Samostatná oblast s ikonami pro rychlé spouštění programů byla nahrazena jednotným prostorem, kde se sdružují spuštěné i vypnuté aplikace. Když je k panelu připnete. K tomu se nad ikonami ukazují náhledy oken, kde se v některých případech vyskytnou tlačítka pro ovládání.
Volitelná interaktivita přišla vhod především multimediálním aplikacím nebo komunikátorům. Nezapomínejme ani na neméně užitečné seznamy rychlých úloh, které nám dovolují okamžitě provést akci bez otevření programu. Z hlavního panelu vymáčknete ještě víc s nástrojem 7+ Taskbar Tweaker.
Spousta užitečných možností, které nám Microsoft nenabídl
Využijte tlačítka myši
Některé volby navíc vám práci opravdu zpříjemní. Vezměte si třeba prostřední tlačítko myši. Jistě jste věděli, že když jím klepnete na ikonu na hlavním panelu, program se otevře v nové instanci. K již otevřenému oknu se přidá další. Aspoň u aplikací, které takové chování podporují. Např. Průzkumník to zvládá, Skype nikoli. Co kdybyste ale prostřední tlačítko mohli využívat naopak k zavírání spuštěných programů?
Stejně jím zavíráte panely v prohlížeči. Najděte oddíl Tlačítka hlavního panelu | Prostřední tlačítko myši a zvolte Zavřít. Jak si ale nevyhnutelně všimnete, prostřednímu tlačítku snadno přisoudíte jiné funkce. Třeba okno minimalizujete, případně vyberete a přenesete do popředí. To je ale zřejmě nejméně lákavá volba, když nám k tomu slouží levé tlačítko myši.
Ikony se mohou rozestoupit např. tehdy, když je skupina oken aktivní
Jestli nemáte radost z uvedené předvolby, potěší vás bezesporu přepínání mezi okny. Ve výchozím stavu se tlačítka na hlavním panelu seskupují. Když máte otevřeno více oken stejné aplikace, tak se při najetí ukazatelem myši na seskupené ikony zobrazí náhled. Pak se přepnete do toho požadovaného. Co kdybyste se ale přepínali mezi okny levým tlačítkem myši? Nebudete muset vybírat správné okno z náhledů.
Seskupování oken
V oddílu Seskupování a slučování | Stisknutí sloučeného tlačítka levým tl. myši označte předvolbu Přepíná mezi okny. Seskupování tlačítek na hlavním panelů vůbec můžete velmi pěkně usměrnit, jak vám to vyhovuje. Když v oddílu Seskupování a slučování | Rozdělení označíte položku Aktivní skupiny, budou se sice okna seskupovat, ale rozdělí se tehdy, když budete mít jedno z nich v popředí.
Když budou odpočívat, nebudou zbytečně zabírat prostor. Proč Windows nemají takové inteligentní chování v základní výbavě? Další možností je Při najetí myší. Asi nemusíme zdlouhavě vysvětlovat, že se seskupené ikony rozestoupí, když nad ně najedete ukazatelem myši. A když ještě označíte a zobrazení popisů, ukáží se při rozestoupení nejen ikony, ale i názvy oken.
Tři popsané předvolby se nevylučují a můžete je zapínat nezávisle na sobě. Jen ta poslední spoléhá na to, že ikony nebudou vždy seskupené. Můžete také rozkázat, aby ikony byly vždy seskupené (Slučovat seskupená tlačítka), nebo naopak nebyly (Neslučovat seskupená tlačítka).
7+ Taskbar Tweaker má v rukávu i jiná esa. Vadí vám, že Windows 8.1 opět mají viditelné tlačítko Start? Pokud vám stačí jen to skryté, označte Skrýt tlačítko Start v sekci Ostatní. Nebo se zbavte tlačítka, jež slouží k zobrazení plochy. Aspoň na hlavním panelu ušetříte nějaké místo. Další trik provede jednu z několika dostupných úloh či spustí nějaký program, a to dvojitým klepnutím do volného prostoru (Poklepání na hlavní panel).
Když např. zvolíte Správce úloh, spustí se Správce úloh. Objevujte krásy aplikace sami. České popisky pomohou k tomu, abyste pochopili, jak se každá předvolba na chování a práci s panelem projeví.
Víte, že např. Správce úloh spustíte poklepáním na hlavní panel?