Prodeje šly dolů o víc jak 40 %
Podle webu DigiTimes, který se opírá o zdroje z prostředí tchajwanského počítačového průmyslu, se za duben propadly prodeje firem vyrábějících grafické karty o více než 40 %. Mezi společnostmi, kterých se to týká, jsou zmíněné Gigabyte, MSI a TUL (PowerColor), pravděpodobně ale půjde o problém společný všem. Velké množství klientů totiž pozastavilo objednávky, jelikož „drasticky“ klesl zájem o hardware pro těžbu kryptoměn, ať už celých sestav, základních desek specializovaných na těžbu, nebo samotných karet. Poptávka náhle ochabla od začátku dubna.
Podle DigiTimes mnoho provozovatelů těžních „farem“ kompletně přestalo GPU nakupovat, jelikož očekávají příchod ASICů pro těžbu kryptoměny Ethereum od čínského výrobce Bitmain. Údajně ale neočekávají, že by byl s tímto byznysem konec a věří, že se cena Bitcoinu a Etherea zase zvedne v třetím kvartálu roku, což a rentabilita těžby se zlepší.
Výrobci karet budou muset zlevňovat
Pokles o 40 % je hodně drsný a je celkem pravděpodobné, že přesáhne míru, v jaké dodávky grafik na těžbu předtím prodeje zvedly. Současné nadsazené ceny karet, které dříve stály podstatně méně, totiž odrazují od koupě hráče či běžné stavitele PC, takže poptávka je po zmizení horníků najednou mnohem nižší. Pro připomenutí, třeba Radeon RX 580 měl při uvedení doporučenou cenu 200/230 $ podle kapacity paměti, což by při dnešním kurzu dolaru bylo pouhých 5100/5900 Kč. Tento faktor by měl přimět výrobce grafik k tomu, aby prodejní ceny opět srazili dolů.
Toto nadcházející zlevnění asi nutně nebude na původní úroveň, ale mělo by být značné. Podle DigiTimes lze čekat, že marže výrobců grafik klesnou o 20–25 %, protože vynucené zlevnění grafik by mělo být razantní (což neprospěje těmto výrobcům, ale nám zákazníkům zatraceně). Uvidíme však, jak dlouho bude trvat, než se ceny upraví, a zda třeba tento trend zase nezkazí další kolo těžení. Na vrcholu těžní poptávky byly jinak podle DigiTimes marže výrobců okolo 50 %, což u nich vedlo k rekordním tržbám v roce 2017 a v prvním kvartálu letošního roku. MSI údajně v březnu zaznamenalo meziroční nárůst tržeb o 33,5%, Gigabyte v Q1 2018mělo o 51,38 % vyšší tržby než v Q1 2017. V roce 2017 údajně tato firma zaznamenala rekordní počet prodaných grafik: 4,5 milionu kusů, zatímco v roce 2016 to bylo o milion méně.
Každopádně se zdá, že by se situace mohla znatelně znormalizovat a pořízení herního počítače by mohlo být o dost méně skličující záležitost. Mimochodem: z trhu zároveň přicházejí signály o poklesu zájmu o chytré telefony, snad i včetně těch od Applu. To by zase mohlo podtrhnou ceny pamětí DRAM a zlevnit tak operační paměti pro PC, což je poslední rok a půl druhá velká bolest při skládání počítače.