GA-E350N-USB3, jak název naštěstí snadno prozrazuje, nese nejvýkonnější ze čtyř představených APU Fusion – dvoujádrový a na 1,6 GHz pracují procesor E-350 s integrovanou grafickou kartou Radeon HD 6310. Ta plně podporuje DirectX 11, má 80 stream procesorů (stejně jako třeba lowendová diskrétní grafika Radeon HD 5450) a frekvenci 500 MHz.
Výkonnější a žravější (TDP 18 W) APU z rodiny Fusion s Radeony HD 6310 jste dosud znali pod kódovým označením Zacate, ty pomalejší a úspornější (TDP 9 W) s Radeony HD 6250 potom jako Ontario. Celá platforma je kódově označována jako Brazos. Abych vás snad vyvedl ze spleti různých názvů, tak na desce E350N-USB3 najdete od AMD kromě APU E-350 ještě Hudson-M1 FCH. FCH je zkratka pro Fusion Controller Hub, tedy to, co zbylo z dřívější čipové sady.
Hodně podstatných věcí o výkonu, spotřebě a dalších praktických záležitost už znáte z listopadového testu prominentního AnandTechu. Ve stručnosti si můžeme říci, že E-350 je rychlejší než taktéž dvoujádrový Intel Atom D510 a blíží se výkonem podobně taktovaným Athlonům X2 (K8). Další možná alternativa s nízkou spotřebou, VIA Nano X2, je svým návrhem velmi odlišná, a tak je někdy zřetelně rychlejší a někdy zase pomalejší. Integrovaný Radeon HD 6310 je jasně rychlejší než Intel HD Graphics v Clarkdale, ale jasně pomalejší než HD 5450. HD 3000 v Sandy Bridge je tedy výkonnostně úplně jinde, HD 2000 by mohla být srovnatelná.
Ještě ale zpátky k samotné GA-E350N-USB3. Gigabyte se rozhodl použít svou „lepší sadu součástek“ Ultra Durable 3, na desce je tradiční Renesas (NEC) pro USB 3.0, konektory podporují USB Power Boost a samozřejmě rychlé nabíjení iPhone a spol. i ve vypnutém stavu, líbit se bude také nezapomenutý S/PDIF. Desku osadíte normálními DDR3 (1333 MHz) a fyzický PCIe ×16 slot nabídne čtyři PCIe 2.0 spojení. To by mohlo stačit nejen pro nějaký diskový řadič, ale i průměrně výkonnou grafickou kartu, když by ta integrovaná nestačila.
Deska nabízí pro monitory výstupy D-Sub, DVI-D s HDCP a HDMI 1.3. Max. podporované rozlišení je 1920 × 1200 px. Celkem osm USB 2.0 a dva USB 3.0 společně se třemi SATA 6 Gb/s porty umožní připojit s adekvátní rychlostí přenosů ledaccos. Deska podporuje EasyTune 6, takže třeba bude možné i zkoušet nějaké to přetaktování přímo z operačního systému, možnosti BIOSu v tomto ohledu nejsou ještě známy. Jak na tom bude s hlučností a efektiviou osazený větráček, to se také asi z obrázku nedá odhadovat.
Připomínám, že pokud byste tuto desku s APU chtěli vyhrát, můžete se zúčastnit soutěže o nejvyšší přetaktování procesoru AMD.
Zdroj: Gigabyte
Další čtení:
- Přichází éra AMD Fusion (ExtraNotebook)
- AMD Llano: 32nm čtyřjádro s IGP v roce 2011
- Brazos a Sabine: procesory a platformy AMD pro rok 2011 (ExtraNotebook)
- Llano: čtyři jádra a dalších 32 GFLOPS
- Procesor AMD Fusion představen na Computexu 2010
- AMD představuje Fusion
- AMD Fusion - procesor a grafika spolu (ExtraNotebook)
- AMD chystá 11 nových procesorů pro notebooky (ExtraNotebook)
- MSI CR650: AMD Fusion v akci! (ExtraNotebook)