Užasnej výkon, v Intelu bouchali určitě šampaňské, protože tohle bude pro Zen4 tvrdý oříšek. Ale teda tu spotřebu ..., tu spotřebu aby čert vzal! :-D
Všimněme si jedné věci:
-procesory INTEL - spotřeba stojí za kulový, šílený hodnoty, neakceptovatelné
-grafické karty NVIDA - spotřeba stojí za kulový, šílený hodnoty, neakceptovatelné
-grafické karty AMD - spotřeba stojí za kulový, šílený hodnoty, neakceptovatelné
-procesory AMD - spotřeba nízká, takhle si to jako uživatelé představujem, paráda
Jednoduše AMDečku se v rámci výkon/spotřeba povedl v procesorech majstrštyk a dokáže z toho nějakou dobu žít, ale vidíme, že v grafikách už to zopakovat nedokázali, nedokázala to ani NVidia a v procesorech to nedokázal Intel.
Vidím to tak, že jsme jednoznačně na konci, teď už prostě nepůjde přidávat výkon bez zvýšené spotřeby a teda není o co stát. Výrobci se sice budou snažit oblbovat zákazníky marketingem, ale naštěstí jim do toho hodila vidle energetická krize, takže to uživatelé ani akceptovat nebudou moc a prostě výkon už nahoru nepůjde nebo z takovými produkty nebudou mít výrobci valný úspěch, krize křemíkového průmyslu přijde co nevidět.
Dobré na tom je jedině to, že uživatelé nebudou nuceni tak často upgradovat a výkon bude stačit mnohem delší období.
Zrovna CPU se dá v BIOSu celkem dobře krotit a jeho spotřebu zastropovat, takže bych se stejně jako v případě GPU spíš díval na výkon na 1W než absolutní čísla.
Jinak ta měření z Číny mi přjdou nějaká divná... v Cinebenchi R23 je výkonnější o 40% oproti Alder Lake, ale ve starším R20 je rychlejší o 136%? To moc nedává smysl. Těch 40% je víc reálných a je to i hezký nárust, ale kdo ví s jakou spotřebou... jestli 250 W tak to děkuji, nechci.
Uz je i herni test
https://wccftech.com/intel-core-i9-13900k-raptor-lake-vs-core-i9-12900k-alder-lake-gaming-synthetic-performance-benchmarks-leak/
prekvapeni se nekona :)
Pri tých grafikách sa až tak súhlasiť nedá. Je síce pravda že limity sa pomaly posúvajú a v nextgen to príde niekde k 450W, ale na druhej strane sa násobne zvýši výkon, resp. väčšou mierou ako príkon. Teda zatiaľ takmer vždy platí že ďalšia generácia prináša lepší pomer výkon/príkon a stále máme možnosť siahnuť po mainstreame v rozpätí 170-250W pričom výkon je predchádzajúcich generáciách prekonaný od 10% až do výnimočne 50%. Súhlasím ale že vývoj sa chýli k exponenciálnemu spomaľovaniu, teda čo sa litografie týka. Pokročilejšia výroba je čím ďalej tým viac náročná na vývoj, predlžujú sa termíny a zmenšujú rozdiely benefitov aj keď 5nm od TSMC tomu ešte ako tak odoláva. Fyzika však nepustí a niekde okolo kvázi reálnych 2-3nm to bude cítiť všade a tie zlepšenia budú viac menej kozmetické.
Pomůže změna mikroarchitektury. Core je u konce s dechem, Intel to zřejmě už ví, ale neměl v šuplíku po letech ždímání prachů a spoléhání na své faby žádnou náhradu a hlavně si vystavěl (a usilovně živil) kult monolitu s co nejvyšší frekvencí - vychoval si tak fanoušky, kteří to explicitně vyžadují.