Od pravdy jsi docela daleko.
AVX instrukce jsou používány poměrně hodně, zejména v poslední době. Typické užití je v případě encodingu videa (h.264, h.265) nebo pří renderingu 3D a obecně dalších úlohách, kde se něco intenzivně počítá s větším objemem dat.
A zatím co v minulosti to moc smysl nemělo, protože Intel AVX implementoval do procesorů tak nějak nahodile (podle jeho vize segmentace trhu) a zároveň mu to peklo jak sviňa, tak dneska AMD dává podporu AVX "všude" a zároveň ji masivně vylepšuje a třeba právě u toho Zen5 docela významně. Přitom když se podíváš třeba k Pugetovi, tak Intel tam měl historicky nějaký náskok, který AMD postupně zavírá.
Pro gamesníka je to samozřejmě k ničemu, jenže všichni nejsme jen gamesníci.
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/amd-ryzen-9000-content-creation-review/
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/adobe-photoshop-amd-ryzen-9000-series-vs-intel-core-14th-gen/
Teď se přišlo na to, že W11 mají bug, který na Zen 5 způsobuje chyby v predikci větvení, což znatelně sráží výkon. Například v (novém) linuxu Ryzeny 9000 jedou o dost lépe. Chyba má být opravena ve vydání 25H2 a oprava je už k dispozici v insider buildu 26100. Další chyba způsobuje špatné rozpoznání změn při výměně procesoru a následné chybné vytěžování úsporných jader místo výkonných. Oprava na toto zatím k dispozici není, doporučuje se po výměně Ryzenu za jiný model s jádry Zen 5c přeinstalovat Windows 11.
"Chyba má být opravena ve vydání 25H2"
.. 24H2
"což znatelně sráží výkon"
.. vykon to snizuje jak u Zen4, tak u Zen5. HWu uz ma herne pretestovano na 24H2 a zadny zazrak necekej. Zen5 se jednoduse herne nepovedl. Mirny pokrok v mezich zakona. Lidi si porad namlouvaji, ze je tam schovana nejaka zazracna rezerva.. neni.
23. 8. 2024, 20:01 editováno autorem komentáře