi, tak Intel tam měl historicky nějaký náskok, který AMD postupně zavírá.
Pro gamesníka je to samozřejmě k ničemu, jenže všichni nejsme jen gamesníci.
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/amd-ryzen-9000-content-creation-review/
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/adobe-photoshop-amd-ryzen-9000-series-vs-intel-core-14th-gen/
Teď se přišlo na to, že W11 mají bug, který na Zen 5 způsobuje chyby v predikci větvení, což znatelně sráží výkon. Například v (novém) linuxu Ryzeny 9000 jedou o dost lépe. Chyba má být opravena ve vydání 25H2 a oprava je už k dispozici v insider buildu 26100. Další chyba způsobuje špatné rozpoznání změn při výměně procesoru a následné chybné vytěžování úsporných jader místo výkonných. Oprava na toto zatím k dispozici není, doporučuje se po výměně Ryzenu za jiný model s jádry Zen 5c přeinstalovat Windows 11.
"Chyba má být opravena ve vydání 25H2"
.. 24H2
"což znatelně sráží výkon"
.. vykon to snizuje jak u Zen4, tak u Zen5. HWu uz ma herne pretestovano na 24H2 a zadny zazrak necekej. Zen5 se jednoduse herne nepovedl. Mirny pokrok v mezich zakona. Lidi si porad namlouvaji, ze je tam schovana nejaka zazracna rezerva.. neni.
23. 8. 2024, 20:01 editováno autorem komentáře
Ne, to se v těchhle databázích neukáže.
Jednovláknový výkon by snad nemusel být ovlivněný přetaktováním/odemčením limitů, podle detekce byl takt toho 285K během jednovláknoého testu stále na 5700 MHz, takže bez navýšení (otázka je, jestli třeba deska neignorovala prahovou teplotu Thermal Velocity Boostu, jak se to často (až vždycky?) děje na LGA 1700).
Mnohovláknový výkon může být samozřejmě dost závislý na PL2 - jestli byl nastavený na těch 250W (nebo dokonce 330W extreme profile?), to těžko říct. Ale geekbench myslím nebýval tak výhřevná zátěž jako třeba Cinebench/Blender, a MT test není 100% zátěž CPU, takže to na limitu PL2 nemusí být až zas tolik závislé.